تبلیغات با دربرداشتن بیش از هزاران روش مختلف برای انتقال پیام به مشتریان از سوی یک کسب و کار، به فرم بسیار پیچیده ای از ارتباطات تبدیل شده است. امروزه تبلیغ کنندگان گزینه های زیادی در اختیار دارند. اینترنت به تنهایی بسیاری از این روش ها را فراهم کرده است؛ به خصوص با ظهور وایرال ویدیوها و آگهی های تبلیغاتی، وب سایت های اسپانسرشده، چت روم های تبلیغاتی و غیره.

انواع مختلف رسانه های تبلیغاتی موجود عبارتند از:

تبلیغات آنلاین

اگر تبلیغی از طریق اینترنت (World Wide Web) دیده شود، جزء دسته بندی تبلیغات آنلاین قرار می گیرد. درواقع، تبلیغاتی که در همین صفحه اکنون ملاحظه می کنید و در اکثر وب سایت های دیگر که از آنها بازدید می کنید، منبع اصلی درآمد اینترنت محسوب می شوند. راه دیگر تبلیغات آنلاین “تبلیغات بومی” است؛ که نوع دیجیتالی تبلیغات چاپی قدیمی به حساب می آید. محتوی اسپانسرشده نیز درحال رشد است. اینترنت و شبکه های آنلاین، از تبلیغات روی فیسبوک و اسنپ چت گرفته تا مشارکت و همکاری با Buzzfeed و Reddit، سریع ترین و آسان ترین روش برای دسترسی به میلیون ها مشتری بالقوه محسوب می شود.

تبلیغات موبایل و تلفن همراه

این نوع تبلیغات یک فرم تقریبا جدید تبلیغات درمقایسه با فرم های دیگر، محسوب می شود؛ اما تبلیغی است که با استفاده از تلفن های همراه، iPad، کیندل، Nooks و سایر دستگاه های الکترونیکی قابل حمل که به اینترنت متصل می شوند، توانسته است ترکیبی از رسانه ها را به خود اختصاص بدهد. رویکردهای کنونی در تبلیغات موبایل شامل کاربرد اصلی رسانه های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت و فیسبوک می شود.

انواع تبلیغات

انواع تبلیغات

تبلیغات چاپی

با اینکه چاپ زمانی یکی از محرک های بزرگ فروش به حساب می آمد، امروزه چاپ جای خود را به انواع مختلف تبلیغات دیجیتالی موجود در بازار داده است. اما بی تردید، متفاوت بودن در تبلیغات خوب است. زمانی که مشتریان از تبلیغات دیجیتالی خسته می شوند، بازگشت به تبلیغات چاپی قطعا رخ خواهد داد. معمولا، چاپ به سه زیرگروه تقسیم بندی می شود:

  1. تبلیغات دوره ای

تبلیغات دوره ای به گونه ای از تبلیغات گفته می شود که در آن یک مجله، روزنامه یا غیره، در فواصل معین نشر داده می شوند. برای چندین دهه، تبلیغات چاپی برای تبلیغ کنندگان و مشتریان استاندارد طلایی محسوب می شد. استفاده از تبلیغات در یک مجله بزرگ یا درپشت جلد یک روزنامه به معنی دیده شدن پیام تبلیغی توسط میلیون ها نفر می بود.

  1. تبلیغات بروشور، اعلامیه، آگهی، تراکت و اطلاعات فروش

اگرچه بعضی از این نوع تبلیغات می توانند در صفحات روزنامه ها و مجله ها قرار بگیرند، اما به صورت یک نوع جداگانه نیز می توانند درنظر گرفته شوند (معمولا به دلیل داشتن شانس کمتر برای دیده شدن). این روش تبلیغات روشی صمیمی تر و طولانی تر برای جذب مصرف کننده می باشد. از این نوع تبلیغ زمانی که اطلاعات زیادی می خواهید ارائه دهید، استفاده کنید.

  1. تبلیغات مستقیم از طریق ایمیل

هرکدام از روش های تبلیغ ذکرشده در بالا می توانند با تبلیغ مستقیم ایمیلی تلفیق شوند. این کار به معنی ارسال مستقیم تبلیغات چاپی به دست مصرف کننده است. این نوع تکنیک درصورت استفاده درست و درک و ایجاد خلاقانه و هوشمند، یک روش عالی برای جذب مصرف کنندگان می باشد. آن را دست کم نگیرید.

تبلیغات چریکی (پارتیزانی)

این نوع تبلیغات و بازاریابی که به عنوان تبلیغات محیطی نیز شناخته می شود، طی 20 سال گذشته بسیار چشمگیر شده است؛ که از طریق دهان به دهان و رسانه های اجتماعی، گسترش می یابند. این اصطلاحی است که به طور گسترده برای هرچیز غیرمتعارف به کار برده می شود، و معمولا به نحوی مصرف کننده را به مشارکت و ارتباط با تبلیغ دعوت می کند. در این روش، موقعیت و مکان به اندازه زمان بندی مهم هستند. نیروی محرکه این نوع روش تبلیغات و بازاریابی، ایده های خلاقانه و نوآوری است و نه بودجه زیاد.

انواع تبلیغات

انواع تبلیغات

تبلیغات رادیویی و تلویزیونی

تا به امروز، نوع بازار گسترده ارتباطات ازجمله رادیو و تلویزیون، عمده ترین و قوی ترین روش دسترسی به تعداد زیاد مصرف کنندگان محسوب می شده است. تبلیغات رادیویی و تلویزیونی در چندین سال گذشته، به خصوص با رشد DVR ها و تکنولوژی “skip کردن تبلیغات”، دچار افت شده است. با این حال، هنوز نیز یک روش متداول برای دسترسی به میلیون ها بیننده به حساب می آید.

تبلیغات فضای باز

این نوع تبلیغات که به تبلیغات محیطی نیز معروف هستند، به هرنوع تبلیغی که به مصرف کنندگان در فضای بیرون از خانه دسترسی داشته باشد، گفته می شود. بیلبوردها، پوسترهای روی بدنه اتوبوس ها، و صفحات دیجیتالی بزرگ در شهرهای بزرگ جزء این دسته از تبلیغات محسوب می شوند.

تبلیغات خدمات عمومی

برخلاف تبلیغات سنتی، تبلیغات خدمات عمومی (PSA) بیشتر به هدف آموزش و اطلاع رسانی به وجود آمده اند تا فروش یک محصول یا خدمات. تبلیغات خدمات عمومی به طور سنتی در رادیو و تلویزیون نشان داده می شدند، اما امروزه به صورت آنلاین نیز بسیار ترویج داده می شوند.

تبلیغات قراردهی محصول

به طور خلاصه، تبلیغات قراردهی محصول به تبلیغ محصولات و خدمات یک برند تجاری در متن و زمینه یک نمایش یا فیلم، به عنوان تبلیغات غیرصریح، اطلاق می شود. برای مثال، مشاهده فیلمی که در آن همه هنرپیشه ها درحال رانندگی با ماشین فورد هستند یا یک نمایش تلویزیونی که همه درحال نوشیدن نوشابه پپسی می باشند، نوعی تبلیغ قراردهی محصول به حساب می آید. این راهی برای کسب درآمد فیلم ها و نمایش ها، و نیز روشی عالی برای تبلیغ کنندگان برای رسیدن به جمعیت هدف است.

 

منبع: www.thebalancesmb.com

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *