قدرت پنهان نوستالژی در طراحی

قدرت پنهان نوستالژی در طراحی

روزهای دوست داشتنی گذشته را به خاطر می آورید؟ اجازه دهید ما خاطرات را برای شما مرور کنیم، تا به توانایی های نوستالژی در طراحی پی ببریم.

نوستالژی این اجازه را به شما می دهد که در اشتیاق گذشته باقی بمانید. یک تمایل احساسی برای خوشبختی هایی که در زمان گذشته و یا محل هایی که در گذشته بوده است، وجود دارد، چه آنها خاطرات زندگی و یا چه تجربه ای از کشور دیگر؛ خانواده و دوستان، یا دوره ای که همه چیز آسان تر و ساده تر بوده است، باشد.

استفاده کردن از نوستالژی در طراحی، می تواند مخاطب را از لحاظ احساسی و اشتیاق تحت تاثیر قرار دهد. بدون توجه به اینکه چه مقدار تکنولوژی توسعه می یابد و جهان مدرن پیشرفته می شود، نوستالژی، همچنان یکی از شرایط و موقعیت های ضروری انسان باقی می ماند. در اینجا ما از زبان Rebecca Gross  به بیان میزان تأثیر قدرت روانشناسی و اشتیاق در طراحی شما می پردازیم.

 

قدرت روانشناسی نوستالژی در طراحی

همانطور که Jessica Helfland در Design Observer توصیف کرده است،  نوستالژی در خاطره و درک،  نسبت به واقعیت، ارجحیت دارد، و او  یک گذشته خیالی و تصور شده را از یک گذشته واقعی، بالاتر می داند. در واقع، نوستالژی می تواند احساسات مثبت مربوط به خوشبختی، ارتباط،  اعتماد به نفس، و خوش بینی را آشکار کند، و زمانی که افراد دچار افسردگی شده اند، نوستالژی می تواند روح آن ها را جلا دهد.

پدیده روانشناسی نوستالژی، به صورت فیزیولوژیکی از آه ها، صدا ها، بوها، و مزه ها منبع می گیرد. یک موسیقی خاص، شما را به یاد عروسی خود می اندازد؛  یک بو، شما را به یاد غذاهای مادر بزرگتان می اندازد؛ یا یک عکس،  شما را به خاطره ای از تعطیلات تابستانی سال گذشته می اندازد، یا حتی یک برنامه ی تلویزیونی از نوستالژی برای درگیر کردن مخاطبان خود استفاده می کند، مانند Expedia که از کمپین Thrownback Thursday استفاده می کند، که شرکت کنندگان می بایست، یک عکس از یک تعطیلات سال های گذشته خود، در صفحات اجتماعی خود پست کنند، و برنده یک voucher مسافرتی را برای یک سفر، دریافت می کند.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Marketing Land

نوستالژی می تواند یک تمایل عاقلانه را به دوره ای قبل از زمان زندگی ما ببرد، که در تصورات ما،  برگرفته از عکس، تلویزیون و فیلم ها، وجود دارد، و آن سادگی آن زمان و دوره بوده است. هرچند با فکر کردن به دهه ها ۶۰و ۵۰ میلادی، که حومه نشینی آسان نبوده و زنان خانه دار در شرایط خوبی زندگی نمی کرده اند، در می یابیم، که آن دوران به شادی آنچه که خاطرات فرهنگی ما به ما قبولاندند، نبوده است.

با این حال، در اینجا احتمالاً خواهید پرسید که چگونه این مسأله را در طراحی خود وارد کنیم. خب راه های گوناگونی وجود دارد. در ابتدا، نوستالژی به صورت مستقیم، خلاقیت را تحریک می کند، سپس، نوستالژی می تواند جذابیت احساسی شما را به مخاطب منتقل کند. اجازه بدهید برای شما توضیح بدهم.

نوستالژی و خلاقیت

تحقیقات نشان دادند که نوستالژی می تواند خلاقیت را بالا ببرد. خاطرات نوستالژیک، به افراد، حس تعلق، درک شدن، و امنیت می دهد، که این به آنها کمک کرده تا نسبت به تجربه هایی که با آن روبرو می شوند، با ذهنی بازتر عمل کنند، و در انتها به داشتن خلاقیت تشویق می شوند. مطابق با گفته ی روانشناس آموزشی، Plucker ، نوستالژی به مردم کمک می کند تا به اطلاعات بیشتری در مغز خود دست یابند، که بدین ترتیب مواد و مصالح بیشتری برای خلاقیت، برای آن ها فراهم خواهد شد. از آنجا که ما تجربیات گذشته را در چهارچوب افکار امروز می بینیم، این ترکیب از دو مفهوم متفاوت، گذشته و حال، می تواند خلاقیت در ایده ها را تحریک کند.

Brott Davis، این گذشته و حال را در تز MFA خود درباره ی نوستالژی در طراحی ورزشی، بکار برد. او یک بنر تبلیغاتی برای یادبود سری رنگ های جهانی ۱۹۲۴، خلق کرد و آن را با شعار ” بر روی صندلی ای از خاطرات بنشینید” همراه کرد. برای این تبلیغ در ایستگاه اتوبوس، Britt عکسی تاریخی را از گذشته پیدا کرد و آن را بسیار هوشمندانه در محل نشستن مسافران به گونه ای قرار داد، که به نظر برسد آن ها مابین ورزشکاران نشسته اند.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance/Britt Davis

نوستالژی در طراحی

طراحان می توانند از نوستالژی برای شاد کردن مخاطبان خود با دادن حس خوبی به آن ها، استفاده کنند. با بکارگیری، علاقه ی مخاطب جهت داشتن حس مالکیت، درک شدن و امنیت، طراحان می توانند احساسات و سنتیمانتالی را به طراحی اضافه کرده و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و حس لذت بخشی را به آن ها منتقل کند.

بنا بر گفته ی دکتر Filippo Cordaro، یک محقق در زمینه ی نوستالژی و یک تصمیم گیرنده در قسمت فروش: ” در سطوح اولیه، به خاطر آوردن خاطرات مثبت، ما را به سادگی در مود های مثبت قرار می دهد. در سطوح پیچیده تر، یادآوری این تجربیات،  به ما کمک می کند تا حس اجتماعی بیشتری برای ارتباط برقرار کردن با دیگران داشته باشیم. “

در سال ۲۰۱۵، تب نوستالژی زمانی که هشتگ #InThe90sIThought شروع به ترند شدن در توییتر کرد، بسیار مطرح شد. بسیاری از مردم و بیزنس ها، از این هشتگ ها برای به اشتراک گذاشتن خاطرات خود از برندهای محبوب و منابع فرهنگی، استفاده کردند.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Twitter/Paramount Movies

خب این موارد چه معنی ای می تواند برای شما داشته باشد؟ این بدین معنی است که شما نیز باید به خاطرات خود مراجعه کنید. زمانی که طراحی گرافیک به صورت ثابت به دنبال پوشش دادن مسائل جدید است، همیشه یک مورد از طراحی های قدیمی را در قلب تغییرات خود جای می دهد. بنابراین، دوباره تفسیر کردن خاطرات نوستالژیک، می تواند حس اصالت، واقع گرایی و ارتباط را در طراحی و تبلیغ شما ایجاد کند.

در اینجا ۲۵ طراحی که از طرح های قدیمی در طراحی خود، الهام گرفته اند، آمده است:

۱. یاد آوری خاطرات کودکی

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، We Are Grown Up

افراد دوست دارند که بازی های کودکی یا لحظات خوب در تاریخ ورزش را به یاد بیاورند. این بخش رنگی از طراحی بالا از Grown up  نیز، همین کار را انجام می دهد. نمونه ی بالایی از گالری LA در نمایشگاه LAM8BIT در باره ی بازی های قدیمی است و خاطرات بازی ها و دستگاه های آن را برای ما به تصویر می کشد، در حالی که عکس پایینی، برای خیریه Williow است و یک طراحی رنگارنگ از ابتدای ۱۹۸۰ را به نمایش می گذارد.

۲.تابستان را به خاطر بیاورید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance/Chelsea Pritchard

طراحی انجام شده توسط Chelsea Pritchard، در زمانی از سال، که روزهای تابستان بسیار دور از دسترس به نظر می رسند، تابستان را به یاد ما می آورد. پالتی با ترکیب رنگ های آفتابی و تصویری از یک سری المان های مربوط به تابستان، مخاطب را  مشتاق روزهایی می کند که ” بزرگترین نگرانی شما آفتاب زدگی است” همانطور که Chelsea آن را در طراحی خود آورده است.

۳. فلش بکی به دوران ساده تر داشته باشید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،Saturday MFG

طراحی بسته بندی هوشمندانه برای شیرینی های Thelma’s Treats که توسط Saturday MFG انجام شده است، یادآور فرها و روکش گاز از سال های گذشته، می باشد و  نام مادر مادربزرگی مانند Thelma را بر روی خود دارد که بیش از ۱۰۰ سال عمر دارد و یادآور سال های دور است.

۴.تعطیلات را جشن بگیرید

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Cherry Bomb

شرکت طراحی Cherry Bomb، طراحی کریسمس گونه ی آن مانند ژاکت های زشت کریسمس است،  هرچند در این طراحی جلوه ای زشت نداشته است. ژاکت های زشت کریسمس، خود تبدیل به یک نوستالژی برای سال های اخیر شده اند که جشن ها و حتی یک روز ملی در آمریکا برای این پدیده ی بافت، وجود دارد.

۵.بین گذشته و حال کنتراست بگذارید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Twitter/AmericanExpress

American Express بین کارت های کردیت قدیمی و مدرن در پست توئیتر خود، با نشان دادن چگونگی تغییر بین پالت های رنگی و فونت؛ مقایسه ای ایجاد کرده است، اما چهره مرد رومی و قاب همچنان یکسان باقی مانده است.

۶.حس و حالی محلی به طراحی خود بدهید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، The Dieline

زندگی محلی و حمایت کردن از تولیدکنندگان محلی، این روزها بخش مهمی از زندگی مدرن شده است. پالت رنگی روشن، فونت های قدیمی، و فضای سفید زیاد، به خوبی برای این محصول ارگانیک برگرفته از یک تولید کننده ی کوچک، به نام Best Creamy، مناسب بوده است. Helen Lopez طراح این اثر، توضیح می دهد، “من می خواستم یک ظاهری که دوستانه و شاداب باشد را به آن داده، و در کنار آن،  حس نوستالژیک شیرفروشی های قدیمی، را توسط این طرح منتقل کنم.”

۷.یک کاراکتر بسازید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،R Design

برای همراهی با محدوده ی بستنی های Tesco،  R Design، یک کاراکتری را با نام Nicecream با استفاده از رنگ، تایپوگرافی، و یک سبک تصویرسازی ساده و تقریباً گرافیکی را طراحی کرد. R Desin در این باره نوشته است: ” ما تمام تلاش خود را کرده ایم که از کلیشه ها فاصله بگیریم، و یک حس مسری از بیگناهی و نوستالژی را با قرار دادن لبخند بر چهره ی مردم، منتقل کنیم.”

۸. به عکس های قدیمی مراجعه کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، TBWA

بسته بندی انجام شده توسط TBWA برای شرکت Eesti، از یک عکس سیاه و سفید قدیمی بهره گرفته است، که با یک لوگوی تصویرسازی شده که حس بخشش را برجسته می کند، همراه شده است. این اثر، احساس نوستالژی و دلتنگی را برای سنت های خانوادگی و سنتی را منتقل می کند.

۹.فونت های قدیمی را ترکیب کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance

این پوستر از سیرک مشهور بسیار قدیمی Bombay Circus از تصویرسازی های خاص مربوط به سیرک، مانند خیمه ی سیرک و رئیس آن، و ترکیب رویه هایی از فونت های سنتی، بکار رفته در پوسترهای سیرک بسیار قدیمی، استفاده کرده است. این طراحی اکلکتیزیم، تنوع، بی ثباتی، و عجیب و غریبی سیرک را به نمایش گذاشته است.

۱۰. آن را به رنگ Sepia در آورید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی، Designspiration

Sepia یک رنگ قهوه ای مایل به قرمز است که با عکس های مونوکروم، قرن ۱۹ ام و ابتدای قرن ۲۰ ام همراه شده است. بکارگیری فیلتر Sepia یا پالت رنگی، به عکس حسی قدیمی داده و افکار نوستالژیک را تحریک می کند.

۱۱. از عکس هایی احساسی استفاده کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Use wistful photographs

Andre Josselin که در طول غرب آمریکا در حال مسافرت بوده است، یک سری عکس های بسیار زیبا، احساسی، و خارق العاده برای شرکت مرسدس بنز و Visit California گرفته است. نورپردازی ها، علائم ها، مناظر، و موقعیت قرار گیری انسان ها، که معمولاً از پشت سر دیده می شوند، حسی رویایی از گذشته و دلتنگی برای آن دوران را به مخاطب منتقل می کند.

۱۲. به قدمت یک محصول بپردازید

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Brother Design

این قوطی حلبی برای Brothers Desgin برای Kiwi-Band Tasti، قدمت شرکت آن ها را با تصویرسازی ای که آیکون های کلاسیک پخت و پز و نماد های قدیمی و در نیوزیلند را، مانند گل Pohutakawa و خود کیوی؛ نمایش می دهد.

۱۳. عصر طلایی را در طراحی خود بکار برید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Designworks

اگر همچنان بخواهیم به طرحی از نیوزلند بپردازیم، این بسته بندی برای Waitemata Pale Ale ، هشتادمین سالگرد نوشیدنی Pioneering  را در طراحی خود وارد کرده است. DesignWorks یک صفحه ی پرینت شده ی بسیار زیبا را با همپوشانی باکس های رنگ های شاد، و یک طراحی دوار برای نشان دادن زمان طلایی که گذشته است، برای این بسته بندی استفاده کرده است.

۱۴. آن را دوستانه نشان دهید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،The Dieline

بسته بندیDonna Roggi  و  Jacqueline Etsay برای پروژه دانشجویی Oscar Mayer Collector نیز بگونه ای طراحی شده است تا دوران عصر طلایی، این بار دهه ۵۰ میلادی، را طراحی کند. تصویرسازی های شاد، رنگ و فونت هایی که به سبک های دوستانه نیم قرن پیش است، حس نوستالژیک مربوط به شرکت را بیش از بیش جلوه می دهد.

۱۵. پالت رنگی نیمه های قرن پیش را مد نظر خود قرار دهید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Channin Fulton

کیت بازی طراحی شده با Channin Fulton،  قصد داشته است تا آمریکایی ها را با گذشته محبوب مکزیک آشنا کند. Fulton از پالت رنگی شاد و رنگارنگ برای ارجاع دادن به نیمه های قرن ۲۰، استفاده کرد. در حالیکه لایه ی گرید تایپوگرافی استفاده شده، برای طراحی گرافیکی کارت ویزیت مکزیکی ها و تبلیغات خیابانی، پیشنهاد می شود.

۱۶. المان های زودگذر قدیمی را در یکجا جمع آوری کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance/AbrahamLule

نوشیدنی مکزیکی با ۳۲ رایحه مختلف، که نمادی از ۳۲ ایالت مختلف جمهوری مکزیک هستند، ترکیب شده است. Abraham Lule از مجموعه ای از المان های قدیمی مانند تمبرهای پستی،  نمادهای مغازه های قدیمی،  کتاب های آهنگ های فولک، آلبوم های عکس، و کاور کتاب ها، الهام گرفته است تا نمادی برای ۳۲ طعم متفاوت خلق کند. نتیجه، لیبلی بوده است که تازه و نو در عین حال نوستالژیک می باشد.

۱۷. از آثار هنری قدیمی الهام بگیرید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،Pavement

شرکت نوشیدنی در شهر Cooperstone  در نیویورک، یک طعم با تم بیس بالی دارد، که معمولاً برای لیگ اصلی فصل، آن را ارائه می دهد. در طراحی لیبل آن، Pavement، از آثار هنری پرطرفدار استفاده شده در کارت های بیسبال و بلیط، الهام گرفته است.

۱۸. سادگی را فراموش نکنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance

Leiteria Lisboa ، محلی برای نشان دادن عصر طلایی و موفقیت شرکت های لبنیاتی ها می باشد. حسی که دوران ساده تری را منتقل می کند، در لوگویی که یک بطری سنتی شیر را همراه با نی، در تنوع رنگی دوتایی، نشان داده می شود. رنگ ها و مینیمالیسم برای جلوه دادن هر چه بیشتر تازگی، سادگی و خلوص برند، طراحی شده است.

۱۹. استایل Retro را به طراحی خود تزریق کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، G Studio

Ridna Marka، یک شرکت تولید کننده نوشیدنی های طبیعی در اوکراین است، که طراحی بسته بندی آن توسط Yurko Gusuyak برپایه ی الهامی که از سبک های شوروی دهه های ۷۰ و ۶۰ میلادی گرفته است، انجام شده است. رنگ ها، الگو و تصویرسازی های  Retro ، نشان دهنده ی ظاهر و حس خواروبارفروشی های قدیمی،  می باشد. این طراحی برای نسل های قبل تر که این مغازه ها را بیاد می آورند، و نسل های جوان تر که درباره ی آن ها از والدین خود شنیده اند،  مناسب می باشد.

۲۰. حس عشق را به آن اضافه کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Mousegraphics

بسته بندی پاستیل Mez  که توسط Mousergraphics  طراحی شده است، قصد جذب نسل های قبلی با سن بیشتر را که این محصول را می خریدند، و مصرف می کردند، داشته است. در این طراحی، یک عکس سیاه و سفید رومانتیک، رنگی شده، همانطور که در سال های اخیر شایع شده است، و افکت کلی آن نیز بسیار خاطره انگیز است.

۲۱. از سرگرمی هایی که در تعطیلات داشته اید، بهره ببرید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Beardwood

چه کسی در تعطیلات، حس  و حال نوستالژیک نمی گیرد؟ Beardwood  خط تولید تعطیلات خود را برای محصول Bath & Body را با تصویرسازی هایی که شامل فعالیت های سرگرم کننده در نیمکره شمالی مانند اسکیت یخ، و اسکی می شوند، طراحی کرد که مخاطبان را به یاد روزهای خوب تعطیلات می اندازد.

۲۲. طراحی ای با حس و حالی آشنا خلق کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Brother Design

Brother Design ، طراحی انواع مختلف بسته بندی برای آرد شیرینی پزی، برند Pams را پوشش داده است. شیرینی پزی، و پخت و پز، توارد ذهنی نوستالژیک دارد و کاغذ های بکار برده شده در این بسته بندی، تصویرسازی های روی آن را برجسته کرده و حسی آشنا و شایع از آیکون های آشپزی را پوشش می دهد.

۲۳. قدیمی باشید

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Telegramme Paper Co.

این پوستر، یکی از ۵ پوستری از سری پوسترهایی است، که جریان جشن پنجمین سالگرد موزیک چلسی Under the Bridge را پوشش داده اند. با در کنار هم دیگر قرار دادن آن پنج پوستر، یک صحنه ی پانارومیک کامل را از یک طراحی رقص سبک قدیمی، مانند Jive ، Jitterbug، و Charleston ایجاد می شد.

۲۴. علاقه مندی های طرفداران را دوباره مطرح کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،Twitter/mmschocolate

در سال ۲۰۱۵، شرکت مارس، Crispy M&Ms را در جواب درخواست بازار، برای بازگردانی یکی از علاقه مندی های طرفداران، دوباره معرفی می کرد. بنا بر خواست مردمی، بعد از دیدن اینکه این شیرینی دوباره بعد از دهه ۹۰ میلادی بازگشت،   “Crispy is back”  را در توئیتر ترند کردند.

۲۵. دو ایده ی مختلف را با هم ترکیب کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، The Dieline

این طراحی بسته بندی شده، توسط Cory Etzkorn، دو ایده ی جداگانه را با هم ترکیب کرده است: پودر فلفل و سکه. بسته های رولی شیرینی، درون کاغذهای قهوه ای با یک طراحی آبی یا قرمز ترکیب شده است، که بسته بندی های سکه ها را به خاطر ما می آورد.

حال نوبت شماست

همانطور که نوستالژی احساسات گرم و دوست داشتنی را در شما آشکار می کند، می تواند باعث جذب علاقه ی مخاطبان شود. مشخص کنید که برند شما چگونه می تواند با گذشته ارتباط برقرار کرده و خاطرات شما را دوباره باز گرداند یا تخیلات و تصورات خود را به صورت ابسترکت جمع کنید. هرچند، از اینکه مخاطبان هدف خود را بشناسید، اطمینان حاصل کنید، چون نسل های مختلف، تجربه ها و ارتباطات متفاوتی دارند، و شما باید به بهترین نحو از موقعیت های آن ها استفاده کنید.

، که در تصورات ما،  برگرفته از عکس، تلویزیون و فیلم ها، وجود دارد، و آن سادگی آن زمان و دوره بوده است، . هرچند با فکر کردن به دهه ها ۶۰و ۵۰ میلادی، که حومه نشینی آسان نبوده و زنان خانه دار در شرایط خوبی زندگی نمی کرده اند، در می یابیم، که آن دوران به شادی آنچه که خاطرات فرهنگی ما به ما قبولاندند، نبوده است.

با این حال، در اینجا احتمالاً خواهید پرسید که چگونه این مسأله را در طراحی خود وارد کنیم. خب راه های گوناگونی وجود دارد. در ابتدا، نوستالژی به صورت مستقیم، خلاقیت را تحریک می کند، سپس، نوستالژی می تواند جذابیت احساسی شما را به مخاطب منتقل کند. اجازه بدهید برای شما توضیح بدهم.

نوستالژی و خلاقیت

تحقیقات نشان داده ند که نوستالژی می تواند خلاقیت را بالا ببرد. خاطرات نوستالژیک، به افراد، حس تعلق، درک شدن، و امنیت می دهد، که این به آنها کمک کرده تا نسبت به تجربه هایی که با آن روبرو می شوند، با ذهنی بازتر عمل کنند، و در انتها به داشتن خلاقیت تشویق می شوند. مطابق با گفته ی روانشناس آموزشی، Plucker ، نوستالژی به مردم کمک می کند تا به اطلاعات بیشتری در مغز خود دست یابند، که بدین ترتیب مواد و مصالح بیشتری برای خلاقیت، برای آن ها فراهم خواهد شد. از آنجا که ما تجربیات گذشته را در چهارچوب افکار امروز می بینیم، این ترکیب از دو مفهوم متفاوت، گذشته و حال، می تواند خلاقیت در ایده ها را تحریک کند.

Brott Davis، این گذشته و حال را در تز MFA خود درباره ی نوستالژی در طراحی ورزشی، بکار برد. او یک بنر تبلیغاتی برای یادبود سری رنگ های جهانی ۱۹۲۴، خلق کرد و آن را با شعار ” بر روی صندلی ای از خاطرات بنشینید” همراه کرد. برای این تبلیغ در ایستگاه اتوبوس، Britt عکسی تاریخی را از گذشته پیدا کرد و آن را بسیار هوشمندانه در محل نشستن مسافران به گونه ای قرار داد، که به نظر برسد آن ها مابین ورزشکاران نشسته اند.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance/Britt Davis

نوستالژی در طراحی

طراحان می توانند از نوستالژی برای شاد کردن مخاطبان خود با دادن حس خوبی به آن ها، استفاده کنند. با بکارگیری، علاقه ی مخاطب جهت داشتن حس مالکیت، درک شدن و امنیت، طراحان می توانند احساسات و سنتیمانتالی را به طراحی اضافه کرده و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و حس لذت بخشی را به آن ها منتقل کند.

بنا بر گفته ی دکتر Filippo Cordaro، یک محقق در زمینه ی نوستالژی و یک تصمیم گیرنده در قسمت فروش: ” در سطوح اولیه، به خاطر آوردن خاطرات مثبت، ما را به سادگی در مود های مثبت قرار می دهد. در سطوح پیچیده تر، یادآوری این تجربیات،  به ما کمک می کند تا حس اجتماعی بیشتری برای ارتباط برقرار کردن با دیگران داشته باشیم. “

در سال ۲۰۱۵، تب نوستالژی زمانی که هشتگ #InThe90sIThought شروع به ترند شدن در توییتر کرد، بسیار مطرح شد. بسیاری از مردم و بیزنس ها، از این هشتگ ها برای به اشتراک گذاشتن خاطرات خود از برندهای محبوب و منابع فرهنگی، استفاده کردند.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Twitter/Paramount Movies

خب این موارد چه معنی ای می تواند برای شما داشته باشد؟ این بدین معنی است که شما نیز باید به خاطرات خود مراجعه کنید. زمانی که طراحی گرافیک به صورت ثابت به دنبال پوشش دادن مسائل جدید است، همیشه یک مورد از طراحی های قدیمی را در قلب تغییرات خود جای می دهد. بنابراین، دوباره تفسیر کردن خاطرات نوستالژیک، می تواند حس اصالت، واقع گرایی و ارتباط را در طراحی و تبلیغ شما ایجاد کند.

در اینجا ۲۵ طراحی که از طرح های قدیمی در طراحی خود، الهام گرفته اند، آمده است:

۱. یاد آوری خاطرات کودکی

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، We Are Grown Up

افراد دوست دارند که بازی های کودکی یا لحظات خوب در تاریخ ورزش را به یاد بیاورند. این بخش رنگی از طراحی بالا از Grown up  نیز همین کار را انجام می دهد. نمونه ی بالایی از گالری LA در نمایشگاه LAM8BIT در باره ی بازی های قدیمی است و خاطرات بازی ها و دستگاه های آن را برای ما به تصویر می کشد، در حالی که عکس پایینی، برای خیریه Williow است و یک طراحی رنگارنگ از ابتدای ۱۹۸۰ را به نمایش می گذارد.

۲.تابستان را به خاطر بیاورید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance/Chelsea Pritchard

طراحی انجام شده توسط Chelsea Pritchard، در زمانی از سال، که روزهای تابستان بسیار دور از دسترس به نظر می رسند، تابستان را به یاد ما می آورد. پالتی با ترکیب رنگ های آفتابی و تصویری از یک سری المان های مربوط به تابستان، مخاطب را  مشتاق روزهایی می کند که ” بزرگترین نگرانی شما آفتاب زدگی است” همانطور که Chelsea آن را در طراحی خود آورده است.

۳. فلش بکی به دوران ساده تر داشته باشید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،Saturday MFG

طراحی بسته بندی هوشمندانه برای شیرینی های Thelma’s Treats که توسط Saturday MFG انجام شده است، یادآور فرها و روکش گاز از سال های گذشته، می باشد و  نام مادر مادربزرگی مانند Thelma را بر روی خود دارد که بیش از ۱۰۰ سال عمر دارد و یادآور سال های دور است.

۴.تعطیلات را جشن بگیرید

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Cherry Bomb

شرکت طراحی Cherry Bomb، طراحی کریسمس گونه ی آن مانند ژاکت های زشت کریسمس است،  هرچند در این طراحی جلوه ای زشت نداشته است. ژاکت های زشت کریسمس، خود تبدیل به یک نوستالژی برای سال های اخیر شده اند که جشن ها و حتی یک روز ملی در آمریکا برای این پدیده ی بافت، وجود دارد.

۵.بین گذشته و حال کنتراست بگذارید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Twitter/AmericanExpress

American Express بین کارت های کردیت قدیمی و مدرن در پست توئیتر خود، با نشان دادن چگونگی تغییر بین پالت های رنگی و فونت؛ مقایسه کرده است، اما چهره مرد رومی و قاب همچنان یکسان باقی مانده است.

۶.حس و حالی محلی به طراحی خود بدهید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، The Dieline

زندگی محلی و حمایت کردن از تولیدکنندگان محلی، این روزها بخش مهمی از زندگی مدرن شده است. پالت رنگی روشن، فونت های قدیمی، و فضای سفید زیاد، به خوبی برای این محصول ارگانیک برگرفته از یک تولید کننده ی کوچک، به نام Best Creamy، مناسب بوده است. Helen Lopez طراح این اثر، توضیح می دهد، “من می خواستم یک ظاهری که دوستانه و شاداب باشد را به آن داده، و در کنار آن،  حس نوستالژیک شیرفروشی های قدیمی، را توسط این طرح منتقل کنم.”

۷.یک کاراکتر بسازید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،R Design

برای همراهی با محدوده ی بستنی های Tesco،  R Design، یک کاراکتری را با نام Nicecream با استفاده از رنگ، تایپوگرافی، و یک سبک تصویرسازی ساده و تقریباً گرافیکی را طراحی کرد. R Desin در این باره نوشته است: ” ما تمام تلاش خود را کرده ایم که از کلیشه ها فاصله بگیریم، و یک حس مسری از بیگناهی و نوستالژی را با قرار دادن لبخند بر چهره ی مردم، منتقل کنیم.”

۸. به عکس های قدیمی مراجعه کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، TBWA

بسته بندی انجام شده توسط TBWA برای شرکت Eesti، از یک عکس سیاه و سفید قدیمی بهره گرفته است، که با یک لوگوی تصویرسازی شده که حس بخشش را برجسته می کند، همراه شده است. این اثر، احساس نوستالژی و دلتنگی را برای سنت های خانوادگی و سنتی را منتقل می کند.

۹.فونت های قدیمی را ترکیب کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance

این پوستر از سیرک مشهور بسیار قدیمی Bombay Circus از تصویرسازی های خاص مربوط به سیرک، مانند خیمه ی سیرک و رئیس آن، و ترکیب رویه هایی از فونت های سنتی، بکار رفته در پوسترهای سیرک بسیار قدیمی، استفاده کرده است. این طراحی اکلکتیزیم، تنوع، بی ثباتی، و عجیب و غریبی سیرک را به نمایش گذاشته است.

۱۰. آن را به رنگ Sepia در آورید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی، Designspiration

Sepia یک رنگ قهوه ای مایل به قرمز است که با عکس های مونوکروم، قرن ۱۹ ام و ابتدای قرن ۲۰ ام همراه شده است. بکارگیری فیلتر Sepia یا پالت رنگی، به عکس حسی قدیمی داده و افکار نوستالژیک را تحریک می کند.

۱۱. از عکس هایی احساسی استفاده کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Use wistful photographs

Andre Josselin که در طول غرب آمریکا در حال مسافرت بوده است، یک سری عکس های بسیار زیبا، احساسی، و خارق العاده برای شرکت مرسدس بنز و Visit California گرفته است. نورپردازی ها، علائم ها، مناظر، و موقعیت قرار گیری انسان ها، که معمولاً از پشت سر دیده می شوند، حسی رویایی از گذشته و دلتنگی برای آن دوران را به مخاطب منتقل می کند.

۱۲. به قدمت یک محصول بپردازید

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Brother Design

این قوطی حلبی برای Brothers Desgin برای Kiwi-Band Tasti، قدمت شرکت آن ها را با تصویرسازی ای که آیکون های کلاسیک پخت و پز و نماد های قدیمی و در نیوزیلند را، مانند گل Pohutakawa و خود کیوی؛ نمایش می دهد.

۱۳. عصر طلایی را در طراحی خود بکار برید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Designworks

اگر همچنان بخواهیم به طرحی از نیوزلند بپردازیم، این بسته بندی برای Waitemata Pale Ale ، هشتادمین سالگرد نوشیدنی Pioneering  را در طراحی خود وارد کرده است. DesignWorks یک صفحه ی پرینت شده ی بسیار زیبا را با همپوشانی باکس های رنگ های شاد، و یک طراحی دوار برای نشان دادن زمان طلایی که گذشته است، برای این بسته بندی استفاده کرده است.

۱۴. آن را دوستانه نشان دهید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،The Dieline

بسته بندیDonna Roggi  و  Jacqueline Etsay برای پروژه دانشجویی Oscar Mayer Collector نیز بگونه ای طراحی شده است تا دوران عصر طلایی، این بار دهه ۵۰ میلادی، را طراحی کند. تصویرسازی های شاد، رنگ و فونت هایی که به سبک هاب دوستانه نیم قرن پیش است، حس نوستالژیک مربوط به شرکت را بیش از بیش جلوه می دهد.

۱۵. پالت رنگی نیمه های قرن پیش را مد نظر خود قرار دهید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Channin Fulton

کیت بازی طراحی شده با Channin Fulton،  قصد داشته است تا آمریکایی ها را با گذشته محبوب مکزیک آشنا کند. Fulton از پالت رنگی شاد و رنگارنگ برای ارجاع دادن به نیمه های قرن ۲۰، استفاده کرد. در حالیکه لایه ی گرید تایپوگرافی استفاده شده، برای طراحی گرافیکی کارت ویزیت مکزیکی ها و تبلیغات خیابانی، پیشنهاد می شود.

۱۶. المان های زودگذر قدیمی را در یکجا جمع آوری کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance/AbrahamLule

نوشیدنی مکزیکی با ۳۲ رایحه مختلف، که نمادی از ۳۲ ایالت مختلف جمهوری مکزیک هستند، ترکیب شده است. Abraham Lule از مجموعه ای از المان های قدیمی مانند تمبرهای پستی،  نمادهای مغازه های قدیمی،  کتاب های آهنگ های فولک، آلبوم های عکس، و کاور کتاب ها، الهام گرفته است تا نمادی برای ۳۲ طعم متفاوت خلق کند. نتیجه، لیبلی بوده است که تازه و نو در عین حال نوستالژیک می باشد.

۱۷. از آثار هنری قدیمی الهام بگیرید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،Pavement

شرکت نوشیدنی در شهر Cooperstone  در نیویورک، یک طعم با تم بیس بالی دارد، که معمولاً برای لیگ اصلی فصل، آن را ارائه می دهد. در طراحی لیبل آن، Pavement، از آثار هنری پرطرفدار استفاده شده در کارت های بیسبال و بلیط، الهام گرفته است.

۱۸. سادگی را فراموش نکنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Bēhance

Leiteria Lisboa ، محلی برای نشان دادن عصر طلایی و موفقیت شرکت های لبنیاتی ها می باشد. حسی که دوران ساده تری را منتقل می کند، در لوگویی که یک بطری سنتی شیر را همراه با نی، در تنوع رنگی دوتایی، نشان داده می شود. رنگ ها و مینیمالیسم برای جلوه دادن هر چه بیشتر تازگی، سادگی و خلوص برند، طراحی شده است.

۱۹. استایل Retro را به طراحی خود تزریق کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، G Studio

Ridna Marka، یک شرکت تولید کننده نوشیدنی های طبیعی در اوکراین است، که طراحی بسته بندی آن توسط Yurko Gusuyak برپایه ی الهامی که از سبک های شوروی دهه های ۷۰ و ۶۰ میلادی گرفته است، انجام شده است. رنگ ها، الگو و تصویرسازی های  Retro ، نشان دهنده ی ظاهر و حس خواروبارفروشی های قدیمی،  می باشد. این طراحی برای نسل های قبل تر که این مغازه ها را بیاد می آورند، و نسل های جوان تر که درباره ی آن ها از والدین خود شنیده اند،  مناسب می باشد.

۲۰. حس عشق را به آن اضافه کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Mousegraphics

بسته بندی پاستیل Mez  که توسط Mousergraphics  طراحی شده است، قصد جذب نسل های قبلی با سن بیشتر را که این محصول را می خریدند، و مصرف می کردند، داشته است. در این طراحی، یک عکس سیاه و سفید رومانتیک، رنگی شده، همانطور که در سال های اخیر شایع شده است، و افکت کلی آن نیز بسیار خاطره انگیز است.

۲۱. از سرگرمی هایی که در تعطیلات داشته اید، بهره ببرید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Beardwood

چه کسی در تعطیلات، حس  و حال نوستالژیک نمی گیرد؟ Beardwood  خط تولید تعطیلات خود را برای محصول Bath & Body را با تصویرسازی هایی که شامل فعالیت های سرگرم کننده در نیمکره شمالی مانند اسکیت یخ، و اسکی می شوند، طراحی کرد که مخاطبان را به یاد روزهای خوب تعطیلات می اندازد.

۲۲. طراحی ای با حس و حالی آشنا خلق کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Brother Design

Brother Design ، طراحی انواع مختلف بسته بندی برای آرد شیرینی پزی، برند Pams را پوشش داده است. شیرینی پزی، و پخت و پز، توارد ذهنی نوستالژیک دارد و کاغذ های بکار برده شده در این بسته بندی، تصویرسازی های روی آن را برجسته کرده و حسی آشنا و شایع از آیکون های آشپزی را پوشش می دهد.

۲۳. قدیمی باشید

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، Telegramme Paper Co.

این پوستر، یکی از ۵ پوستری از سری پوسترهایی است، که جریان جشن پنجمین سالگرد موزیک چلسی Under the Bridge را پوشش داده اند. با در کنار هم دیگر قرار دادن آن پنج پوستر، یک صحنه ی پانارومیک کامل را از یک طراحی رقص سبک قدیمی، مانند Jive ، Jitterbug، و Charleston ایجاد می شد.

۲۴. علاقه مندی های طرفداران را دوباره مطرح کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ،Twitter/mmschocolate

در سال ۲۰۱۵، شرکت مارس، Crispy M&Ms را در جواب درخواست بازار، برای بازگردانی یکی از علاقه مندی های طرفداران، دوباره معرفی می کرد. بنا بر خواست مردمی، بعد از دیدن اینکه این شیرینی دوباره بعد از دهه ۹۰ میلادی بازگشت،   “Crispy is back”  را در توئیتر ترند کردند.

۲۵. دو ایده ی مختلف را با هم ترکیب کنید.

استفاده از نوستالژی در طراحی

استفاده از نوستالژی در طراحی ، The Dieline

این طراحی بسته بندی شده، توسط Cory Etzkorn، دو ایده ی جداگانه را با هم ترکیب کرده است: پودر فلفل و سکه. بسته های رولی شیرینی، درون کاغذهای قهوه ای با یک طراحی آبی یا قرمز ترکیب شده است، که بسته بندی های سکه ها را به خاطر ما می آورد.

حال نوبت شماست

همانطور که نوستالژی احساسات گرم و دوست داشتنی را در شما آشکار می کند، می تواند باعث جذب علاقه ی مخاطبان شود. مشخص کنید که برند شما چگونه می تواند با گذشته ارتباط برقرار کرده و خاطرات شما را دوباره باز گرداند یا تخیلات و تصورات خود را به صورت ابسترکت جمع کنید. هرچند، از اینکه مخاطبان هدف خود را بشناسید، اطمینان حاصل کنید، چون نسل های مختلف، تجربه ها و ارتباطات متفاوتی دارند، و شما باید به بهترین نحو از موقعیت های آن ها استفاده کنید.

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام