دو نوع نور در دنیا وجود دارد؛ نور مستقیم و نور غیرمستقیم. هرکدام از این نورها در عکاسی هدف مشخصی دارند و دارای معایب و مزایایی هستند. نور مستقیم، مستقیم است و گاهی اوقات خشن و گاهی اوقات گرم و زنده است. برای مثال، تصویر پایین بدون نور مستقیم تا این اندازه پررنگ و نگار و زنده به نظر نمی رسید. از طرف دیگر، نور غیرمستقیم از تمام جهات تابیده می شود و سوژه عکس را به طور کامل روشن می کند. بیایید تا باهم نگاهی به فواید هر کدام از این نورها در عکاسی بیاندازیم.

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

تفاوت بین نور مستقیم و غیرمستقیم

درواقع بین نور مستقیم و غیرمستقیم تفاوت اساسی وجود ندارد. تنها تفاوت آنها شدید بودن یکی نسبت به دیگری می باشد. نور مستقیم به غایب بودن نور در تمام سمت ها به جزء همان سمتی که نور به آن تابیده می شود، اشاره دارد.

در مقابل، نور غیرمستقیم نوری است که از تمام جهات تابیده می شود. از لحاظ فنی، همیشه مقدار کمی نور در اطراف سوژه عکس شما وجود دارد و از تمام جهات به سوژه برخورد می کند. تنها تفاوت نور غیرمستقیم در این است که بسیار یکنواخت تر پخش می شود. به بیان دیگر، شدت نوری که در سمت دیگر سوژه قرار دارد، تقریباً همانند شدت منبع نور است.

بیشتر نور غیرمستقیم نیز به طور کامل غیرمستقیم نیست. منبع اصلی معمولاً کمی روشن تر از منابع نورهای منعکس شده است. برای اینکه بهتر متوجه شوید، یک روز بارانی را درنظر بگیرید. در چنین روزی، موقعیت روشنایی به صورت غیرمستقیم می باشد؛ اما اگر به خورشید نگاه کنید، متوجه می شوید که از تمام چیزهایی که در اطراف وجود دارد هنوز روشن تر است. تفاوت واقعی میزان درجه روشنایی است. میزان روشنایی خورشید در روز بارانی کمتر از روشنایی آن در یک روز کاملاً آفتابی است.

چگونه خود را برای عکسبرداری در هرکدام از این موقعیت ها آماده کنیم؟

چرا این مسئله اینقدر اهمیت دارد؟ زیرا حتی اگر شما هیچ گونه سایه ای مشاهده نکنید، نور هیچ وقت به طور کامل یکنواخت و یکدست نخواهد بود. در یک روز بارانی، لازم است تا شما همچنان به زاویه خورشید توجه کنید. تا زمانی که هنگام عکسبرداری، سوژه عکس شما به طور مستقیم در جلوی خورشید نباشد، می توانید از هر زاویه ای که دوست دارید عکس خود را بگیرید.

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

برای گرفتن عکس های پرتره، روزهای بارانی بسیار ایده آل هستند. نبود سایه های تند باعث صاف و یکدست شدن پوست صورت و جذاب تر و جوان تر به نظر رسیدن افراد در عکس ها می شود.

نور مستقیم کاملاً متفاوت است. باید از تابش نور روی سوژه خود اطمینان حاصل کنید و لازم است تا برای نبود سایه های ناخواسته عکس های خود را دوبار بررسی نمایید. این امر در هیچ جای دیگری به جزء عکاسی پرتره نمی تواند واقعیت داشته باشد. سا یه ها در عکس معمولاً به صورت چین و چروک ها و خطوط ریز تعریف می شوند. اگر از نور مستقیم استفاده شود، ممکن است سن سوژه های عکس بیشتر از سن واقعی آنها به نظر برسد.

اما اگر از همین نور مستقیم در عکاسی از غذاها و خوراکی ها استفاده کنید، نتیجه متفاوتی به دست خواهید آورد. آن چیزی که در عکاسی از غذاها مهم است، بافت و ترکیب غذاها می باشد. وقتی سایه های عکس مناسب باشند (که چنین حالتی تنها با کمک نور مستقیم به وجود می آید)، بافت غذاها بیشتر نشان داده می شوند و در نتیجه جذاب تر خواهند شد. بدون وجود سایه ها، تمام غذاها مانند یکدیگر به نظر می رسند.

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

از نور مستقیم در چه نوع عکاسی بهتر می توان استفاده کرد؟

  • عکاسی از مناظر: عکاسبرداری را در صبح زود انجام دهید. سایه ها باعث می شوند تا کوه ها برجسته و بارز به نظر برسند و آنها را جذاب تر کند. بدون وجود سایه ها، تعیین جغرافی و عمق منظره سخت می شود و درنتیجه نور مستقیم در این مواقع بسیار ایده آل است.
  • عکاسی از اجسام بی جان: این نوع عکاسی به موضوع سوژه بستگی دارد؛ اما استفاده از نور مستقیم مزایایی نسبت به نور غیرمستقیم دارد. اگر سوژه عکس شما بافت مناسب و جالبی داشته باشد، قطعاً نور مستقیم مناسب خواهد بود. عکاسی از غذاها نوعی عکاسی از اجسام بی جان است که نیاز به نور مستقیم دارد.
  • عکاسی سیلویت: در این حالت فقط کافی است خورشید در پشت سوژه عکس قرار بگیرد و عکس گرفته شود. عکس های سیلویت حالت رمزآلودی دارند که با نور غیرمستقیم نمی توان کاملاً به آن دست یافت. بعلاوه، اگر نور غروب خورشید در عکس بالا به صورت غیرمستقیم بود، هیچ کدام از رنگ های زیبای عکس ایجاد نمی شدند.

از نور غیرمستقیم در چه نوع عکاسی بهتر می توان استفاده کرد؟

  • عکاسی پرتره: وجود سایه های تند بسیار در دو طرف صورت می تواند منجر شود که سوژه های عکس مسن تر از سن واقعی شان به نظر برسند. به بیان دیگر، کمی ناپایدار خواهد بود. مگراینکه بخواهید به طور عمدی سن سوژه ای را بیشتر نشان دهید؛ در غیر اینصورت از نور غیرمستقیم استفاده کنید.
  • عکاسی ماکرو: بسیاری از افراد نمی دانند که روزهای ابری برای گرفتن عکس ماکرو از گل ها و سایر موجودات عالی است. این کار منجر به بروز رنگ ها می شود.
  • محصولات: وجود سایه های فراوان باعث غیرجذاب به نظر رسیدن محصولاتی می شوند که می خواهیم از آنها عکس بگیریم. اگر می خواهید از اجناسی که در اینترنت قصد فروش آنها را دارید عکس بگیرید، یک سافت باکس نصب کنید و از نور غیرمستقیم برای روشن کردن سوژه استفاده کنید.
نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

نور مستقیم و غیرمستقیم در عکاسی

عکاسی از غذاها هنر ظریف به کارگیری نور مستقیم برای ایجاد سایه هایی بی نقص و کامل می باشد. استفاده از نور غیرمستقیم منجر به غیرجذاب به نظر رسیدن غذا می شود.

چگونه خودمان نور غیرمستقیم ایجاد کنیم؟

هدف اکثر آتلیه های عکاسی این است که نور مستقیم را به نور غیرمستقیم تبدیل کند. به همین منظور، عکاسان هزینه های زیادی صرف تهیه ابزارهای عکاسی مانند بازتابنده، لامپ های LED و سایر ابزارها می کنند. شما برای اینکه بتوانید خودتان نور غیرمستقیم ایجاد کنید لازم نیست که تمام این تجهیزات را خریداری نمایید، اما وجود آنها کار عکاسی را آسان تر می کند.

یک دستمال کاغذی سفیدرنگ کافی است تا بتوانید نور فلاش دوربین خود را به یک منبع نور غیرمستقیم تبدیل کنید. کافی است آن را جلوی فلاش دوربین خود قرار دهید که باعث پخش شدن نور در همه جهات در اطراف سوژه عکس می شود. استفاده از یک بازتابنده کوچک نیز منجر به پخش شدن نور فلاش به سمت یک دیوار سفیدرنگ می شود. نور مستقیم فلاش بدترین نوع نور مستقیم است. زیرا بسیار شدید و متمرکز است و باعث ناهموار به نظر رسیدن منظره عکس می شود. با استفاده از یک بازتابنده باعث می شوید تا نور به اطراف پخش شود و آن را به نور غیرمستقیم تبدیل می کنید.

اگر هیچ گونه بازتابنده ای در دسترس ندارید، می توانید به جای آن همیشه از یک آینه استفاده کنید. آینه ها بسیار خوب عمل می کنند. تنها مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد، سنگینی آینه ها است. بازتابنده ها به دلیل قابلیت تاشدن بسیار مناسب هستند، نمی شکنند و یک نور سفید منتشر شده زیبا ایجاد می کنند (آینه ها به سادگی تمام نور را منعکس می کنند). درهرحال، تا زمانی که تجهیزات خود را خریداری می کنید، می توانید از این ابزار ساده کمک بگیرید.

همانگونه که مشاهده کردید، هم نور مستقیم و هم نور غیرمستقیم در دنیای عکاسی جایگاه و کاربرد خاص خود را دارد. هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارد. تنها اهداف و کاربردهای متفاوتی دارند. اگر تمرکز شما روی بافت و سایه ها است از نور مستقیم استفاده کنید و در موارد دیگر از نور غیرمستقیم کمک بگیرید.

 

منبع: digital-photo-secrets.com

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *