عکاسی از کسوف (خورشیدگرفتگی)

عکاسی از کسوف (خورشیدگرفتگی)

با توجه به کسوفی که در ۳۰ مرداد ۹۶ در ایران رخ خواهد داد، شما ممکن است، درگیر این مساله شوید که چگونه از این فرصتی که شاید یک بار در زندگی شما پیش آید، استفاده کرده و این اتفاق را عکاسی کنید و به ثبت برسانید. در حالیکه عکاسی از کسوف ، شاید به نظر ساده تر بیاید، اما چندین مورد خاص وجود دارد که باید آن ها را به خاطر بسپارید، تا مشکلی برای شما یا دوربین ایجاد نشود. در این مقاله،  ما نگاهی نزدیک تر به آنچه که بهتر است از لحاظ فیزیکی در چه مکانی قرار بگیرید، چه تجهیزاتی باید به همراه داشته باشید، چه نکات ایمنی را از قبل، در طول آن، و بعد از آن باید به آن توجه کرد، چه قاب بندی و کامپوزیشنی برای شما اهمیت دارد، از زبان nasim mansurov می پردازیم. به خاطر بسپارید که کسوف کامل تنها برای چند دقیقه خواهد بود، بنابراین اگر شما کاملاً آماده نیستید، ممکن است عکاسی از این پدیده ی نادر را از دست بدهید.

عکاسی از کسوف

عکاسی از کسوف ، کسوف جزئی، که در شرایط ابری در سال ۲۰/۵/۲۰۱۲ گرفته شده است. ،NIKON D700 + 300mm f/4 @ 420mm, ISO 200, 1/4000, f/8.0

من قبلاً شاهد یک کسوف بوده ام، اما این کسوف جزئی بوده است. اما با این حال نیز،  یک اتفاق خاطر انگیز بوده است که نمی خواستم آن ها را از دست بدهم، پس من خود را با دوربین و لنز تلفوتوی خود، برای آن لحظه، مسلح کردم. آن زمان، من می خواستم که ­تجربه ی خود را به صورت کامل، پوشش دهم، تا بدین ترتیب دریابم که هر عکاس با چه چالش هایی در زمان عکاسی از کسوف روبرو خواهد شد، با این حال، آن بار، اولین دفعه ای بود که من از کسوف عکاسی می کردم. متاسفانه، ابرها، به سمت داخل صحنه ی مد نظر من وارد شده و کسوف را در آن منطقه می پوشاند، اما با این حال، توانستم تعدادی عکس، زمانی که ابرها از منطقه دور شده بودند،  بگیرم. پس این را به خاطر بسپارید که تا زمانی که ابر بسیار ضخیم نباشد، این امکان را خواهید داشت که چند عکس زیبا بگیرید. اما بصورت ایده آل، شما بهتر است به دنبال مکانی باشید که بتوانید، کسوف را به وضوح دیده، و شانس بیشتری برای گرفتن عکس های خوب داشته باشید. علاوه بر اینکه،  شاهد بودن بر کسوف کامل و عکس گرفتن از آن اهمیت فراوانی دارد، اما اگر شانس قرار گیری در مکانی که به کسوف کامل دید داشته باشد، ندارید، می توانید از کسوف های جزئی، عکس های بسیار زیبایی بگیرید.

چه چیزی باعث کسوف می شود؟

کسوف یک رویداد زیبای نایاب است که زمانی رخ می دهد که ماه بین خورشید و زمین قرار بگیرد و اشعه های خورشید را به صورت جزئی و کامل بلوکه کرده و باعث سایه افتادن بر روی زمین می شود. کسوف تنها زمانی رخ می دهد که ماه نو است و به صورت مستقیم هم تراز با خورشید و زمین است، بنابر تقریب ماه به زمین و تراز نسبی از این سه، می تواند، جزئی، کلی، یا حلقوی باشد. بنابراین، کسوف یک تصادف کیهانی است.

کسوف کامل زمانی رخ می دهد که ماه کامل خورشید را بپوشاند. این نوع نادرترین نوع، بین سه نوع کسوف می باشد، چون برای اتفاق افتادن آن، چندین چیز مختلف باید همزمان رخ دهد. ابتدا،  هر سه المان کیهانی باید به اندازه مناسبی تراز باشند، تا ماه بتواند به صورت کامل خورشید را بلوکه کرده و بر روی زمین سایه بیاندازد. دوم، ماه باید در یک فاصله صحیحی از زمین باشد، اگر خیلی دور باشد نمی تواند خورشید را کاملاً بپوشاند. سوم اینکه، برای دیدن یک کسوف کامل، یک فرد باید در مسیر مستقیم تراز ماه و خورشید و یا در مرکز سایه ی ماه باشد. در طول کسوف کامل، سطوح نور می تواند به میزان بسیار کمی کاهش یابد، به گونه ای که حس غریب و دلهره آوری به مخاطب منتقل شده و حتی گاهی اوقات، بتواند در وسط روز ستارگان را ببیند. شما یک حلقه ی آتش یا  تاج خورشیدی را در اطراف ماه خواهید دید، که بسیار شگفت انگیز خواهد بود!

عکاسی از کسوف

عکاسی از کسوف

کسوف جزئی زمانی رخ می دهد که خورشید، ماه و زمین، دقیقاً با هم تراز نشده باشند، یا بیننده در خارج منطقه مرکزی از سایه ماه قرار گرفته باشد. در نتیجه، ماه تمام خورشید را پوشش نخواهد داد.

در انتها، کسوف حلقوی، وقتی اتفاق می افتد که ماه از زمین بسیار دور است و نمی تواند تمام خورشید را بلوکه کند. در نتیجه، بازدیدکنندگان یک حلقه ی روشن را اطراف ماه در طول کسوف خواهد دید.

ایمنی مورد نیاز در زمان دیدن کسوف

قبل از اینکه درباره ی عکاسی از کسوف با شما صحبت کنم، اجازه دهید درباره ی خطرهای مربوط به آن بگویم. در ابتدا، شما نباید با چشم های خود، بخصوص از طریق ویوفایندر، از آنجا که در آن تمام المان ها، وقتی لنز تلفوتو به دوربین شما وصل است، بسیار بزرگ تر می شود، به صورت مستقیم به خورشید، نگاه کنید. آیا گالیله یا افراد دیوانه ای که به خورشید خیره و در نهایت نابینا می شوند، به یاد می آورید؟ مطمئناً شما نمی خواهید که به این سرنوشت، دچار شوید. نگاه کردن به خورشید، از طریق ویوفایندر، تلسکوپ، یا باینوکلار بدون اینکه نور محدود شود، ممکن است باعث از بین رفتن بینایی شما شود، که این نور می تواند یک سوراخ را در شبکیه شما ایجاد کند! این را به خاطر بسپارید که نگاه کردن از طریق لنز، مانند استفاده از ذره بین یا لوپ، … بسیار خطرناک خواهد بود. بنا بر حساسیتی که این مورد دارد، رعایت ایمنی از اهمیت حیاتی برخوردار است.

انتخاب تجهیزات و لوازم در عکاسی از کسوف

وقتی که زمان به انتخاب تجهیزات می رسد، شما حتماً باید دو وسیله را بخاطر بسپارید: یکی برای دیدن و دیگر برای عکاسی از کسوف. اگر شما نگاه کردن به کسوف را با چشم های خود ترجیح می دهید، پس یک جفت عینک کسوف تهیه کنید. استفاده از این عینک ها، نوع خوبی حفاظت از چشم های شما می باشد و بله، عینک های معمولی شما، کافی نیستند، شما به فیلترهای بسیار تیره تری نیاز دارید که تقریباً هیچ نوری از آن ها عبور نخواهد کرد. اگر می خواهید از وسایل حرفه ای تری استفاده کنید، شما به یک تلسکوپ خورشیدی یا باینوکلار نیاز دارید. اگر شما خود یک تلسکوپ داشته باشید و به شما این اجازه را می دهد که از فیلتر ها استفاده کنید، باید از فیلترهای خورشیدی جداگانه ای استفاده کنید. از آنجا که تلسکوپ های خورشیدی، باینوکولار و فیلترهای اضافه کننده ای بسیاری وجود دارد که نمی توان آنها را در این مقاله لیست کرد و من قصد به بیان جزئیات عکاسی از کسوف در این مقاله را دارم، پس نمی توان هیچ توصیه ی خاصی برای آن داشته باشم.

برای عکاسی از کسوف ، شما باید با دقت فراوانی، تجهیزات مربوط به عکاسی را انتخاب کنید. به طور ایده آل، شما باید دو نوع مختلف عکس را توسط دو نوع مختلف بستن تجهیزات، ثبت کنید: گرفتن یک عکس کلوزآپ، که از لنزهای سوپرتلفوتو استفاده می کند، و یک عکس با زاویه باز از تمام صحنه. هر دوی این عکس ها، صحنه های جذاب و منحصربفرد را تولید می کند! اما به خاطر بسپارید که در زمان کسوف کامل، همه جا بسیار تاریک خواهد بود، بنابراین یک دید با زاویه باز از اطراف شما می تواند عکس های بسیار زیبایی را نتیجه دهد، بخصوص اگر شما یک المان زیبای دیگر را به ترکیب بندی کادر خود اضافه کنید. بر پایه این، من برای شما، دو نوع مختلف تجهیزات دسته بندی کرده و دو تکنیک متفاوت را توصیه می کنم، یکی برای عکس های کلوزآپ از کسوف و دیگری برای عکسی با زاویه باز.

در ابتدا با موارد پایه ای آغاز میکنیم. در اینجا لیستی خلاصه از تجهیزات برای گرفتن عکس از نزدیک کسوف، آمده است:

 • دوربین دیجیتال: تقریباً تمام دوربین های دیجیتال می توانند این کار را انجام دهند، چه شما بخواهید با یک دوربین DSLR  عکس بگیرید، چه با یک دوربین کامپکت و یا Mirrorless با یک لنز سوپرزوم عکس بیاندازید.
 • لنز سوپر تلفوتو: اگر شما می خواهید یک عکس کلوزآپ زیبا از کسوف داشته باشید، شما به یک لنز سوپر تلفوتو نیاز خواهد داشت، که هرچه بلندتر باشد، بهتر خواهد بود. توضیحات اضافی را در زیر، در طول کانونی ایده آل بخوانید.
 • فیلتر ND/Solar : یک فیلتر ND یا خورشیدی، برای جلوگیری از صدمات بالقوه به چشم شما یا قطعات دوربین شما، ضروری هستند.
 • سه پایه: شما مسلماً نمی خواهید که به صورت دستی با یک دوربینی که یک لنز تلفوتوی قوی بر روی آن وصل شده است، عکس بگیرید، پس یک سه پایه حتماً باید در لوازم شما باشد.
 • شاتر از راه دور: هرچند ضروری نیست، اما در طول کسوف کامل، که همه جا تاریک می شود، ممکن است دکمه شاتر شما باعث لرزش دوربین و خراب شدن عکس شود.

در حالیکه نوع دوربین شما آنچنان اهمیت ندارد، ولی انتخاب یک لنز و طول کانونی آن، بسیار مهم است. توجه داشته باشید که اگر شما می خواهید یک عکس کلوزآپ بگیرید، باید بیشترین طول کانونی ممکن را، اما با محدودیت هایی، استفاده کنید. نگاهی به مقایسه زیر از اندازه نسبی کسوف به پهنای کلی عکس بیاندازید:

عکاسی از کسوف

عکاسی از کسوف

در این عکس شما می بینید که، یک لنز ۲۰۰mm بر روی یک دوربین full-frame یک دید بسیار کوچک از کسوف را در اختیار شما قرار خواهد داد، شما برای اینکه عکس، مفید باشد، باید آن را ببرید و اگر شما بیش از اندازه پیش روید و از یک لنز ۲۰۰۰mm استفاده کنید، شما با یک چالش بزرگ روبرو خواهید شد: دوربین کاملاً با دوباره قاب بندی شدن، روبرو خواهد شد، تا بتوانید تاج خورشید را ببرید. به طور ایده آل، شما باید اندازه ای مابین آن ها انتخاب کنید، اندازه ای بین ۸۰۰mm تا ۱۲۰۰mm.

حال شما احتمالاً به این فکر می کنید که چگونه به این طول کانونی دست بیابید، چون بهرصورت، بسیاری از عکاسان، یک لنز ۸۰۰mm f/5.6 را برای عکس گرفتن، در دسترس ندارند. اما خبر خوب این است که چندین راه حل مناسب برای اینکار وجود دارد، و crop factor در اینجا نقش پیدا می کند. درست است، اگر شما از یک دوربین با یک سنسور cropped، استفاده می کنید، شما می توانید به این فاصله های کانونی ساده تر و با هزینه کمتر، دست پیدا کنید. برای مثال، دوربین های نیکون ۱ دارای یک ضریب crop 2.7x هستند، بنابراین اگر شما از دوربینی مانند Nikon 1 NIKKOR VR 70-300mm f/4.5-5.6 استفاده می کنید، شما می توانید یک کادر معادل ۸۱۰mm را با زوم کردن تا اندازه ی ۳۰۰mm بدست بیاورید. اگر شما لنز خاصی برای نیکون ۱ خود ندارید،  می توانید از یک لنز ۷۰-۳۰۰ VR ارزان قیمت با یک آداپتور Nikon FT1،  استفاده کنید و طول کانونی مشابهی را خلق کنید. اگر شما دارای یک لنز نیکون ۳۰۰mm f/4  هستید، می توانید یک teleconverter 1.4x بکار برید، و به یک فاصله کانونی ۱۱۳۴mm با یک دوربین نیکون ۱، که بسیار خارق العاده خواهد بود، برسید.

اگر تمام این موارد برای شما، بیش از اندازه گران به نظر می رسند، یا شما اصلا یک نیکون ۱ ندارید، چرا یک Nikon Coolpix p900 را تهیه نمی کنید؟ استفاده از این نوع می تواند به شما ۲۰۰۰mm فاصله کانونی بدهد.

دوربین های APS-C از آنجا که نیاز به لنزهای tamaron 150-600mm را برای داشتن FoV معادل ۹۰۰mm، یک مقدار شرایط را سخت تر خواهد کرد و اگر می خواهید از یک دوربین full frame استفاده کنید، بهتر است با یک DSLR با رزولوشن بالا مانند Nikon D810 استفاده کنید، در این حالت ممکن است کمی نیاز به بریدن داشته باشد.

برای این دلایل، من فکر می کنم که یک تلفوتوی قوی مناسب، یک دوربین نیکون ۱ با لنزهای اصل و یا متصل شده، یا یک دوربین کامپکت با زوم قوی مانند Nikon Coolpix P900، می باشد. این دو به شما کمک خواهند کرد که کسوف را تا آنجا که امکان دارد، بزرگ کنید.

برای نوع دوم عکاسی، عکاسی از کسوف در زاویه باز، شما به تجهیزات خاصی نیاز ندارید، هر نوع دوربینی با ترکیب لنز زاویه باز می تواند کار شما را انجام دهد. تنها از این مطمئن شوید که سه پایه یا سطحی را برای قرار دادن دوربین در دسترس داشته باشید. برای اینکه لازم نباشد در طول کسوف کامل، دوربین ها را جابجا کنید، از آنجا که طول کسوف تنها چند دقیقه خواهد بود، بهتر است هیچ عکسی را از دست ندهید. در این موارد من دوربین را بر روی timelapse تنظیم می کنم.

نگاه کردن ایمن به کسوف

اگر به دلایلی شما عینک های محافظ برای دیدن کسوف را ندارید، یا فرصت کافی برای خرید آن ها ندارید، شما می توانید از راه حل های زیر برای دیدن کسوف استفاده کنید.

 1. یک اتاق تاریک و یا پروژکتور کوچک درست کنید: ساخت یک اتاقک تاریک کوچک یا پروژکتور، بسیار ساده است. تنها دو قطعه کارت مقوایی را گرفته، یک سوراخ درون آن کارت ایجاد کرده، سپس کارتی که دارای سوراخ است را در بالای دیگری قرار داده و آن را با خورشید تراز کنید. عکس خورشید از طریق سوراخ، به درون کارت دوم، تابیده می شود. اگر شما یک وسیله ی حرفه ای تر می خواهید، باید از یک جفت باینوکلار و یا دو تیکه از کاغذ یک پرئیکتور ساده ایجاد کنید، تا بتوانید در امنیت کامل، کسوف را ببینید.
 2. استفاده از LCD دوربین: اگر شما می خواهید از کسوف عکس بگیرید، می توانید از طریق LCD دوربین خود وقتی که دوربین بر روی مد Liveview است، آن را ببینید. هرچند، به علت حفاظت از دوربین خود از صدمات بالقوه، شما ابتدا باید از اینکه یک فیلتر با چگالی خالص قوی (مانند ۱۵+Stop ND یا فیلتر کسوف، Hitech ND 5.4 ایده آل است) بر روی آن متصل است، اطمینان حاصل کنید. بعد از آن ISO اتوماتیک را خاموش کنید و آن را بر روی کمترین مقدار آن (چیزی شبیه ISO 100) و قرار داده و میزان استاپ های لنز خود را به f/8 برسانید. این کار به شما این اطمینان را می دهد که نور بسیار کمی از طریق لنز عبور کند و بدین ترتیب میزان صدمه کمتری به سنسور دوربین شما برسد.
 3. اگر شما دوربین کامپکت دارید، که دارای المان لنز جلویی بسیار کوچکی است، می توانید از عینک های کسوفی مشابه که برای محافظت از دید خود استفاده می کنید، برای آن بکار برید. آن را تنها در مقابل لنز قرار دهید و همان عینک کار را انجام خواهد داد.

توالی در عکاسی از کسوف

اولین مساله ای که باید درباره ی آن به سرعت تصمیم بگیرید، این است که آیا به صورت توالی در تمام مدت کسوف عکس بگیرید، یا تنها در مدت زمان کسوف کامل، که ماه خورشید را بلوکه کرده است، به صورت متوالی عکس بگیرید. توصیه ی من این است که از ابتدا تا به انتها به صورت متوالی عکس بگیرید، تا از تمام فازهای کسوف، عکس داشته باشید، از کسوف جزئی، تا حلقه ی الماسی، تا کسوف کامل، و برگشت آن، عکس بگیرید. نکته ی مثبت از داشتن تمام عکس ها، به صورت متوالی، این است، که می توانید آن ها را با همدیگر ترکیب کنید و یک عکس با کامپوزیتی عالی داشته باشید.

این را به خاطر بسپارید که باید در طول این رویداد، صبور باشید، چون این پروسه ممکن است مدت ها به طول بیانجامد. اگر شما به هر دلیلی نمی توانید تمام مدت کسوف در آنجا حضور داشته باشید، می توانید تنها به زمان های نزدیک به کسوف، در طول آن و درست بعد از کسوف کامل، اکتفا کنید.

تنظیمات دوربین

تنظیمات دوربین برای عکاسی از کسوف به سادگی انجام می شود. من مقادیر و شرایط زیر را برای عکاسی در آغاز کسوف را توصیه می کنم.

 1. ایزو را در کمترین مقدار مانند ISO100 قرار دهید.
 2. مد دوربین را بر صورت دستی بگذارید.
 3. سرعت شاتر خود را به بیشترین مقدار ممکن مانند ۱/۴۰۰۰ یا ۱/۸۰۰۰ برسانید. این مقدار را در محل عکاسی باید تنظیم کنید، که وابسته به این است که فیلتر ND شما چه مقدار تراکم داشته باشد و تا چه اندازه هوا تاریک شود.
 4. دیافراگم دوربین را برروی Sweet spot قرار دهید که معمولاً بین f/5.6 و f/8 خواهد بود.

وابسته به فیلتر ND ای که استفاده می کنید، سرعت شاتر شما بهتر است به اندازه ای سریع باشد که هیچ ارتعاشی را در طول کسوف جزئی ایجاد نکند. هرچند، زمانی که کسوف کامل شروع شد، شما سرعت شاتر شدیدی را تجربه خواهید کرد، تا به آنجایی که شما مجبور خواهید شد، فیلتر ND را حذف کنید. برای کاهش لرزش دوربین، از شاتر Electronic Front-Curtain استفاده کنید، اگر آن را در دوربین خود داشته باشید. زمانی که هوا تاریک شد، شما باید دقت بیشتری را در دست گرفتن تجهیزات مربوط به دوربین خود، به خرج دهید. از اینکه از یک شاتر از راه دور یا از یک مد تاخیر نوردهی، در ترکیب با یک تایمری که میزان لرزش بالقوه دوربین را کاهش می دهد، اطمینان حاصل کنید.

به خاطر داشته باشید، اگر تصمیم گرفتید که در طول کسوف کامل فیلتر  ND  را از روی دوربین در بیاورید،  همچنان از ویوفایندر برای نگاه کردن به خورشید استفاده نکنید، چون اشعه های UV برای چشمان شما بسیار مضر خواهند بود. به محض اینکه کسوف کامل تمام شد، از اینکه فیلتر ND را بر روی دوربین قرار داده باشید، اطمینان حاصل کنید.

برای اینکه یک ایده کلی ای از زمان نوردهی که شما در طول کسوف با آن سروکار دارید، داشته باشید، نگاهی به جدول زیر بیاندازید:

عکاسی از کسوف

عکاسی از کسوف

همانطور که می بینید، سرعت شاتر وابسته به فازی که کسوف در آن قرار دارد و شما از آن عکس می گیرید، متفاوت خواهد بود. زمانی که عکاسی را از کسوف جزئی شروع می کنید، حتی با یک فیلتر ۵.۰ ND (16.5 stops) متصل به آن، شما همچنان می توانید با سرعت شاتر بالایی عکس بگیرید. هرچند، زمانی که کسوف کامل شروع می شود، شما باید فیلتر را برداشته و یا سرعت شاتر را بسیار پایین بیاورید. آخرین چیزی که شما باید با آن ها سروکار داشته باشید، اکسپوژر طولانی مدت است، که نه تنها ماه و خورشید را محو می کند، بلکه زمان زیادی را برای شما می خرد.

پس به میزان اکسپوژر توجه داشته باشید، تا عکس بیش از اندازه underexposed یا overexposed نشود. اگر اتفاقات پیچیده ای رخ داد، بهتر است که عکس ها را براکت کنید.

دقت فوکوس و وضوح در عکس

بدون توجه به اینکه چه نوع لنزی را در عکاسی از کسوف استفاده می کنید، داشتن یک فوکوس دقیق بر روی خورشید و ماه، بسیار اهمیت دارد. من می دانم که بسیاری از عکاسان توصیه می کنند که از Lens marks ها در بی نهایت استفاده شود، اما از آنجا که بسیاری از لنزها به شما اجازه می دهند که بر روی “فراتر از بی نهایت” فوکوس کنید، انتخاب فوکوس بی نهایت صحیح آسان نخواهد بود، چون تنها مقدار کمی بی دقتی در فوکوس می تواند ماه و خورشید را تار کند. اینکه بخواهید بدون داشتن یک فیلتر ND فوکوس صحیحی داشته باشید، اشتباه است، چون خورشید بسیار روشن خواهد بود و درون قاب بسیار کوچک باقی می ماند. توصیه من درباره ی این فوکوس، متمرکز شدن بر روی ماه توسط Liveview، قبل از اینکه کسوف آغاز شده است، می باشد. از این طریق، شما زمانی که اولین فوکوس صحیح خود را انجام داده اید، تا انتها، بدون تغییر می توانید آن را نگه دارید. توجه داشته باشید که اتوفوکوس خود را زمانی که فوکوس صحیح انجام شد، خاموش کنید، تا بدین طریق دوربین نخواهد هر بار که عکس می گیرد، دوباره فوکوس را انجام دهد. زمانی که یکبار این کار را کردید، یک عکس گرفته و از اینکه نتیجه وضوح کامل دارد مطمئن شوید، این کار را با زوم کردن بر روی LCD دوربین انجام دهید.

ترکیب و قاب بندی عکس

 زمانی که با یک لنز سوپر تلفوتو برای داشتن عکس کلوزآپ عکس می گیرید، نگران ترکیب بندی نباشید و به سادگی ماه و خورشید را در نزدیکی مرکز قاب بندی قرار دهید. موقعیت دقیق آن، اهمیت چندانی ندارد، چون می توانید در مرحله پردازش عکس را ببرید. اگر شما تعدادی ابر ضخیم در قاب خود دارید، با میزان نوردهی بازی کرده و ببینید می توانید از ابرها در ترکیب بندی خود استفاده کنید یا نه؟. در زیر من عکسی دارم که ابرها را، زمانی که ابرها در طول کسوف تا حدودی دور آن را خالی کرده است، نیز در قاب بندی قرار داده ام:

عکاسی از کسوف

عکاسی از کسوف ، NIKON D700 + 300mm f/4 @ 420mm, ISO 200, 1/5000, f/5.6

هرچند، اگر شما می خواهید با یک لنز با زاویه باز برای عکاسی از کسوف استفاده کنید، مسلماً باید، عکس های خود را با دقت برنامه ریزی کرده و به ترکیب بندی و قاب بندی آن توجه کنید. داشتن یک سوژه ی جذاب در پیش زمینه، بسیار اهمیت دارد، پس بهتر است قبل از شروع کسوف، محیط را به خوبی بررسی کنید. به صورت ایده آل، بهتر است که موقعیت ماه و خورشید، را زودتر در آسمان، در زمان کسوف کامل، حدس بزنید و بدین ترتیب موقعیت های جذابی را برای قاب خود انتخاب کنید. بخاطر بسپارید که در زمان کسوف کامل، محیط بسیار تاریک خواهد بود، اگر می خواهید در این زمان عکس بگیرید، باید از اینکه دوربین شما به مقدار صحیح Exposure را برای عکاسی از کسوف شما انجام دهد، مطمئن شوید.

از لحظه لذت ببرید.

فراموش نکنید که از این لحظه لذت ببرید. درست است که شما می خواهید به عنوان عکاس، عکاسی از کسوف را تجربه کنید، اما اگر بخواهید در تمام دوره ی کسوف، با دوربین خود سروکار داشته و این جادو را در آسمان نبینید، بهتر است، دوربین را کنار بگذارید! بخاطر بسپارید، ممکن است این تنها تجربه دیدن یک کسوف در تمام طول زندگی شما می باشد، پس آن را به یک تجربه ای فراموش نشدنی تبدیل کنید، نه اینکه تنها برای عکاسی از کسوف به سراغ آن بروید.

 

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام