چگونه استایل شخصی خود را بیابید (۳)

چگونه استایل شخصی خود را بیابید (۳)

در این بخش، Spencer Cox ، موضوعات مختلفی را پوشش می دهد، فواید و مضرات، بکارگیری استایل شخصی را در عکس های خود، بررسی می کند، از جمله اینکه چگونه بدون اینکه دید خاص خود را به جهان، به خطر بیاندازید، آن را بکار گیرید.

استایل شخصی

استایل شخصی NIKON D800E + 70-200mm f/4 @ 70mm, ISO 100, 6/10, f/16.0

چرا باید یک سبک شخصی داشته باشید؟


استایل شخصی شما مانند یک برند برای شما عمل می کند. که باعث می شود تا اثر شما در ذهن باقی بماند، و به بینندگان،  یک دید سریع وکلی از نگاه شما به جهان می دهد.

شرکت های بزرگ، همگی دارای یک استایل شخصی هستند، چون می خواهند تصویر واضحی از آن چه که هستند را به دیگران نشان دهند. بیشتر ما با تبلیغات تجاری مختلفی که شرکت های متفاوتی جهت معرفی محصول خود،ارائه می دهند، مانند: کوکا کولا، دوریتوس، نایک، اپل و غیره، روبرو می شویم. شرکت هایی که این تبلیغات را سفارش می دهند، می خواهند به محصولات خود، شخصیت بدهند که به باقی ماندن آن ها در بازار کمک کند، چون هویت،  به طور مستقیم به فروش می رسد.

صنعت عکاسی از این مقوله مستثنا نیست، اگر عکس شما یک ظاهری منسجم داشته باشد، اسم شما به آن پیوند خواهد خورد. که به عکس های شما یک امضای بصری می دهد که به دلیل تکرار، در یاد باقی می ماند، که برای بسیاری از عکاسان، بسیار مفید است.

هرچند، در بعضی مواقع که مشتری شما، خود دارای یک سبک شخصی است، شما لازم نیست که از استایل شخصی خود استفاده کنید. دلیل اینکه شرکت هایی چون کوکا کولا، دوریتوس، نایک و اپل، این چنین برند شناخته شده ای را دارند، این است که آن ها عکاسی را استخدام کردند که انعطاف پذیر بوده است. این مساله برای مراسم ها یا عروسی هایی که خود بخود ظاهر خاصی را می پذیرند، نیز، صحیح است. اگر عکس های شما، تنها انعکاسی از هویت شما باشد، شما توسط افرادی که از شما دیدی کاملاً متفاوت می خواهند، استخدام نخواهید شد.

و این به همان تفاوت بین شخصیت و روش بر می گردد، که ما در مقاله قبل آن را پوشش دادیم. شما می توانید از مراحل یک چک لیست پیروی کنید تا یک استایل خاص را پوشش دهید، یا می توانید اجازه دهید که اثر شما به مرور زمان،  به صورت طبیعی به تکامل برسد، حتی اگر به تصادف باشد، و ببینید که چگونه سبک شخصی شما راه خود را پیدا می کند.

استایل شخصی

استایل شخصی NIKON D800E + 70-200mm f/4 @ 100mm, ISO 100, 1/100, f/8.0

پارادوکس در استایل شخصی


آنچه که درباره ی سبک شخصی جالب است، این است که ذاتاً غیر عمدی است. اگر شما مقاله ی قبل را خوانده باشید، و تلاش کنید که برپایه ی آن پیش روید، مثلاً از لنز خاص برای عکاسی استفاده کنید، سوژه و پالت رنگی بخصوصی را مد نظر قرار دهدی، این امکان وجود دارد که به جای نزدیک شدن به استایل شخصی خود، از آن فاصله بگیرید.

اگر من، برای مثال، به عکس های قدیمی خودم نگاهی بیاندازم و دریابم که بهترین عکس های من اغلب در زاویه پرسپکتیو پایین تر گرفته شده اند، حتی اگر در ابتدا، آن را از روی قصد انجام نداده باشم، خودجوشی و اصالت کار خود را به کار گیری این استایل به صورت عمدی، از دست خواهم داد.

آنالیز کردن سبک شخصی، خود می تواند یک بازی خطرناک باشد، و باعث شود که آنچه عکس شما را منحصربفرد و خاص می کرد را از دست بدهید/ به جای اینکه عکس ها را بدون تاثیرپذیری از عوامل خارجی بگیرید، در نهایت، ماشین وار، المان هایی را که در عکس های قبلی شما وجود دارد، کپی خواهید کرد. و نتیجه ی آن مجموعه عکس های استاتیک و ثابت خواهد بود، که همه شبیه هم هستند، حتی اگر تغییری در آن ها داده باشید.

استایل شخصی

استایل شخصی NIKON D800E + 70-200mm f/4 @ 130mm, ISO 100, 1/2, f/16.0

اینکه هنرمندان مشهور، استایل های مختلفی در طول زمان داشته اند، دلیل خاصی دارد: آنها، مانند دیگر آدم ها، تغییر خواهند کرد، پس چرا اثر و کار آنها بهتر نشود؟ در مقالات قبل، از ون گوک یاد کرده ام، نقاشی های او در واقع نمونه ی خوبی از این موضوع است.

بسیاری از مردم در نمی یابند که نقاشی های اولیه ی ون گوک بسیار واقع گرایانه تر از کارهای انتهایی او بوده است. با تغییر سلیقه ی او در گذر زمان، استایل او نیز شکوفه کرد و گل داد. در حقیقت، دید کلی ما نسبت به ون گوک به عنوان یک هنرمند، شخصی که به سبک امپرسیونیست، با قلم موهای بزرگ و با طرح های چرخشی با رنگ های روشن، نقاشی می کشید، بیشتر مانند یک کاریکتور از آخرین کارهایش بوده است، که مطمئناً در تمام طول عمر او وجود نداشت.

این موضوع ما را به یک نقطه حیاتی دیگر می رساند: اگر شما تلاش کنید تا سبک شخصی یک عکاس دیگر را کپی کنید، شما احتمالاً آن را به صورت صحیح انجام نخواهید داد. المان هایی که ما به یک عکاس خاص مربوط می دانیم، معمولاً غلو شده هستند، و از روی مشهورترین اثر های آن ها گرفته شده اند، که ترکیب آن ها تبدیل به یک هیولای عجیب به نام استایل شده است.

اگر شما Ansel Adams را به عنوان یک عکاس ، که عکس های زیبایی از مناظر به صورت مونوکرومتیک با نورپردازی و تم رنگی دراماتیک، گرفته است، در نظر می گیرید، پس نگاهی به کارهای کمتر شناخته شده او بیاندازید، عکس های مستند، پرتره، منظره در وسط روز، حتی عکس های رنگی. همین مساله، تقریبا برای دیگر عکاسان نیز وجود دارد؛ دید ما از سبک شخصی آن ها می تواند بسیار سطحی و از پایین به بالا باشد که تنها بعضی نماد کارآن ها را در بر بگیرد.

زمانی که شما از یک صحنه عکس می گیرید، شما تنها نمادها و نشانه هایی را که در آن صحنه، در آن لحظه خاص، حس می کنید، ثبت می کنید. پس اینکه تمام عکس های شما حاصل یک ذهن و تفکر باشد، غیر ممکن خواهد بود؛ بلکه هر کدام از آن ها ویترینی از یک صحنه ی کوچکی از آنچه که شما در آن لحظه ی خاص حس می کنید؛ می باشد.تنها با نگاه کردن همه جانبه به تمام کارهای شما، مخاطبان شمامی توانند تصویری دقیق از کار شما دریافت کنند.

استایل شخصی

استایل شخصی NIKON D800E + 70-200mm f/4 @ 130mm, ISO 100, 1/10, f/11.0

نتیجه گیری


اینکه همیشه مردم هویت و شخصیت شما را از طریق عکس هایی که گرفته اید ببینند، همیشه مطلوب نیست، حتی همیشه ممکن نیست.

اگر شما توسط یک مشتری استخدام شده اید که ظاهر و دید خاص در ذهن دارد، باید از قید وبند سبک شخصی خود خارج شوید. در عوض، استایل شخصی باید به کارهایی که شما برای خود انجام می دهید، آورده شود، عکس هایی که برای علایق شخصی می گیرید.

این مسائل است که سبک شخصی، را تبدیل به  موضوعی پیچیده می کند. به سرعت و با وسعت زیاد بر روی تمام عکس های شما موثر است، و لنزی از نگاه شما به جهان اطراف تان است. با این حال، اگر شما تلاش زیادی برای داشتن سبک شخصی یا برند خاص، انجام دهید، ممکن است اصلا به آن نرسید.

هر زمان که شما از یک چک لیست پیروی کنید، حتی یک چک لیستی که عکس های مشابه شما را پوشش داده اند، این امکان وجود دارد، که شما خودجوشی ای که کارشما را انعکاسی از شخصیت شما می کند، از دست بدهید. حتی اگر بتوانید  از سبک شخصی عکاس کپی بگیرید، با این حال یک اثر هنری موفق، اصالتی طبیعی دارند، و به نتایجی کارآمد و ظریف تر منتهی می شود.

سبک شخصی وقتی ارزش پیدا می کند که نگاه منحصربفر هنرمند به دنیای اطراف را منتقل کند. اگر شما بتوانید آن را به صورت طبیعی جلوه دهید، عکس های شما این دید را به وضوح منعکس خواهند کرد.

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام