۳۴ ترکیب رنگی مختلف و چگونگی بکار گیری آن در طراحی

۳۴ ترکیب رنگی مختلف و چگونگی بکار گیری آن در طراحی

Color makes a design come alive. رنگ به طراحی نور زندگی می بخشد، می تواند توجه مخاطب را جلب کرده، حس و حالی را منتقل کرده، و حتی بر روی احساسات و میزان ادراک آدم ها تاثیر بگذارد. اما گاهی تشخیص اینکه چگونه پالت رنگی را برای طراحی پروژه خود بکار برید، می تواند سخت باشد. ما در این مقاله، که به همت Jnaie Kliever جمع شده است، با آوردن ۳۴ نمونه ترکیب رنگی برای موضوع های مختلفی از جمله غذا، نوشیدنی ها، مسافرت و یا طبیعت، به شما در این زمینه کمک کرده ایم.

۰۱. ترکیب رنگی شاد و روشن

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/u2tryololo

گل های رنگی و رنگ سبز روشن، زیبایی را بعد از یک زمستان طولانی به خوبی به رخ می کشد. این پالت رنگی از سایه های روشن سبز، و مرجانی، استفاده کرده است که باعث شده طراحی زیباتر جلوه کند. این نوع ترکیب رنگی معمولاً برای پوسترهای رویدادها در فصل های تابستان یا بهار، استفاده می شود، یا در تبلیغاتی که می خواهند ظاهری جوان و تازه داشته باشند، از این ترکیب بندی بهره گرفته می شود.

۰۲. متضاد و حرفه ای

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Vincent D’Amico

قرمز و آبی از رنگ های شایع هستند که معمولاً برای اهداف تجاری و خلق برند استفاده شده که دلیل محکمی پشت آن وجود دارد. رنگ قرمز می گوید، “اعتماد به نفس و قدرت” در حالی که رنگ آبی ” آرامش و قابل اعتماد بودن” را بیان می کند. این پالت، هر دوی آن ها را در کنار هم ارائه می دهد، در حالیکه اشباعیت سایه ها را نیز به آرامی کم کرده است تا ترکیب رنگی زیاد قوی نباشد. برای کاهش تن رنگی آبی و خاکستری، از سایه های قرمز برای ایجاد رنگ های اضافی استفاده شده است که ظاهری حرفه ای به آن داده است. این ترکیب رنگی برای بسیاری از زمینه های شغلی و یا پروژه های طراحی جدی، مورد استفاده قرار می گیرد.

۰۳. تیره و زمینی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Wolfgang Staudt

مناظر کویری، حاوی کنتراست های کاملی هستند، برای همین این تن رنگی را در بر می گیرید. براساس این ترکیب بندی رنگی که انتظار نمی رود، رنگ ها تن کمتری یافته اند تا اینکه روشن و رنگی باشند. تلاش کنید در طراحی های خود از این سایه های رنگی نارنجی-قرمز، و یا گوجه ای استفاده کنید.

۰۴. شاداب و پر حس

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Alexander Shchukin

زیبایی طبیعی ایسلند، افسانه ای است و این پالت رنگی، برای شما یک کنتراست پر حسی را ایجاد می کند. رنگ های خاکستری و گرم، دو رنگ دیگر را کمرنگ تر کرده که با رنگ سبز کنتراست خوبی ایجاد کرده اند. محدوده ای از سایه های تیره تر و روشن تر، ترکیب کردن دو یا سه رنگ را ساده تر کرده و به آنها اجازه می دهد که یک دیگر را تکمیل کنند.

۰۵. آبی سرد

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Sunova Surfboards

تن رنگی مونوکروموتیک (که از رنگ های تن، سایه، و tint یک رنگ ایجاد شده اند، بسیار متنوع هستند. در حالی که، این پالت، شاید در زمره ی طرح های مونوکروماتیک، بدلیل معنی تکنیکی آن، قرار نگیرد، اما از نظر اهداف بصری، افکتی مشابه ایجاد می کند. رنگی مانند آبی که برای اهداف مختلف استفاده می شود، این ترکیب بندی می تواند در هر نوع طراحی اثری مثبت بگذارد.

۰۶. محیط خارجی و طبیعی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/PapaPiper

اگر شما برندی را مد نظر دارید، یا نیاز به طراحی دارد که کیفیت های سبز یا طبیعی را در آن به کار برید، یک پالت رنگی سبز و قهوه ای، انتخابی منطقی است. به جای سایه های معمولی و خسته کننده این پالت با اشعه هایی سبز رنگ، ترکیب رنگی را روشن تر می کند.

۰۷. زیبا و جوان کننده

رنگ های فیروزه ای پر رنگ، میزان رنگ زرد روشن و صورتی را برای این پالتی که ما را یاد آب نبات های روز عید می اندازد، کاهش می دهد. اگر صورتی، پالت شما را برای هدف های طراحی تان، بیش از اندازه دخترانه کند؛ برای ایجاد یک ترکیب تمیز و روشن خود، دو سایه ی آب را به رنگ های زرد اضافه کنید.

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

۸. آبی و سبز شاد

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Shandi-lee Cox

سایه های آبی گونه در بالا و پایین این ترکیب بندی انتخاب شده، ته رنگی خاکستری دارد، که تقریباً آن ها را خنثی می کند، که یک روش خوب برای بازی کردن با رنگ های جسورانه مانند سبز لیمویی را در اختیار شما می گذارد.

۹. تازه و پرانرژی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Tambako The Jaguar

سایه های تقریباً نئون آبی و سبز، دو رنگ conservative و اضافه کردن تازگی روشن به آن که باعث شده است ترکیب بندی بیشتر به چشم بیاید. این نوع از تم رنگی برای برند های فیتنس یا هر طراحی دیگری که نیاز به بالانس بین حس تجاری و انرژی دارد، مناسب است.

۱۰. گشت و گذار

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Cycling Man

این عکس منظره، حاوی رنگ های گرم و سرد، در هر دو سایه ی روشن و تیره خود است. رنگ های ساحلی، نرم، با الهام گرفتن از این کنتراست موجود در طبیعت، حس تعطیلات و استراحت های تابستانه را به ذهن می آورد. این تنها یک نمونه از همراه کردن مکان های خاص، حس و حال و احساسات با رنگ ها می باشد.

۱۱. آبی یخی و خاکستری

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

در کنتراست قرار دادن خاکستری گرم، در مقابل رنگ آبی یخی و سرد، یک ترکیب خوب برای داشتن تن رنگی پویا می باشد، که بدین ترتیب، المان بصری زیبایی را نسبت به ترکیب متعادلی از رنگ های آبی و خاکستری کمرنگ ایجاد می کند. اگر شما به دنبال پالتی هستید که بیشتر باقی بماند، بهتر است به جای خاکستری تیره، از تن رنگی روشن تر و شفاف تر استفاده کنید.

۱۲. ترکیب رنگی Stylish و Retro

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Andy Rothwell

این سایه های خاموش از تم رنگی، یک حس و حالی قدیمی به طرح می دهد، با رنگ آبی روشن و به خصوص طلایی رنگ هایی هستند که در دهه ۱۹۵۰ و ۶۰ از محبوبیت بالایی برخوردار بوده اند. اما این بدین معنی نیست که این ترکیب بندی، ظاهری قدیمی خواهد داشت. این رنگ ها (و زیبایی های مدرن نیم قرنی، در کل) هنوز هم در میان مردم جذابیت دارند، و هنوز نیز صاحب سبک هستند.

۱۳. گل آفتابگردان

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Tina

این ترکیب بندی نیز برای دادن حس و حالی خارج از محیط بسته، بکار گرفته می شود، مانند بازی بیسبال در تابستان: مانند خاک قرمز زمین بیسبال، علف های سبز در خارج از زمین، خورشید روشن در آسمان بالای سر. هرچند، این نوع از نوع ۶ که با رنگ های قهوه ای و سبز بود، نرمی بیشتری (و تنوع رنگی بیشتری) دارد.

۱۴. مدرن و مجعد

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Ramesh Rasaiyan

جفت کردن رنگ های سفید و مشکی در کنار اشکال مجعد، روشن سبز، یک پالت رنگی مدرن را ایجاد می کند که ترکیبی ماهرانه بدون اینکه زیاد از حد جدی شود، ایجاد می کند. به جای جفت کردن رنگ های قرمز، یا آبی، با سفید و مشکی، المان ها را با کمی سبز، سرزنده تر جلوه دهید.

۱۵. خنثی و در عین حال چند جنبه

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

رنگ های خنثی مانند سایه های خاکستری و کرمی، چندین کاربرد دارند و تقریباً می توانند با گزینه های متفاوتی ترکیب شوند. یک تم رنگی از تمام رنگ های خنثی، هرچند، می تواند زیبا باشد اما وابسته به چگونگی بکار بردن این تم رنگی در طراحی، طراحی آن می تواند بسیار ماهرانه و حرفه ای باشد (به برندسازی برای یک هتل با کلاس، فکر کنید) یا آرامش دهنده و راحت کننده باشد (به دکور یک کافی شاپ محلی مورد علاقه ی خود، فکر کنید).

۱۶. آرامش دهنده مانند aspa

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Lisa Murray

رنگ های آرامی مانند سبز و آبی بکار رفته در spa ها، که به تنهایی زیبا خواهند بود، با وجود تمشک، رنگی جذاب برای جلب توجه مخاطب به آن اضافه شده است. اضافه کردن یک رنگ روشن تر و یا پر رنگ تر می تواند تاثیر زیادی بر طراحی داشته و یکی از روش های خوب برای زنده کردن پالت رنگی شماست و به آن برای جذب نگاه مخاطب المان بصری می دهد.

۱۷. گرمسیری و سرگرم کننده

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Louis Vest

این ترکیب رنگ های شاد، به خودی خود، جدی گرفته نمی شوند. اگر می خواهید یک کارت دعوت در تابستان طراحی کنید، یا اگر تبلیغات یا پوستر رویدادهای مربوط به کودکان می خواهید، این پالت رنگی می تواند به خوبی حس و حال سرگرم کننده ای را منتقل کند.

۱۸. خنثی های تند

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Michael Stern

سایه هایی، در محدوده ی روشن به تیره، برای طراحی کردن یک پالت رنگی، بسیار آسان خواهد بود. کنتراست کافی برای انتخاب یک رنگ پس زمینه، یک متن رنگی و یک رنگ شاد یا دو عدد از این ۴ حالت ها را بکار برید.

۱۹. پاستل

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Michael Stern

کاربردهای استفاده از پالت های پاستلی کمی محدود تر خواهند بود، می توان از آن ها در طراحی برای کودکان، مهمانی های چای و یا بهار استفاده کرد که انتخاب امنی خواهند بود. رنگ های پاستل، بسیار زیبا و ظریف جلوه خواهند کرد، مخصوصاً اگر شما می خواهید طراحی شما، کاملاً همان حس و حال مد نظر شما را منتقل کند، این پالت رنگی مناسب است.

۲۰. رنگ های مکمل

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی Flickr/Michael Stern

سبز و قرمز، یکی از سه جفت رنگ های مکمل هستند، که در چرخه ی رنگی سنتی معرفی شده اند؛ دو نوع دیگر نارنجی/آبی و بنفش/زرد هستند. زمانیکه این دو باهم ترکیب می شوند، تاثیری خارق العاده و زیبا را بر روی طراحی خواهند گذاشت که اگر با دقت از آن ها استفاده نکنید، ممکن است اثر منفی داشته باشد. به همین دلیل، برای این پالت، رنگ های سبز و قرمز، متعادل شده و تون آن ها کم تر شده است (با اشباعیت کامل خود، مانند قرمز و سبز، که در دکورهای کریسمس دیده می شود، استفاده نشده اند) تا یک پالت رنگی مکمل جدیدی را ایجاد کند.

۲۱. دعوت کننده و مبادی آداب

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

Flickr/Michael Stern

خاکستری گرم، یا رنگ طلایی زرد، ترکیبی است که شما معمولاً در طراحی داخلی و دکور خانه، می بینید. این ترکیب ها، معمولاً خنثی هستند (و گرمی خاکستری، حسی دعوت کننده و آرامش دهنده را معرفی می کند) اما رنگ زرد، مقداری شادابی و انرژی را بر پالت وارد می کند که نرم شده اند، ولی خسته کننده نمی باشند.

۲۲. قرمز زمستانه

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

توت های زمستانی و شاخه های برهنه را در مقابل آسمان برفی را به خاطر بیاورید، این ترکیب رنگی، می تواند یک پالت رنگی جایگزین برای طراحی های تعطیلات زمستانه و عید کریسمس باشد. رنگ قرمز قوی که با یک خاکستری ای که به بنفش می زند، جفت شده است، حسی ماهرانه و در عین حال شادمان را می دهد.

۲۳. قهوه ای شکلاتی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

چه کسی گفته است که رنگ قهوه ای خسته کننده است؟ مقداری رنگ قرمز و بنفش را به آن اضافه کنید، مانند کیک های فنجانی بالا، تا یک پالت رنگی قوی و کامل داشته باشید.

۲۴. رنگ های پر رنگ و پایه

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

سفید، سیاه (یا در این حالت، آبی بسیار تیره)، قرمز و زرد، ترکیب بندی بسیار محبوبی است. اما با این رنگ های اشباع شده، مطمئناً ترکیب خسته کننده نخواهد بود. اگر شما نیز به دنبال پالت رنگی جسورانه هستید، که ترکیب آن ها با رنگ های غیر معمول، مشکلی ایجاد نکند، اما با این حال به دنبال رنگ های گیرا و قوی هستید؛ این ترکیب رنگی یکی از ساده ترین نوع برای بکار بردن در طراحی است.

۲۵. روستاهای آفتابی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

بسیاری از روستاهای قرار گرفته بر روی صخره ها در ساحل مدیترانه، توسط پاستل های گرمی نقاشی شده اند. شما می توانید از این رنگ های آفتابی و خالص کپی کنید، این سایه ها را انتخاب کرده و یک مقداری سادگی ساده ی ایتالیایی را به آن اضافه کرده و یک افکتی گرم و دلپذیر ایجاد کنید.

۲۶. رنگ های آبنباتی روشن

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

این رنگ های جذاب، به نظر می رسد برای مغازه ی آب نباتی ها مناسب است و به طراحی شما حسی پر از انرژی و جوانانه را می دهد. تنها از این مساله اطمینان حاصل کنید که اگر این افکت کلی، بیش از اندازه رسا هست، مشکلی برای طراحی شما ایجاد نکند، چون مانند گرافیتی آمده در عکس، این رنگ ها، معمولاً برای بیان پیغامی بکار برده می شوند و سکون ندارند.

۲۷. کلاسیک و ماندنی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

کپی کردن افکت متالیک با تنها رنگ های فلت، مشکل خواهد بود، اما رنگ های طلایی و آبی تیره، از کارت دعوت های مهمانی ها تا رنگ های رسمی از مدارس و تیم های ورزشی، ترکیب بندی ماندنی ایجاد می کند که شما تقریباً در همه جا از آن ها می بینید. برای اضافه کردن کلاس به طراحی خود، سعی کنید از ترکیب دو رنگ استفاده کنید. (اگر شما می خواهید طراحی خود را با یک fold طلایی چاپ کنید، تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد شد.)

۲۸. زندگی شبانه

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

رنگ های جوهری که تقریباً تمام پرینترها استفاده می کنند (فیروزه ای، مگنتا، زرد، و سیاه، …) یک ترکیب بندی خارق العاده را ایجاد می کند، که شبیه به نمادهای نئونی و روشن در شهرهای بزرگ در شب هستند.

۲۹. طلوع خورشید شمالی

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

آبی و خاکستری، همیشه به خوبی در کنار یکدیگر قرار می گیرند (و شما می توانید از سه انتخاب آخر این پالت برای آن استفاده کنید)، اما یک رنگ صورتی مرجانی روشن، در کنار آب های روشن تر، می تواند به این ترکیب، درخششی را اضافه کند.

۳۰. عصر مدیترانه

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

اگر تا به حال در یک رستوران ایتالیایی ناهار خورده باشید، این ترکیب رنگ را دیده اید، که در غذاهای ایتالیایی دیده می شود، سس گوجه و پاستای تازه ی دست ساز. این نوع ترکیب رنگ را با اضافه کردن طعم و گرما به طراحی، در موارد دیگری نیز امتحان کنید. بکارگیری سایه ی کرمی خنثی انتخاب های رنگارنگ را بیشتر متعادل می کند، شما می توانید از آن در پس زمینه و یا به عنوان رنگ پایه استفاده کنید، و یک یا چند رنگ دیگر را برای جلوه بیشتر دادن به طراحی بکار برد.

۳۱. براق و مدرن

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

رنگ های خاکستری، سیاه و سفید همیشه قابل قبول و کارآمد هستند. اما اضافه کردن رنگ های آبی کبالتی و سایه های خنثی دیگر، به عنوان پس زمینه، برای یک پالت فعال و مدرن، می تواند برای هر نوع سبک طراحی بکار گرفته شود؛ از طراحی برای یک شرکت تا برای یک ترند.

۳۲. فراتر از سیاه و سفید

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

قرمز یا آبی جفت های معمولی هستند که برای رنگ های پایه ای سفید و سیاه استفاده می شوند، اما در اینجا، یک رنگ قرمز پررنگ تر در کنار آبی فیروزه ای روشن تر، ترکیب بندی آشنا و سرزنده ای را در اختیار ما قرار می دهد.

۳۳. نرم و پرفایده

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

رنگ هایی که در دکوراسیون خانه های ساحلی بکار می رود را بخاطر بیاورید، این پالت رنگی معمولاً دریایی، محو و تا حدودی وینتج هستند، اما رنگ های بکار گرفته شده در اینجا، شما را محدود به یک استایل خاص نمی کند. این ترکیب بندی پرکاربرد و نرم است، و طراحی شما را زیر بار رنگ فراوانی قرار نمی دهد.

۳۴. تیره و جذاب

ترکیب رنگی

ترکیب رنگی

چوب های تیره، چرم، کتاب های قدیمی و هرچه که شما می توانید در کلوپ های آقایان در فیلم های قدیمی دیده اید، در این دسته هستند. اگر طراحی شما، می تواند از این ترکیب های حرفه ای بهره ببرد، شما می توانید از رنگ قهوه ای تیره در کنار سایه های خنثی دودی و روشن، استفاده کنید.

ما امیدواریم که بعد از این مقاله، شما الهام کافی برای طراحی های خود گرفته باشید. اگر ترکیب رنگی دیگری مد نظر شماست، می توانید نظر خودتان را برای ما ارسال کنید.

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام