شغل عکاس چیست؟

عکاس خالق تصویر با استفاده از دوربین عکاسی است. فردی که وارد حرفه عکاسی می شود باید دارای مهارت های لازم فنی و هنری برای گرفتن عکس باشد از جمله اینکه قابلیت عکاسی از چهره های افراد، اشیا و مکان ها را نیز داشته باشد. عکاسی دارای زمینه های متفاوتی است: ورزشی، هنری، طبیعت و غیره. به عنوان مثال عکاسی که در زمینه علمی مشغول به فعالیت است، داده های علمی و پزشکی را به تصویر می کشد و ثبت می نماید و در ضمن اطلاعاتی در زمینه علوم مهندسی، پزشکی و زیست شناسی و شیمی نیز دارد. یک نمونه دیگر عکاس خبری است که از مردم و رویدادهای ورزشی و سیاسی و اجتماعی عکاسی می کند و اغلب برای روزنامه ها، ژورنال ها و مجلات و تلویزیون عکاسی می کند.

شرایط کاری یک عکاس

شغل عکاس نیز مانند سایر مشاغل سختی عای خاص خود را دارد، گاهی اوقات فرد باید باید مسافت طولانی را برای گرفتن عکس طی نماید و یا اینکه تجهیزات سنگینی را حمل کند تا بتواند عکس خوبی را بگیرد. شرایط بد آب و هوایی و امنیت بین راه ها نیز از دیگر شرایطی است که عکاس باید تحمل نماید. به عنوان مثال عکاس طبیعت باید ساعت ها در کمپین بماند و با قبول شرایط سخت آن جا منتظر صحنه های نابی باشد تا بتواند عکس خود را ثبت نماید. ساعات کاری یک عکاس می تواند متنوع باشد، یک عکاس می تواتد استخدام موسسه ای باشد و به طور مشخص ساعاتی را مشغول به فعالیت باشد و یا اینکه به صورت آزاد فعالیت نماید و ساعات شغلی نامنظمی را داشته باشد. یک عکاس به صورت پاره وقت نیز می تواند فعالیت داشته باشد. محل کار اصلی عکاس معمولا در استودیوهای عکاسی است ولی بسته به نوع کار می تواند در محیط های خارج از استودیو نیز فعالیت داشته باشد. برخی از عکاسان مانند عکاسان تجاری، خبری و یا صنعتی نیز احتمال دارد به سفرهای کاری بروند.

زمینه های شغلی عکاس

یک عکاس می تواند در برخی از زمینه ها به صورت تخصصی نیز فعالیت داشته باشد که شامل این موارد می باشد:

 • مطبوعات و عکس های خبری: روزنامه ها و مجلات
 • در زمینه مد: عکس برداری از مدل ها و لباس ها برای مجلات و کاتالوگ ها
 • شرکتی( صنعتی و تجاری): در بخش تبلیغات و محصولات و خدمات
 • علمی یا پزشکی:گزارش تحقیقات علمی و شرایط پزشکی و درمان
 • عمومی و اجتماعی: مراسم ازدواج و جشن ها و عکاسی از افراد

وظایف عکاس

یک عکاس به صورت روزانه این فعالیت ها را انجام می دهد: گرفتن عکس، بررسی کیفیت عکس، رتوش و چاپ عکس، بازاریابی و تبلیغات در صورتی که به صورت آزادانه فعالیت نماید. صحبت و توافق با مشتریان در مورد کار و بررسی نظر مشتری در مورد نحوه انجام کار، تهیه شرایط عکسبرداری از جمله زمان و مکان عکسبرداری و تنظیم نور و دیگر ملزومات نیز از دیگر شرایطی است که عکاس برای گرفتن یک عکس خوب و با کیفیت باید مدنظر قرار دهد. در برخی از موارد نیز یک عکاس باید یک دستیاری داشته باشد که در انجام برخی از کارها از جمله مستقر نمودن تجهیزات، آماده سازی و هم چنین نگهداری از سوابق و سایر مستندات و چاپ عکس کمک نماید.

مهارت ها ی لازم برای شغل عکاس

 • مهارت های ارتباطی خوب برای برقراری ارتباط با مشتریان، همکاران و..
 • داشتن صبر و تمرکز
 • داشتن دقت و توجه به جزئیات
 • خلاقیت و دید هنری به عنوان مثال در تعیین زاویه مناسب عکسبرداری
 • داشتن مهارت های فنی و عملی در عکاسی
 • داشتن سرعت عمل بالا و کافی در عکسبردای
 • داشتن شم تجاری و توانایی بازاریابی (اگر به صورت مستقل کار می کند)

تحصیلات لازم برای ورود به حرفه عکاسی

برای اینکه یک نفر وارد شغل عکاس شود می تواند از طریق تجربی و یا اینکه از طریق کسب تحصیلات دانشگاهی وارد این حرفه شود. اگر عکاسی بخواهد به صورت حرفه ای و تخصصی فعالیت نماید، نیاز به دانش و تخصص دارد که می تواند با تحصیل در این رشته تحصیلی آن را کسب نماید. اگر فردی به تحصیلات دانشگاهی در زمینه عکاسی علاقه نداشته باشد، می تواند با گذراندن دوره های آموزشی آزاد تخصص های لازم را کسب نماید و شروع به فعالیت کند.

آینده شغلی و فرصت های استخدامی عکاس

برخی از عکاسان به صورت مستقل و به صورت آزادانه فعالیت می نمایند و برخی نیز کارهای خود را به عکاسان مستقل به صورت پروژه ای می سپارند تا روند کاری سریع تری داشته باشند. البته بعضی از عکاسان نیز در استودیوهای عکاسی، شرکت های تبلیغاتی، روزنامه ها و مجلات شرکت های بزرگ فعالیت می نمایند. یک عکاس در کشور با یک سری مسائل و مشکلاتی روبرو است که می توان به مشخص نبودن جایگاه درست برای شغل عکاسی، نداشتن حق قانونی کپی رایت برای عکاسان، نداشتن امکانات و فضای مناسب و تسهیلات کافی برای عکاسی به خصوص در شهرستان ها از دیگر محدودیت هایی است که یک عکاس در زمینه شغلی خود دارد. در ضمن رقابت در شرایط شغلی یک عکاس بسیار شدید است به گونه ای که عکاسانی که دارای خلاقیت و تخصص و تجربه بالاتری هستند، می توانند کار بیشتری را دریافت نمایند.

درآمد عکاس

درآمد یک عکاس به میزان ساعتی است که این شخص فعالیت می نماید، چنانچه عکاسان در بخش های خصوصی فعالیت نمایند بر مبنای تخصص و تجربه و توافقی که با کارفرمای خود انجام داده اند درآمدهای متفاوتی خواهند داشت. بر مبنای پژوهش های که صورت گرفته است دراواخر سال 1392 یک سیر از متخصصین شغلی کشور، در زمینه های مختلف شغلی درآمد ها را بررسی کرده اند، بر همین مبنا متوسط حقوق و درآمد عکاس نیز بر این اساس سنجیده می شود. برای یک عکاس یک حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه مشخص می گردد. یک عکاس در اواخر سال 1392، دارای حداقل درآمدی 640000 تومان و حداکثر درآمد 1940000 تومان و متوسط درآمد ماهیانه 1000000 تومان می باشد.

شخصیت های مناسب شغل عکاس

در انتخاب صحیح یک شغل، عوامل مختلفی تاثیرگذار است از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، مهارت ها و شرایط خانوادگی، شرایط جامعه برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. مهم ترین ویژگی، ویژگی های شخصیتی است. شناخت درست شخصیت هر فرد نیاز به فرآیندهای پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصر به فردی دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابهی دارند با هم در برخی موارد تفاوت دارند. از جمله شخصیت های مناسبی که برای عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد:

  :ENTPکه این نوع تیپ شخصیتی می تواند یک محیط جدید و منعطف ایجاد نماید و می تواند با کمک خلاقیت خود اثرات هنری جدیدی خلق نماید و این گونه از تیپ های شخصیتی با افراد زیادی در ارتباط هستند.

INTP: این گونه از تیپ های شخصیتی از کار خلاق لذت می برند و علاقه دارند با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کنند. در ضمن علاقه دارند به صورت تنهایی فعالیت نمایند و یا با گروه های کم جمعیت که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، فعالیت نمایند.

ESTP: این تیپ های شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار هستند و به خوبی با ابزارها و مواد مختلف فعالیت می کنند، این گونه از شخصیت ها عاشق فعالیت های نشاط آور هستند.

ISTP: از جمله ویژگی های این تیپ شخصیتی این است که از انجام دادن کارهای پویا و چالشی لذت می برند و در کمک کردن دیگران فعالیت می نماید و از انعطاف پذیری و خطر پذیری در کار برخوردار هستند.

ESFP: این گونه از تیپ های شخصیتی از ویژگی زیبایی شناسی بسیاری برخوردار هستند و علاقه دارند هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارند.

مقایسه شغل عکاسی در ایران و جهان

شرایط شغل عکاس در کشورهای دیگر جهان راحت تر است و بسیاری از قوانین سختی که در کشور ایران وجود دارد در سایر کشورها وجود ندارد. به عنوان مثال در کشوری مانند کانادا و آمریکا می توان با یک دوربین بسیار بزرگ در هر حالتی و در هر مکانی عکاسی کرد و هیچ کس حق ندارد عکاس را اذیت نماید. در صورتی که شرایط سخت تری در کشور ایران وجود دارد و عکاس باید با این گونه از شرایط سخت فعالیت خود را انجام دهد. اگر بخواهیم از زاویه دیگر به شغل عکاسی نگاه کنیم می توان با یک مثال شروع کرد: عکاسی صنعتی مدت زمان زیادی نیست که وارد کشور شده است و جای پیشرفت بسیار زیادی نیز دارد و فرد می تواند در این حرفه عکاسی پیشرفت زیادی داشته باشد و درآمد زیادی را کسب نمایدف چون ایران بازار بکرتری برای این شغل دارد که می توان تا مدت ها در آن پیشرفت نماید ولی در مقابل این تخصص عکاسی در سایر کشورهای جهان از بازار داغی مانند ایران برخوردار نمی باشد.

مطالب پایانی

با تمام جوانبی که از شغل عکاس در این مقاله ارائه شد، باید به این اصل توجه داشت که داشتن علاقه، ذوق هنری، استعداد و توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران، تمرکز و دید قوی از عوامل تاثیر گذار در این حرفه می باشد. پس افرادی که از این ویژگی ها برخوردار هستند می توانند در این حرفه موفق شوند. امیدواریم با مطالبی که در این مقاله ارائه شد، شناخت خوبی از این شغل بدست آورده باشید. از اینکه با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *