۱۰ نکته برای استفاده از پس زمینه های محو در طراحی

۱۰ نکته برای استفاده از پس زمینه های محو در طراحی

عکس های تار!!! اشتباه عکاسی؟ در بعضی موارد، اما می توان از این اشتباه به عنوان ابزاری کاربردی در طراحی استفاده کرد.

در اینجا، Janie Kliever   درباره ی عکس های بد کیفیتی که به آنها افکت محو اضافه شده است، تا برای استفاده طراحی مناسب شوند، صحبت نمی کند. در عوض، او به عکس هایی که از قصد به صورت های مختلف محو شده اند، تا به طراحی خود با روش خاصی جلوه دهند، می پردازد.

اگر شما به سبک های طراحی گرافیک و وب دقت کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که این روش، یکی از ترندهای سال های اخیر می باشد. این امکان وجود دارد که عکس های محو را در قسمت های هدر سایت (عکس بزرگی که تمام پهنای صفحه را پوشش می دهد) یا در پس زمنیه سایت، یا برای جلوه دادن تایپوگرافیکی در طراحی گرافیگ، دیده باشید.

اما زمانی یک ترند طراحی، مانند این ترند استفاده از عکس های محو، برای مدت ها باقی می ماند، که به اندازه کافی زیبا و کاربردی باشد، بدین معنی که علاوه بر دنبال کردن مد روز یا تجربه کردن یک ظاهر جدید، هدفی داشته باشد. یک ترند طراحی خوب به طراحی شما برای بهتر شدن کمک می کند.

پس شما چگونه می توانید از عکس های محو برای بهتر کردن طراحی خود استفاده کنید؟ نگاهی به ۱۰ تکنیک زیر بیاندازید:

خلق پس زمینه محو در طراحی به صورت منظم


یکی از معمول ترین کاربردها برای عکس های محو، قرار دادن آن در پس زمینه ی یک طراحی می باشد. عکاسی در کل، می تواند گزینه ی خوبی برای ایجاد پس زمینه های بصری زیبا باشد، اما تار بودن آن، می تواند آن را تاثیرگذارتر نیز بکند. چگونه؟ یک پس زمینه ی شلوغ و حاوی جزئیات فراوان، باعث می شود دیده شدن المان های دیگر به خصوص متون، بر روی آن سخت شود. پس یک افکت محو، بسته به مقدار شلوغ بودن عکس، محوی کم یا زیاد را به عکس وارد کند. این کار پس زمینه ای منظم را خلق می کند که دید مخاطب را از محتوا، دور نمی کند.

نمونه ی زیر، یک صفحه ی خانه است که از یک عکس پس زمینه با افکت محو قوی استفاده کرده است. به خوبی می شود تشخیص داد که چگونه پس زمینه ی منظم و صاف آن، از یک رنگ ساده و تک، زیباتر شده، همچنین، خوانش متون سفید و نازک آن را ساده تر کرده است، موردی که در مقابل یک عکس شلوغ و پر از جزئیات، نمی توانست کاربرد داشته باشد.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dribbble/Joomlabamboo

این مثال، دو دیدگاه معمول را نمایش می دهد : محو کردن تمام عکس، در مقابل محو کردن بخشی از آن. در اینجا، تمام عکس به میزان ثابتی، تار شده است، اما گزینه دیگری است که فوکوس در روی عکس متفاوت باشد و تنها بخشی از آن مات شود.

در عکاسی، این مفهوم با نام عمق میدان، شناخته می شود. حتی اگر شما با آن آشنایی نداشته باشید، اما حتماً نمونه ای از آن را دیده اید. در عکسی با عمق میدان کم، قسمتی که در فوکوس قرار دارد،  بسیار نزدیک تر است، برای مثال، برای عکس پرتره، صورت سوژه باید در فوکوس قرار بگیرد، اما محیط اطراف آن باید کاملاً محو باشد. از سوی دیگر، در عکسی با پهنای باند باز، مساحت فوکوس بزرگتر خواهد بود؛ و تمام عکس باید واضح باشد، از پس زمینه تا پیش زمینه، مانند عکاسی طبیعت.

برای مثال، عکس پس زمینه ی استفاده شده در پوستر مراسم زیر، عمق میدانی بسیار کمی دارد، که تنها المان های پیش زمینه در فوکوس قرار دارد:

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Ben Biondo

استفاده از عکس هایی که عمق میدان بسیار کمی دارند، به شما کمک می کند تا نقطه ی کانونی خود را به بهترین روش، جلوه دهید. بیاید به عکس هایی که تنها بخشی از آن ها تار شده است، در مثال بعدی نگاهی بیاندازیم:

بر روی آن چه که اهمیت دارد، فوکوس کنید


محو بودن را می توان برای داشتن یک افکت خاص یا هدف مشخص، به عکس اضافه کرد، اما، همچنین، می توان برای حذف یا کم اهمیت کردن بخشی از عکس ازآن استفاده کنید. یکی از محتمل ترین دلایلی که شما از این روش استفاده می کنید،اطمینان از داشتن یک نقطه کانونی ای که مرکز توجه است، می باشد. اگر شما می خواهید بازدیدکنندگان را مجبور کنید که برروی قسمت خاصی از عکس شما فوکوس کنند، مثل محصولی که ارائه می دهید، پس شما تمایلی ندارید که توجه آن ها را با موارد بی اهمیت در اطراف آن منحرف کنید.

این مجموعه از ۶ عکس برندسازی، از محو کردن، تنها در بخشی از عکس، استفاده کرده است ( این کار را با دستکاری کردن عمق میدان رخ می دهد) تا محصول مورد نظر خود را در یک بخش روشن ارائه دهند. اما بخش خارج از فوکوس  عکس، فضای غیرکاربردی نیست: عمق میدان، محو شدن تدریجی را اجازه داده است، با این حال، المان های دیگر، قابل تشخیص هستند،  و به عنوان حس دادن به عکس، المان هایی برای نمایش دادن طعم نوشیدنی، بکار رقته است.)

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Awwwards.com/Plug & Play for Kissmix

یک مثال دیگر، عمق میدانی مختلفی استفاده شده است ( پیش زمینه و پس زمینه ی دور، خارج از فوکوس هستند)، اما همه ی این ها، نظر شما را به سمت سوژه جلب می کند، که در این مورد، زوج شادمان می باشد:

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Etsy/Conteur Co

پیغام را در طراحی بیشتر جلوه دهید


چرا ما عکس هایی را به طراحی خود اضافه می کنیم؟ معمولاً این کار برای تصویرسازی و بهتر جلوه دادن پیغام طراحی، انجام می شود. حتی اگر آن ها عکس هایی واضح و با جزئیات نباشد، عکس های محو می توانند این نقش را به خوبی و اغلب در روشی قابل فهم تر، ایفا کنند( برای مثال، مانند عکسهایی بدون نقطه کانونی،عکس هایی که در لایه های مجلات مورد استفاده قرار می گیرد)

طراحی زیر را ببینید. یک صفحه ثبت نام برای یک کلاس فیت نس، یک پس زمینه نیمه شفاف دارد ، که عکس یک زن در حال دویدن را در پشت آن نشان می دهد. این عکس مانند یک نشانه بصری حول هدف و تم طراحی عمل می کند، بینندگان درباره ی کاربرد این صفحه هیچ شکی نخواهد داشت. زمانی که از این تکنیک استفاده می کنید، انتخاب با دقت عکس، به گونه ای که با مابقی طراحی هماهنگ باشد و آن را تقویت کند، اهمیت فراوانی دارد.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dribbble/Charles Patterson

تنظیم کردن آن به عنوان پس زمینه محو  در طراحی  برای نوشتار


برای طراحی ای که نقطه کانونی، بر روی نوشتار است، شاید یک لوگو، یا گرافیکی از صفحات اجتماعی یا یک متن دست نوشته، در یک پس زمینه به نوشتار برای نشان دادن ویژگی های خود، کمک می کند.

گاهی اوقات، یک پس زمینه ی رنگی، یا سیاه و سفید، برای جلوه دادن متن کمک می کند، اما یک عکس محو، می تواند این ویژگی ها را، حتی بیشتر از انواع دیگر، نشان دهد.

چه زمانی این روش را استفاده کنید؟ برای افراد تازه کار، روش های ۱ و ۳ می تواند دلیل مناسبی باشد، برای داشتن پس زمینه ای که ذهن را منحرف نمی کند، یا برای بهتر جلوه دادن پیغام عکس. عکس های محو زیر، به هر دوی این دلیل ها، لوگوی نوشتاری مربوط به شرکت مد نظر خود را، به خوبی نشان می دهند. اما با این حال عملکرد دیگری هم دارد. از آنجا که معمولاً نام لوگو نمی تواند نوع حرفه ی مد نظر را مشخص کند،عکس پس زمینه می تواند کمی از اطلاعات بیان نشده در لوگو، را بیان کند: مثلا این طراحی مربوط به یک شرکت طراحی مبلمان می باشد. این روش، ساده کردن طراحی و اضافه نکردن هیچ المان غیرضروری دیگری را ممکن می سازد، متون اضافی، توجه مخاطب را از نوشتار اصلی دور می کند و در این طراحی، عکس محل های خالی را پر می کند.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dribbble/Bill S. Kenney for Focus Lab’

در زیر یک نمونه دیگر از پس زمنیه های محو شده وجود دارد که تون نوشتار را تنظیم کرده و تم اصلی آن را حمایت می کند

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

از یک عکس برای ارائه دادن برند خود استفاده کنید


عکس ها محل مناسبی برای اضافه کردن المان های زیبایی شناسی که با برند شما هم خوانی دارند، مانند رنگ های خاص، تصاویر، نمادها، آیتم های بصری دیگر، می باشد. یک استایل قابل تشخیص می تواند به برند کمک کند تا در ذهن باقی مانده و با مخاطب خود در یک روش خاطره انگیزی،  ارتباط برقرار می کند.

در نمونه زیر، وبسایت از یک عکس کلیدی برای لوگوی خود استفاده کرده است. آیکون قهوه ای سفید سگ را در لوگو در قسمت بالا سمت چپ تصویر زیر دیده اید؟ حال نگاهی به عکس هدر بیاندازید؛ سگ واقعی، به صورت خارق العاده ای به تصویرسازی لوگو، شبیه است،  اینطور نیست؟ این سگ حتی یک پچ قهوه ای دور چشم خود دارد. من مطمئنم که این، تصادفی نبوده است، بلکه یک طراحی هوشمندانه، که برندسازی شرکت را تقویت می کند، می باشد. در عین حال توجه کنید که چگونه محو کردن عکس، به صورت بصری کمک کرده است که سگ در مرکز توجه قرار گیرد.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Awwwards.com/Cuker for Dogswell

شما می توانید از عکس های مشابه در چند کاربردی، استفاده کنید، مانند نمونه زیر، که نماد برند برای یک کلیسا در هردوی متریال چاپی و وب سایت آن بکارگرفته شده است.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dobbo Design

این طراحی، حتی از مجموعه عکس های تم های فصلی محو ، برای رویدادهای مختلف در طول سال استفاده کرده است. خلاقیت در استفاده از منبع های بصری، می تواند ظاهری پیوسته ( اما نه خسته کننده) به مجموعه المان های برند مد نظر شما بدهد.

ظاهری احساساتی و دراماتیک به عکس های محو بدهید


در سطوح مختلف محویت، از نرم تا دراماتیک، به افکت ها و اهداف مختلف در عکاسی،  خواهید رسید. از یک سو، اگر از یک عکس استفاده می کنید، می توانید شدت محویت آن را بسیار بالا ببرید، بگونه ای که هیچ المان قابل تشخیصی در آن دیده نشود: شما می توانید به رنگ هایی ابسترکت و آبرنگی مانند یا اشکالی مبهم برسید.

 اگر شما پس زمینه ای که دینامیک تر از یک پس زمینه با رنگ ثابت و دارای اشکال کوچک رنگی، اما بدون جزئیات منحرف کننده، بخواهید، این روش گزینه خوبی می باشد.

اما این روش، تنها یک تصمیم رندوم و اتفاقی که شما فقط بخواهید ظاهر آن را در طراحی خود بسنجید، نیست. بیایید نگاهی به نمونه های زیر بیاندازید، که چگونه از این تکنیک به خوبی استفاده کرده است. صفحه ی خانه ی سایت زیر برای شرکتی است که محصولات لازم برای آماده سازی باغ را به فروش می رساند. به پس زمینه ی آن نگاهی بیاندازید؛ هیچ چیز قابل تشخیصی بر روی آن به دلیل افکت محو بسیار شدیدی که دارد، دیده نمی شود، اما با این حال، عکس حس و حال گل، برگ و نور خورشید را بدون نشان دادن آن ها در عکس، منتقل می کند.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dribbble/Kelly Tomlinson

این روش منیمالیستیک، کاملاً بصورت ناخودگاه بر ذهن مخاطب تاثیر می گذارد، حتی اگر به آن فکر هم نشود، مغزاین رنگ ها را با گل های درون باغ مرتبط می سازد، که برای این برند بسیار مناسب است. حال اگر عکس محو نبود، و جزئیات برگ ها و شکوفه ها بر روی آن قابل دیدن می بودند، متن سفید رنگ روی آن به خوبی دیده نمی شد. پس این نوع طراحی بسیار هوشمندانه است: هم برند را به خوبی به نمایش گذاشته و هم وضوح را بالا برده است.

مشابه با آن، کارت ویزیت، برای یک تعمیرگاه ساعت درجه یک، یک پس زمینه ی محو شده بسیار زیبا را پوشش داده است که در نگاه اول، ظاهری ابسترکت را، با پس زمنیه ای سیاه و سفید و ظریف برای متن با فویل طلایی، منتقل می کند. اما از نزدیک به آن نگاه کنید ( در زیر گوشه راست، که فوکوس واضح تر است)، شما اشکالی دوار،  و محو شده را خواهید دید که در واقع عکسی از صفحات ساعت می باشند.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی UnderConsideration/John Appleman

جزئیات غیرضروری را نرم کنید


برخلاف نوع قبلی، که از محو کردن های شدید برای پاک کردن جزئیات در عکس، استفاده می کنید، در این نوع، از محو های کم، نرم و به صورت جزئ برای پنهان کردن جزئیاتی که می خواهید کمتر دیده شوند یا زمانی که نمی خواهید کل عکس قابل دیدن باشد، استفاده می کنید. این روش بسیار در عکس های پرتره مرسوم است؛ یک محو کم می تواند عکس را زیباتر کرده و پوست را نرم تر می کند.

عکس زیر که برای یکی برند عینک می باشد، یک عکس پرتره ی واقعی نیست ( و بیشتر شبیه عکس یک محصول می باشد)، اما درون آن از چهره ها و چند نوع مختلف محو کردن برای افکت دادن عکس، استفاده کرده است. اولاً، توجه کنید که چگونه عمق میدان، نگاه شما را به سمت عینک آفتابی زن می برد. همچنین ببنید که محو کم بر روی هرچیزی از صفحه غیر از چشم های زن و عینک او، که محصول مدنظر برای تبلیغ است و وضوح آن نیز بالا رفته، قرار گرفته است. با همه این ها، این محو کم، به تمام عکس ظاهری پر زرق و برق، و مدل بالا می دهد که بسیار برای برند مناسب است.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Awwwards.com/Les Avignons for Andy Wolf Eyewear

حس یک مکان را منتقل کنید


عکس های محو یکی از بهترین راه ها برای منتقل کردن حس یک مکان یا موقعیت در طراحی هستند، مخصوصاً زمانی که نمی خواهید کاری را انجام دهید که میلیون ها بارانجام شده است یا از عکس هایی مرسوم و قابل انتظار استفاده کنید. این روش برای طراحی های مربوط به مسافرت، بسیار کاربردی خواهد بود.

برای مثال، صفحه سایت زیر، برای یک استراحتگاه در Utah می باشد که می توانست از عکس های رنگی، و واضح برای نشان دادن ساختمان استراحتگاه خود استفاده کند. در عوض، لایه ای کامل پرشده با یک صحنه ی باشکوه از کوهی مونوکروموتیک برای مهم جلوه دادن موقعیت استراحتگاه خود ( و شانس اسکی کردن ) استفاده کرده است. علاوه بر آن، محو تدریجی و تار کردن از پایی به بالا، به اطلاعات اولیه مکانی برای قرار گرفتن در بالای صفحه داده است.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dribbble/Bilal | S&N

همانند آن، در تبلیغ زیر، یک حس و نمایی از محل برای فروش فصلی خلق کرده است، مخصوصاً برای محلی در تابستان آفتابی که با تم مراسم هماهنگی دارد.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی via Milled

حس حرکت را منتقل کنید


عکس هایی که از نوع خاصی Blur یا محویت که حرکت محو Blur نام دارد، ظاهری دارند که انگار المان های درون آن با سرعت حرکت می کنند. این محویت معمولاً در جهت افقی، و در پشت المان در حال حرکت یا نقطه کانونی، رخ می دهد. این نوع می تواند حس سرعت یا فعالیت را به عکس ها اضافه کند.

طراحی تبلیغاتی زیر، حرکت محو را برای جلب توجه به محصول تبلیغ شده (ماشین) بکار برده است، و چه چیزی بهتر از سرعت می تواند با برند یک ماشین ارتباط برقرار کند؟ همچنین، مانند بسیاری از نمونه هایی که تا به الان دیدیم، محویت به طراحی کمک کرده است تا به خوبی متون را درون تصویر جای دهد.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Dribbble/Ales Nesetril

در یک مثال دیگر، کاور مجله زیر از یک عکس با حرکت محو، برای منتقل کردن حس شلوغی نیویورک استفاده کرده است. “شهری که هیچ وقت نمی خوابد” به خوبی نشان می دهد که مردم این شهر همیشه، عجله دارند.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی New York Magazine/Erik Marinovich; photo by Saul Leiter

نشان دادن یک مود و حس


هیچ چیز مانند یک عکس خوب نمی تواند به طراحی شما، یک حس و یا اتمسفر خوب را بدهد. ویژگی های خاصی باید به یک عکس اضافه شود تا بتواند مود و حس آن را منتقل کند، درست است که محتوای آن اهمیت دارد، اما رنگ، نور و سایه، کامپوزیشن و غیره نیز موثر است.

عکس زیر حس خاصی را منتقل می کند، که بدون شک با دقت بسیار برای نشان دادن یک کمپ تابستانی انتخاب شده است. اول اینکه، رنگ های گرم، نشان دهنده ی تابستان، اما محو بودن عکس ( درکنار حالت چهره یکی از شرکت کنندگان کمپ)، یا تنها هدلاین درون صفحه : تابستانی برای تمام عمر”، سرگرم کنندگی و هیجان کمپ  را منتقل می کند.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Awwwards.com/Whiteboard, Brand Apart

از یک دیدگاه دیگر، عکس های محو از یک عروسی، مودی احساسی و رویایی را ایجاد کرده است.

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی Grit & Wit Design, Ashley Kelemen Photography

آماده هستید که محو کردن را امتحان کنید؟


شما نمونه های زیادی را مطالعه کردید، و تکنیک آن را یاد گرفتید، حالا باید تعدادی از عکس های محو را در طراحی خود بکار برید. اضافه کردن یک افکت محو، معمولاً بسیار ساده است. تنها کافی است عکس مورد نظر را در یک برنامه وارد کنید:

قبل از محو کردن

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

و بعد از انتخاب عکس، بر روی فیلتر کلیک کنید، تا پنجره ای باز شود، بر روی پنجر، گزینه ی Advanced Option  کلیک کنید، و سپس کشویی محویت را تغییر دهید تا میزان محویت مد نظر خود را بر روی عکس وارد کنید :

بعد از محو کردن

سه نمونه پس زمینه ی محو شده در زیر آمده است. در طراحی خود موفق شوید!

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

پس زمینه محو در طراحی

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام