استفاده از پس زمینه های شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

استفاده از پس زمینه های شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

در طراحی گرافیک، پس زمینه ها مانند یک نقاشی دیواری و یا یک کاغذ دیواری می ماند. اگر انتخاب صحیحی داشته باشید، می توانید یک پرده ای که به خوبی با فضای زیبای داخلی، هم نشینی دارد، داشته باشید؛ اما در اثر داشتن انتخاب ناصحیح، یک آویزی آزاردهنده که تمام صحنه و آثار هنری زیبای شما را از بین می برد و توجه را از آن ها بر می دارد، خواهید داشت. پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک اثر فراوانی دارند.

از آنجا که پس زمینه در وب سایت شما، تراکت ها، یا صفحات اجتماعی، احتمالاً حاوی جزئیات ریزی می باشد، شما نمی خواهید که به گونه ای آن را انتخاب کنید که نقاشی هنری روی دیوار دیده نشود، یا مخاطبان نتوانند به خوبی بر روی آن تمرکز کنند.

پس بیایید، در اینجا تعدادی نمونه کارها را برای الهام گرفتن دیده؛ و تکنیک های مختلف را از زبان  Janie Kliever بیان می کنیم، تا بتوانید از پس زمینه ی کارهای خود بیشترین نتیجه را بگیرید. در حالی که هیچ مشکلی با داشتن یک پس زمینه ی سفید و یا تک رنگ وجود ندارد، ما در اینجا به این مساله می پردازیم که چگونه مقداری شفافیت را به پس زمینه استفاده کنیم تا بتوان یک پس زمینه مفید و متفاوت داشت:    

۱.ساده کردن یک پس زمینه سیاه و سفید شلوغ

یک پس زمینه ی الگو شده یا تصویر سازی شده، می تواند به طراحی شما هویت دهد. اما این روش، بصورت بالقوه می تواند، طراحی را بسیار شلوغ کرده و یا خوانش متن را دچار مشکل کند. راه حل چیست؟ یک پس زمینه ی نیمه شفاف،  رولایه ای، بر روی پس زمینه ی زیری قرار می گیرد.
در نمونه زیر، یک پوستر رویداد از یک تصویرسازی سبک وینتج زیبا در پس زمینه بهره برده است. اما بدون یک پس زمینه ی سفید شفاف بر روی آن، پس زمینه ی اصلی، تمام طراحی را تحت تاثیر می گذاشت، و خوانش متن (مخصوصاً فونت های ریز آن) اگر غیرممکن نباشد، بسیار سخت خواهد بود. در اینجا می توانید توجه کنید که چگونه بخش سفید رنگ، تن رنگی تصویرسازی را کم کرده است، با این حال آن را نمایش داده و به طراحی بافت داده است. بیشتر برنامه های طراحی، به شما اجازه می دهد تا سطح شفافیت را با تنظیم Opecity تغییر دهید، معمولاً این تنظیم بین ۰% ( کاملاً واضح) و ۱۰۰% ( کاملاً محو) قرار دارد.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Behance. Design by Sara Dávila Evangelista.

بعنوان یک مثال دیگر، پس زمینه های دایره ای در این کارت پستال ها، بخشی از جزئیات عکس منظره را در زیر آن با یک باکس رنگی و ساده، پوشانده است که متون در آن قرار می گیرد. که ما را به تکنیک بعدی منتهی می کند…

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Sarah Champion.

۲. بالا بردن وضوح متن

عکاسی یکی از انتخاب های مناسب و محبوب برای پس زمینه ی پروژه های اینترنتی و چاپی، از تبلیغ محصولات تا سربرگ وب سایت، و گرافیک های مربوط به صفحات اجتماعی، می باشد. اما وابسته به ترکیب بندی عکس و کیفیت هایی مانند رنگ و روشنایی و غیره، ممکن است برای جای دادن متن بر روی آن مناسب یا غیر مناسب باشد.

گزارش زیر، از یک سری اشکال شفاف که بر روی یکدیگر لایه گذاری شده اند، برای خلق یک پس زمینه، برای قرار دادن متن (که اگر بر روی عکس پر از جزئیات عکس سیاه و سفید قرار بگیرد، خوانش آن دچار مشکل خواهد شد) استفاده کرده است. این اشکال پس زمینه ای قرمز، از شفافیت های بسیار روشن تا متوسط هستند که یک افکت بصری زیبایی را خلق کرده اند.

3-tb-662x0

پس زمینه های شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Design by John Florez.

بعنوان مثال، پس زمینه ی سفید شفاف، بر روی صفحه ی سایت زیر، به شما این اجازه را می دهد که متن سیاه رنگ را بر روی عکس تیره ی زیر آن قرار دهید.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Dribbble. Design by Ben Schade.

اما این این روش، برای تم های رنگی معکوس، نیز مناسب است: یک عکس رنگی، با یک پس زمینه ی شفاف تیره و متن سفید رنگ.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Dribbble. Design by Bart Ebbekink.

اگر شما به دنبال عکس هایی برای پروژه طراحی خود می گردید، می توانید بعد از یافتن آن در سایت هایی مانند شاتراستوک، از طریق سایت Axmarket.com هزینه ی آن را پرداخته و از آن استفاده کنید.

۳. یک ظاهر محو و تمیز خلق کنید.

وقتی که شما به طراحی خود، در بخش های کوچک توجه کنید، این کار می تواند به لایه کار شما، سادگی و حسی فضایی دهد. برای مثال،  طراحی وب سایت زیر، از اشکال هندسی در پس زمینه استفاده کرده، که فونت های تمیز و لایه های منظم، به آن حسی مینیمال داده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ،Via Behance. Thorben Pöhlmann.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Behance. Thorben Pöhlmann.

این سری از کاورهای کاتالوگ، از یک راه متفاوتی به سادگی رسیده است، که در آن از پس زمینه ای شفاف در رنگ های پایه ای، اولیه، بعنوان جفتی به لایه های همراه شده با یک عکس و بخش هایی از متن، استفاده شده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Studio Beige.

۴.تمرکز بیننده را راهنمایی کنید.

پس زمینه های شفاف؛ لازم نیست که تمام طراحی شما را از لبه تا لبه، پوشش دهد. اینکه با اشکال شفاف، خلاقیت داشته باشید، شما می توانید، یک پنجره و یا بخش بریده شده، برای اینکه بیننده از درون آن به تماشای طراحی بنشیند، استفاده کرده و یا سطوح شفافیت را برای جلب توجه آن ها یا ایجاد کردن مانعی برای بخشی از طراحی بکار برید.

در زیر، پوستر تئاتر، پس زمینه هایی رنگی شفاف و اشکال حروف برش داده شده را برای خلق نقطه کانونی موثر، ترکیب کرده است، که به بینندگان برای یافتن کارکتر اصلی، کمک می کند.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Willem Henri Lucas.

۵.برای نشان دادن آنچه که درون آن است

برای هر پروژه طراحی که بسته بندی، یک کاور، و یا یک ظرف و مواردی محفظه مانند را در بر می گیرد، شفافیت می تواند راه بسیار خوبی باشد برای نشان دادن آن چه در زیر و یا درون آن موجود است و اجازه دهد که محصول خود را به خوبی برای فروش ارائه دهد.

مجله ای که در زیر طراحی شده است، عنوان تایپوگرافی خود را بر روی یک پس زمینه ی شفاف کاور قرار داده است. این طراحی به کاور، یک کیفیت زیبا، شفاف و ظریف را داده است، که عکس زیرین آن را تقویت داده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

مانند دو نمونه بعدی، پس زمینه های شفاف، می تواند برای بسته بندی مواد غذایی مناسب باشد. یکی، نمونه زیر که بسته بندی لوبیا است و شکل و رنگ لوبیای درون آن را به خوبی نشان می دهد:

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

و نمونه بسته بندی زیر، که برای یک کافه به نام Voyageur du Temps (که به فرانسوی یعنی زمان مسافرت) می باشد و شیرینی های خوشمزه و خوش پخت خود را با استفاده از این تکنیک، پنهان نکرده است، در عین حال، علاوه بر ایجاد کردن یک زیبایی بصری با الگویی از نقشه های نجومی، که به زمان مسافرت کردن ربط دارد، برای آن برندسازی کرده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

۶. ظاهری لایه گذاری شده به آن بدهید

یکی از راه های استفاده از پس زمینه های شفاف، این است که می توانید از چندین پس زمینه های بهم چسبیده ، یا یک پس زمینه ی شفاف همراه با المان های دیگر طراحی، استفاده کنید، تا به لایه های خود عمق داده و یا یک افکت بصری زیبا با لایه گذاری رنگ ها، عکس ها یا اشکال مختلف، خلق کنید.

سری پوسترهای رویداد از تصویرسازی های نمادین و پرتره ها، از طریق شفافیت بر روی پس زمینه ای دور، استفاده کرده است و در عین حال، اشکال هندسی شفافی را نیز در پس زمینه ی متون بکار برده است. این لایه گذاری رنگ ها و طراحی المان ها، یک افکت کلی را خلق می کند، که باعث پویایی آن، کنتراست بالا و اضافه کردن عمق به لایه آن می شود.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Design by Rachel Wan.

برای مثال دیگری از لایه گذاری، طراحی های زیر شامل ترکیبی از عکاسی، باکس شفافی از رنگ و الگوی گرافیکی، می باشد.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Design by Eight Hour Day.

۷.  اجازه دهید بافت از میان آن به نمایش گذاشته شود.

بعنوان زیرمجموعه ای از نکته اول، پس زمینه های شفاف می تواند جزئیات منحرف کننده را پوشانده و یا اینکه به یک روش دیگر مورد استفاده قرار گیرد و اجازه دهد که بافت های جذاب، المان های بصری زیبایی را به طراحی اضافه کند.

بنر تبلیغ زیر، که برای یک گروه طراحی لباس کوچک می باشد، از الگوی بافت های چهارخانه که از درون تکه های بریده شده از پس زمینه ی شفاف به نمایش گذاشته می شوند، استفاده کرده است، تا تایپوگرافی اصلی را فرم دهی کند. اما بافت از زیر آن تا حدودی دیده می شود، که به تمام طراحی ظاهری منسجم می دهد.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Pinterest. Originally appeared on ae.com.

نمونه دیگر،  از تکنیک های گذشته استفاده کرده است، که شامل،  واضح تر کردن متون و لایه ها، می باشد. اما یک دایره سبز شفاف در پس زمینه اجازه می دهد که، جزئیات جذاب بافت شده از عکس زیر آن، از میان دو همپوشانی، نمایش داده شود.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ،Design by Cosa Visuales.

۸. رنگ نرمی را با گرادیان، به پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک خود اضافه کنید.

شفافیت، تنوع بسیاری را در شرایط اضافه کردن رنگ به طراحی، در اختیار شما قرار می دهد. در مقایسه با یک پس زمینه ای با رنگ ثابت، نمونه های شفاف، می تواند نرم تر و زیباتر به نظر رسند، مخصوصاً زمانی که شما رنگی که زیاد پر رنگ نیست، را بر روی آن بپاشید.

نمونه طراحی زیر یک رنگ پاستل شفاف استفاده کرده است که یک فضایی را برای قرار دادن متن در بالای عکس، خلق می کند. به جای استفاده از یک شکل کامل، پس زمینه ی آن گرادیان است، که میزان تراکم آن به سمت انتهای صفحه کاهش می یابد و در نهایت، کاملا محو شده و انتهای تصویر کاملاً واضح است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via The Fresh Exchange.

نمونه دیگری از استفاده از گرادیان شفافیت، در نرم افزار طراحی موبایل استفاده می شود. در این نمونه، گرادیان ها، در تغییر شدت رنگ ها، سایه ها و شفافیت برای ایجاد تغییر بیشتر، استفاده کرده است، اما با این حال توانسته است پس زمینه را برای قرار دادن متن آماده کند.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Dribbble. Alexey Izotov.

۹.از افکت های ترکیبی استفاده کنید.

بسیاری از برنامه های طراحی، از مدهای ترکیبی یا افزارهای مختلف استفاده می کنند که به شما اجازه می دهد لایه های رنگی متفاوت، عکس ها و المان های دیگر را به صورت خلاقانه ترکیب کرده تا افکت های بصری متفاوتی را با استفاده از شفافیت و دیگر تنظیمات، خلق کنید. این روش، از ترکیب چند تکنیک، که ما درباره ی  آن ها صحبت کرده ایم، مانند لایه گذاری، کار با بافت ها و استفاده از عکاسی ، استفاده می کنند.

طراحی زیر، از پس زمینه ای لایه گذاری شده که با عکس های دیجیتالی قدیمی، بافت های کاغذی همراه با فونت های دست نوشته، نقطه های جوهری و افشانه هایی از رنگ ها برای ایجاد کامپوزیشنی با سبک قدیمی و زنده همراه شده است، استفاده کرده است. ترکیب املان های طراحی بسیار، توانسته است یک طراحی جذاب را خلق کند که به دلیل سطوح شفافیت متفاوت، سنگین نشده و باعث ایجاد هارمونی در تمام طراحی شده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Design by Dubois & Barral.

پس زمینه های در طراحی های زیر؛ بر روی اینکه چگونه رنگ ها باهم ترکیب شده و در تعامل هستند، تمرکز دارد. این نوع ترکیب رنگ ها، در این نوع افکت گذاری بسیار محبوبیت دارد.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Behance. Jack Crossing.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ،Via Paperless Post.

۱۰. از برندسازی در طراحی خود بهره ببرید

پس زمینه ها، در طراحی پروژه باید اولین مساله در مورد تفکر باشد. در حقیقت، پس زمینه ها می توانند یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن هویت شرکت، یا سبک آن باشد، که این کار را می توان با بکارگیری رنگ های برند، یا دیگر المان های بصری شناخته شده در برند، انجام داد.

برای مثال، پروژه تصویرسازی در طراحی جدید گزارش سالانه ی گوگل، از امضای برند و رنگ های متنوع در اشکال شفاف پس زمینه استفاده کرده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Behance. Design by Brendan Jones.

طراحی وب سایت زیر، از یک روش مشابه استفاده کرده است، که هر دوی اشکال هندسی و رنگ های بکار رفته در لوگوی شرکت، را در طراحی برای ایجاد پس زمینه ها و المان های گرافیک شفاف، استفاده کرده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Dribbble. Design by Bart Ebbekink.

۱۱.بخش پر اهمیت را بیشتر جلوه دهید.

پس زمینه های شفاف، معمولاً از رنگ های گیرا استفاده می کند که می توانند یک پس زمینه را ایجاد کرده و یا متون پر اهمیت یا المان های دیگر طراحی را برجسته کنند.

گرافیک های تبلیغاتی زیر، از بنر قرمز شفاف استفاده کرده که در مقابل پس زمینه ی عکس با تم رنگی سیاه و سفید، به خوبی قرار گرفته است و پیشنهاد مخصوص ارائه شده در تبلیغ را بیشتر به چشم بیننده آورده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Pinterest. Originally appeared in email from asos.com.

طراحی زیر، همچنین از اشکال، رنگ قرمز شفاف (که رنگ معمول برای جذب نگاه مخاطب می باشد) برای جلب توجه بیننده، استفاده کرده تا نگاه او را به سمت مدنظر خود در طراحی بکشاند.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Via Behance. Milk Work.

۱۲. از ترکیب بندی هوشمندانه استفاده کنید.

در نهایت، یک نکته بسیار کلی وجود دارد: خلاق باشید! شفافیت و تنظیمات تاری، یکی از ابزارهای بسیار متنوع است که می تواند افکت های جذابی را به پروژه شما اضافه می کند، پس بهتر است که با قابلیت های آن تجربه کسب کنید، تا به یک طراحی منحصربفرد دست پیدا کنید.

برای نشان دادن این مساله، نگاهی به چندین نمونه ای که از پس زمینه های شفاف، بعنوان بخشی از کامپوزیشن طراحی بصری خلاق خود استفاده کرده اند، می اندازیم.

در ابتدا، جلد کتاب، از ترکیب خیلی زیاد در کنار خیلی کم استفاده کرده است. توجه کنید که چگونه یک مستطیل آب شفاف، نمایش دهنده ی دریا است و چگونه با نوع تایپوگرافی عنوان که بروز دهنده ی نماد کوسه در حال بالا آمدن از آب است، هماهنگی دارد.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، Tom Lenartowicz.

در نمونه بعدی، پس زمینه شفاف یک پوستر جایگزین برای یک فیلم کلاسیک موزیکال است که به صورت همزمان چندین هدف را در خود بروز داده است: یکی از لحظات حساس فیلم را برجسته کرده؛ یک پس زمینه برای قرار گیری عنوان ایجاد کرده؛ و بارش باران را به نمایش گذاشته است، که ما را به سمت عنوان فیلم هدایت می کند، و همه ی این موارد در کنار المان های دیگر طراحی یک ترکیب بندی هوشمندانه و بهم پیوسته را خلق کرده است.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

برای ادامه ی این تم سینمایی، می توان به بعضی پوسترهای فستیوال فیلم اشاره کرد. در نمونه طراحی زیر، دایره های شفاف؛ یک لایه ی رنگی را به پس زمینه اضافه می کند. همچنین، آن ها تفاوت بین دو عکس متضاد را نیز با استفاده از یک تم رنگ متضاد، برجسته می کند، و در عین حال، آن ها را در یک شکل واحد، متحد می کند.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، ۱ Trick Pony.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک، ۱ Trick Pony.

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک

پس زمینه شفاف یا transparent در طراحی گرافیک ، ۱ Trick Pony.

در نهایت

آیا از نکات بیان شده، و طراحی ها الهام گرفته اید؟ ما امیدواریم که این نمونه های طراحی، به شما برای دیدن پتانسیل های موجود در استفاده از پس زمینه های شفاف،  کمک کرده باشد. مانند حضور رنگ ها در ترکیب بندی طراحی، این پس زمینه های نیز می توانند، یکی از ابزارهای مفید در طراحی برای شما باشند، حال نوبت شماست که از آن ها استفاده کنید.

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام