بررسی دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس iPhone 7 Plus

بررسی دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس iPhone 7 Plus

کمتر از یک سال از معرفی گوشی های آیفون ۷ و آیفون۷ پلاس به بازار، توسط اپل می گذرد. در این مقاله به بررسی دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس iphone7 plus از زبان Nasim mansurov می پردازیم.

گوشی آیفون ۷ پلاس، اولین گوشی ای بود که از طراحی دو لنزه بهره می برد (یک لنز ۸میلیمتری با زاویه باز و لنز تلفوتوی ۵۶میلیمتری)، که از این طریق، اپل توانسته کیفیت عکس ها را در این مدل تا حدودی بهتر نماید. هرچند من واقعا از استفاده از گوشی آیفون ۶ پلاس خود در زمانی که گوشی ۷ معرفی شد، بسیار راضی بودم، با این حال ترجیح دادم که گوشی خود را به آخرین ورژن آپدیت کنم و شاید اینکار به خاطر همین ویژگی جدید دوربین آن بوده است. از آن زمان تا کنون من هزاران عکس در محیط های مختلف با گوشی خود گرفته ام، که نه تنها به من اجازه داد که بیشتر درباره ی قابلیت های دوربین این گوشی، اطلاعات کسب کنم، بلکه با محدودیت ها و مشکلات آن نیز آشنایی پیدا کردم. در این مقاله، من به بیان تجربیات خود در استفاده از گوشی دوربین آیفون ۷ پرداختم و درباره ی معایب و مزایای آن صحبت کرده ام.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس

  • دوربین گوشی iPhone 7 plus

اول از هرچیز، بیان این نکته که گوشی iPhone 7 Plus دارای دو دوربین با دو لنز متفاوت است، از اهمیت بالایی برخوردار است. هر دوی دوربین ها دارای سنسورهای ۱۲mp رزولوشنی هستند، و در واقع تفاوت آن ها در اندازه سنسور و ماکزیمم دیافراگم می باشد. دوربین با لنز زاویه باز، دارای سنسور ۱/۳″ با یک لنز ۲۸میلیمتری معادل f/1.8 است، در حالیکه دوربین تلفوتو دارای یک سنسور کوچکتر ۱/۳.۶″ با لنز ۵۶ میلیمتری معادل f/2.8 می باشد. این مساله، آشکار می کند که دوربین ها برای اهداف متفاوتی ساخته شده اند و عیوب لنزهای تلفوتو را در مقایسه با لنزهای زاویه باز، برجسته می کند. نه  تنها دوربین های تلفوتو سنسورهای کوچکتری دارند، بلکه لنزی دارد که در مقایسه، دارای یک استاپ آرامتر است، و این نشان دهنده ی کاربردی بودن این دوربین تنها در موقعیت عکاسی در نور روز و هوای روشن است.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس

با این حال، بدون توجه به معایب آن، دوربین تلفوتو در iPhone 7 Plus کاربردهای مخصوص به خود را دارد. ابتدا، به میزان دسترسی آن بیاندیشید، این دوربین می تواند برای عکس های کلوزآپ از مردم مناسب باشد. در این حالت،  به جای استفاده از زوم دیجیتال، برای بیشتر نزدیک شدن به سوژه (که باعث فقدان رزولوشن زیادی می شود)، عکاس می تواند به راحتی بین دوربین های wide و تلفوتو جابجا شده و یک قاب بسته تری را بدون این که رزولوشن دچار مشکل شود، بدست بیاورد. از مزایای استفاده از لنز تلفوتو برای عکاسی از افراد، این است که شما می توانید از مد “Portrait”  استفاده کنید، که دوربین از ترکیب نرم افزار و لنز زوم برای بهتر کردن عمق میدان سطحی که اپل آن را با نام “Depth Effect” معرفی کرده، استفاده می کند.

دومین،  علاوه بر پرتره، لنز تلفوتو به شما این اجازه را می دهد که قاب بندی بسته تری را برای عکاسی از مناظر، معماری  و یا ماکرو، ایجاد کنید. نکته مثبت استفاده از لنز تلفوتو، این است که عکاس می تواند آن را با مد پانوراما ترکیب کرده تا عکس پانارومایی با رزولیشن بالا بدست آورد:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 64, 1/1000, f/2.8

هرچند، به ذهن سپردن معایب آن، ارزشمند است، پس بگذارید درباره ی آن ها در ادامه صحبت کنیم.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 50, 1/30, f/1.8

  • مد پرتره و مساله ی افکت عمقی

مهندسین اپل، تلاش موفقیت آمیزی برای پیداکردن راه حلی که بتواند عمق میدان سطحی را ایجاد کند، که تنها می توان با دوربین ها و لنزهای بزرگتر به آن دست یافت، داشته اند. برای اولین بار در تاریخ گوشی های همراه، ما کلمه ای مانند bookeh را شنیده ایم که در بخشی از معرفی گوشی آمده است، که مسملاً ادعاهای جسورانه ای را مطرح کرده و حتی یک سری از عکاسان را درباره ی دوربین های گوشی های همراه که دوربین های DSLR و mirrorless را به چالش می کشند، را نگران می کند، چون این دوربین های گوشی قابلیت تقلید کردن آنچه که قبلا منجر به دوربین های گران قیمت بود را دارند. در حالی که من به شخصه از استفاده از مد پرتره همراه با افکت عمقی در عکاسی از مردم، لذت می برم، و این دوربین ها، در بیشتر موارد وظیفه ی خود را به خوبی ایفا می کنند، این برنامه ی تقلیدی،  مشکلات مخصوص به خود را دارد. ابتدا، الگوریتم نرم افزار تقلید، به اندازه کافی هوشمند نیست که بتواند بین المان های پیش زمینه و پس زمینه تفاوت بگذارد. برای مثال، اگر سوژه ای که شما از آن عکس می گیرید، یک کلاه و یا هرچیز دیگری سر او را بپوشاند، الگوریتم آن را نمی شناسد و این محو سازی بخشی از عکس را که نباید، نیز، در بر می گیرد. در مجموع، این نرم افزار قادر نیست که سوژه را ار پس زمینه جدا کند، همانطور که در نمونه ی زیر می بینیم.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس، قبل

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس

نگاهی به منطقه ی جلویی که در سمت چپ سوژه قرار دارد، بیاندازید، که بخشی از دیوار هنوز به خوبی محو نشده است. و نقاشی بر روی دیوار، هنوز در بخش هایی از عکس قابل تشخیص است.

در نهایت، الگوریتم، به وضوح برای عکاسی از مردم بهینه سازی شده است و نه هیچ سوژه دیگری مانند حیوانات. نگاهی به عکس قبل و بعدی که من از گربه خود گرفته ام بیاندازید، و ببینید که این مد چه تاثیری بر سبیل گربه در سمت راست قاب داشته است:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، قبل

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، بعد

همچنین به اطراف گوش های گربه نیز توجه کنید که چگونه محل تغییر، به سختی تفاوتش مشخص می شود.

بنابراین، وابسته به نوع سوژه ای که از آن عکس می گیرید، مد پرتره ممکن است از خود ضعف هایی نشان دهد. خبر خوب این است که گوشی هر دو عکس را بصورت پیش فرض ذخیره می کند،  یکی با تقلید نرم افزار از افکت عمقی و دیگری بدون آن، پس اگر پرتره، نتیجه ی خوبی نداشت، شما می توانید از ورژن اصلی و بدون تغییر آن استفاده کنید.

  • مشکل اتصال عکس ها در مد پانوراما

همانند نسل قبلی دستگاه های آیفون، گوشی آیفون ۷ پلاس، در هنگام اتصال عکس های پانوراما، با قفل کردن صحیح میزان اکسپوژر آن مشکل دارد، یا اینکه الگوریتم اتصال عجیبی دارد که عکس های پانوراما را به خوبی باهم ترکیب نمی کند، و یک آسمان نابرابر را در عکس نهایی، ایجاد می کند. در حالی که این مساله بزرگی نیست، با این حال، در زمانی که در موقعیت های کم نور عکاسی می کنید، از خود، ضعف بیشتری نشان خواهد داد. نگاهی به عکس پانوراما زیر که در طلوع خورشید گرفته شده است، بیاندازید:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 80, 1/310, f/2.8

آنچه که دوربین در بالا ابرها، انجام داده است را دیده اید؟ خطوطی عمودی در تمام آن قسمت دیده می شوند، که این پانوراما ار غیرقابل استفاده کرده است. من قبل از اینکه بر روی عکس زوم کرده و مشکل ایجاد شده در آسمان را ببینم، تعداد زیادی از عکس های پانوراما گرفته بودم.

بصورت همزمان، من دریافتم که الگوریتم پانورامای گوشی آیفون، می تواند برای پانوراماهای عمودی قابل استفاده باشد، کاری که من قبلاً امتحان نکرده بودم. نگاهی به عکس زیر که از یک کلیسا در شب گرفته ام بیاندازید:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 640, 1/120, f/1.8

هیچ راهی برای من وجود نداشت که بتوانم تمام این کلیسا را در یک قاب در عکس داشته باشم، پس من پانارومای عمودی را امتحان کردم، و از نتیجه ی آن بسیار سوپرایز شدم.

  •  Ghosting و Flare

درباره ی ghosting و  flare چه باید کرد؟  خب، دوربین های گوشی، همواره برای روبرو شدن با سوژه های بسیار روشن، مشکل داشته اند، و گوشی آیفون ۷ پلاس نیز از این قاعده مستنثنی نیست. نگاهی به عکس های زیر که من زمانی که خورشید مستقیماً در بالای قاب بود، انداخته ام، بیاندازید:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 20, 1/1150, f/1.8

و اینجا یک نمونه ی خوب وجود دارد، گاهی اوقات   ghosting و  flare شدید، می تواند تمام عکس را خراب کند، بخصوص اگر لنز به خوبی تمیز نشده باشد. زمانی که در شب عکاسی می کنید، ممکن است با موارد ghosting و  flare عجیب و زیبایی روبرو شوید، مانند زیر:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 160, 1/30, f/1.8

این اتفاق می تواند وابسته به زاویه تغییر کند، اگر شما خطوطی که در عکس بالا امده است دیده اید، می توانید با تغییر دادن قاب بندی، به آرامی، از این افکت بکاهید.

  • عملکرد اتوفوکوس

گوشی آیفون ۷ پلاس، عملکرد اتوفوکوسی را مانند دوربین های DSLR  یا mirrorless ازخود نشان نمی دهد، به همین ترتیب عملکردی مانند دوربین های حرفه ای از آن ها انتظار نمی رود. دوربین با این حال، برای داشتن عملکرد AF قابل اعتماد و مناسبی، به خوبی عمل می کند، که در بیشتر موارد، کافیست. این را به خاطر داشته باشید که سنسور کوچک ۱/۳ اینچی در کنار دیافراگم f/1.8، یک عمق میدان کمی را ایجاد می کند، پس میزان فوکوس آن،  از بسیاری جهات، با آنچه که عکاسی با سنسورهای دوربین بزرگتر، تجربه می کند، قابل قیاس نیست. با این حال، همچنان برای یک گوشی هوشمند، سریع و پاسخگو می باشد، که همین اهمیت بالایی دارد. شما به سادگی بر منطقه ای که می خواهید فوکوس انجام شود، با انگشتان خود ضربه زده، و دوربین کار آن را انجام خواهد داد. زمانی که دوربین صورت ها را تشخیص می دهد، الگوریتم تشخیص صورت، وارد شده، و دوربین بصورت اتوماتیک فوکوس کرده و سوژه را دنبال می کند، قرار دادن دوربین بر روی مد اولویت چهره، می تواند نتایج مثبتی را به بار آورد. آیا من از گوشی آیفون ۷ پلاس، برای عکس گرفتن از اتفاق های با سرعت، استفاده می کنم؟ احتمالاً خیر. اما برای سوژه های عادی، این دوربین کار را به خوبی انجام می دهد.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 25, 1/120, f/2.8

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس

  •  جزئیات و نویزها

به دلیل پیکسل های ریز و سنسور کوچک، دوربین گوشی، این که دوربین در موقعیت هایی با نور کم، نویزهای زیادی را تولید کند، دور از انتظار نیست. اینکه بخواهید عکس های کوچک و یا متوسط را به دوستانتان در صفحات اجتماعی نشان دهید، مشکلی پیش نخواهد آمد، اما اگر بخواهید، تجربه های جدی تری داشته باشید، گزینه های بسیاری نخواهید داشت. خبر خوب این است که اگر شما در موقعیت نور روز عکاسی کنید، دوربین می تواند جزئیات فراوانی را با نویزهای کم در عکس ها ایجاد کند:

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back iSight Duo camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 20, 1/210, f/2.8

خبر بد این است که، اگر شما در موقعیت هایی با نور کم عکس می گیرید، و ISO باید بیش از iso100 تنظیم شده، که در این حالت، با نویزهای فراوانی سروکار خواهید داشت، که کاملاً عکس را بلااستفاده خواهند کرد :

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 320, 1/60, f/2.8

همانطور که در عکس بالا می توانید مشاهده کنید، عکس در ایزوی ۳۲۰ نویزهای بسیار زیادی داشت که ظاهر عکس را ، حتی زمانی که رزولیشن آن به اندازه ی وب کاسته شده، بد جلوه داده است.

  •  مد HDR

درست مانند، گوشی آیفون نسل های قبلی، گوشی آیفون ۷ پلاس، نیز دارای ویژگی “محدوده دینامیک بالا High Dynamic Range” (HDR)  هستند، که سایه ها و هایلایت ها را به خوبی، زمانی که شما با نورپردازی سختی سروکار دارید، بازیابی می کند. همانطور که در عکس های زیر می بینید.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، قبل

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، بعد

در حالیکه دوربین برای حفظ هایلایت ها تلاش موثری می کنید، من از طرفداران بیرون آمدن عکس ها بدون تغییر برای نشان دادن واقعیت نیستم. من مطمئن نیستم که اپل، المانی را برای الگوریتم HDR در آیفون ۷ / آیفون۷پلاس تغییر داده است یا نه، اما زمانی که عکس استاندارد را با عکس HDR مقایسه می کنید، دومی تمیزتر، صاف تر و ساده تر به نظر می رسد. در بیشتر حالت ها، من استفاده از HDR را برای نشان دادن جزئیات هایلایت مفید می دانم و اگر عکس برای من بسیار اهمیت داشته باشد، به جای اینکه تنها از ورژن HDR آن استفاده کنم، من دو عکس را در فوتوشاپ باهم ترکیب می کنم.

  •  فرمت خام یا DNG

زمانی که گوشی های آیفون ۷ و آیفون پلاس بیرون آمدند، من از اینکه می توانند عکس ها را با فرمت های RAW/DNG بگیرند، بسیار خوشحال بودم. هرچند، من خیلی سریع دریافتم که این قابلیت درون iOS ساخته نشده است و بر یک نرم افزار از گروه واسطه که می تواند بصورت DNG  عکس بگیرد، وابسته است. هرچند من نرم افزار lightroom مربوط به موبایل را بر گوشی خود داشتم، و عکس هایی با فرمت DNG فراوانی را با این نرم افزار گرفته ام،  این حقیقت که یک نرم افزار واسطه اینکار را انجام می دهد و دسترسی به تمام عکس ها از یک نرم افزار دیگر، بسیار سخت خواهد بود، باعث شد که من از آن بگذرم. بخصوص زمانی که من می خواستم به نرم افزار lightroom در محلی که هیچ سیگنالی برای اتصال وجود نداشت، و نرم افزار می خواست از من که به اکانت adobe خود وصل شوم؛ بسیار آزاردهنده بود. در حالی که گزینه های نرم افزار واسطه دیگری نیز برای گرفتن عکسی با فرمت DNG وجود داشت، اما نرم افزار اپل، مانند دیگر سازندگان گوشی، معرفی کرد، که دارای قابلیت تبدیل عکس  DNG به JPRG در نرم افزار دوربین وجود دارد. من در واقع عکس گرفتن با فرمت DNG را ترجیح می دهم. برای من عکاسی با فرمت JPEG ساده تر و آسان تر است.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back iSight Duo camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 20, 1/1800, f/1.8

  •  خلاصه

اینکه ببینیم چگونه شرکت های سازنده گوشی همراه خلاقیت و نوآوری را در نسل های جدید محصولات خود وارد می کنند، بسیار خوشحال کننده است. با اپل و دیگر سازندگانی که از دوربین های چندگانه در گوشی های خود استفاده می کنند، حتی توانایی های بیشتری در عکس ها برای راضی کردن مردم زیادی، به آن ها اضافه شده است. این ایده برای نشان دادن این مساله است که دوربین های گوشی می توانند برای نیازهای روزانه، کافی باشند و این استراتژی بازاریابی نیز بسیار کاربردی است، به گونه ای که بازار دوربین های کامپکت را نیز تحت تاثیر قرار داده است. سال بعد از سال، تقویت کیفیت گوشی ها بیشتر و عملکرد دوربین های گوشی بهتر شده است، که برای بسیاری از ما، بسیار هیجان انگیز است. عکاسی با موبایل، در چند سال اخیر گسترده تر شده است، میلیون ها و هزاران فرد عکس گرفته و آن ها را در پلاتفرم های مختلف صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام، به اشتراک می گذارند. و بدون شک، اپل نقش بسیار بزرگی را در ترغیب کردن دیگران برای نوآوری در این زمینه، داشته است، اغلب سازندگان، تمرکز خود را بر روی عکاسی با سنسور دوربین بزرگتر، اتصالات خارجی و لنزهای چندگانه گذاشته اند.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 20, 1/210, f/2.8

گوشی آیفون ۷ پلاس به دیگر مخترعان انگیزه داده تا ویژگی هایی مناسب برای عکاسان را طراحی کنند. مهندسان اپل، به خوبی توانسته اند مد پرتره را ایجاد کنند که یک افکت عمقی به سوژه بدهند، ویژگی ای که قبلاً در گوشی دوربین دیده نمی شدند. هرچند، این تکنولوژی جدید، محدودیت های خود و معایب خاصی دارند. هرچند بسیاری از افراد می خواهند به ما بقبولانند که ما نیز به دوربین های بزرگ و حرفه ای برای عکاسی نیاز نداریم، اما می دانیم که این ادعا صحیح نیست و اندازه سنسور در یک عکاسی خوب، اهمیت فراوانی دارد. با این حال، در شرایطی که دوربین را نمی توانیم همراه خود داشته باشیم، دوربین های گوشی می توانند عکس هایی با کیفیت مناسب را فراهم کنند، که از نمونه هایی که در گذشته با آن ها سروکار داشته ایم، بسیار بسیار بهتر هستند.

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 20, 1/750, f/2.8

در کل،  علی رغم تمام معایبی که در این مقاله به آن پرداخته شده است، گوشی آیفون ۷ پلاس، توانسته نیازهای من را برآورده کند. درحالیکه، انتخاب های زیادی برای دوربین گوشی در بازار وجود دارد، گوشی آیفون ۷ پلاس، بخوبی برای من در شرایطی که می خواهم عکس هایی در شرایط روز روشن عکس بگیرم، کار کرده است.

  • نمونه عکس های بیشتر

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 6.6mm f/2.8 @ 6.6mm, ISO 20, 1/125, f/2.8

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 20, 1/800, f/1.8

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 20, 1/2500, f/1.8

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس ، iPhone 7 Plus + iPhone 7 Plus back camera 3.99mm f/1.8 @ 3.99mm, ISO 20, 1/350, f/1.8

دوربین گوشی آیفون 7 پلاس

بررسی دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام