اهمیت سادگی در عکاسی

اهمیت سادگی در عکاسی

قلب عکاسی، بر پیغامی که شما می خواهید به بیننده منتقل کنید، دلالت دارد. سادگی در عکاسی بهترین ابزار برای این کار است. شاید بخواهید زیبایی یک آبشار را نشان دهید یا غم نهفته در غروب خورشید را به تصویر بکشید، یا بخواهید شدت تاریکی یک قله کوه ناهموار را ثبت کنید. یک عکس با پیغامی واضح می تواند بسیار کاربردی باشد, کامپوزیشن، رنگ ها، موضوع و نورپردازی، به تاثیری که می خواهید منتقل کنید، اضافه می شوند. و بیش از هر المان دیگر در ترکیب بندی، سادگی به شما کمک می کند تا به هدفی که می خواهید برسید. در این مقاله، Spencer Cox به روش هایی می پردازیم که سادگی نقش بسیار بالایی را در موفقیت عکس، ایفا می کند، مخصوصا این که چگونه آن را بر روی عکس های خود برای بهبود آن ها اضافه کنیم.

صحنه ی روبروی شما


دو نوع سادگی است که مد نظر این مقاله است. اولی، صحنه ی روبروی دوربین را در می گیرد؛ بعضی از صحنه ها از صحنه های دیگر ساده تر است. مثلاً یک منظره را در طبیعت در نظر بگیرید، این منظره می تواند یک صحنه از علف هایی باشد که در پس زمینه یک تپه وجود دارد؛ یا یک جنگل انبوه با درختان بی شمار و موهایی که همدیگر را قطع می کنند، در مقابل دوربین قرار بگیرند. اولین صحنه، مسلماً ساده تر است.

صحنه ای که پیچیدگی بیشتری دارد، بکارگیری و یافتن یک کامپوزیشن مناسب در آن سخت تر خواهد بود. حتی عکاسان حرفه ای، عکاسی از یک جنگل شلوغ را مشکل می دانند، حتی ممکن است برای این که کار خود را ساده تر کنند، بر روی جزئیات تنها یک درخت، فوکوس کنند. در مقابل آن، یک زمین غلتان و ناهموار از علف ها، چالش کمتری را برای کامپوزیشن ایجاد می کند؛ و عکاسی از این صحنه در نورپردازی خوب، شانس داشتن یک عکس موفق را بالاتر می برد.

مخصوصاً به عنوان یک آماتور، تمرکز بر عکاسی از صحنه های ساده تر، راحت تر خواهد بود. برای مثال،  من چند عکس برای روز های اولی که عکاسی می کرده ام را آوردم، حتی با اینکه من تمرین بسیار کمی در کامپوزیشن داشته ام، عکس های خوبی گرفته ام، چون از یک منظره ای عکاسی کردم که تنها چند نقطه و المان جذاب داشت؛ در کلام دیگر، لقمه ای بزرگتر از دهانم برنداشتم.

این بدین معنی نیست که از صحنه های شلوغ و پیچیده دوری کنید, بلکه بدین معنی است که برای عکاسی از آن ها باید تلاش بیشتری کنید. هرچند، من مطمئنم که شما عکس های خارق العاده ای از جنگل ها، و دیگر مناظر شلوغ دیده اید. هرچقدر، شما تعداد عکس های بیشتری بگیرید، عکاسی از این چنین صحنه ها راحت تر خواهد شد. با این حال، حتی اگر شما تمیرنات بیشتری بر روی صحنه های پیچیده داشته باشید، بازهم گرفتن عکس های خوب و کامل، از صحنه های ساده، آسان تر خواهد بود.

سادگی در عکاسی

سادگی در عکاسی NIKON D5100 + 18-55mm f/3.5-5.6 @ 32mm, ISO 100, 6, f/22.0

سادگی در ترکیب بندی و کامپوزیشن


در کنار سادگی صحنه، المان دیگری نیز نقش دارد: ساختار کامپوزیشن،همانطور که مناظر طبیعی از لحاظ پیچیدگی، متفاوت هستند، کامپوزیشن هم در عکس های شما همین گونه هستند. حتی عکس ها از یک صحنه ی یکسان، سطوح مختلفی از پیچیدگی، سادگی، وضوح و حتی خوانش را دارا هستند.

برای مثال، دو عکس زیر را در نظر بگیرید. در این دو عکس، شما به وضوح تفاوت بین یک کامپوزیشن شلوغ و ساده را خواهید دید. حتی با اینکه منظره طبیعی در هر دوی آن ها یکسان است ( من عکس ها را تنها به فاصله ی دو ثانیه از هم گرفته ام)، با این حال عکس دوم از دیگری، قدرتمند تر است.

سادگی در عکاسی

سادگی در عکاسی NIKON D7000 + 17-55mm f/2.8 @ 24mm, ISO 100, 6/10, f/8.0

دومی

سادگی در عکاسی

سادگی در عکاسی NIKON D7000 + 17-55mm f/2.8 @ 17mm, ISO 100, 6/10, f/8.0

در عکس اول، من تمام جزئیات درون قاب را به تصویر کشیده ام. عکس نتیجه ی خوبی داشته است، هرچند،  یکنواخت و گیج کننده شده است. عکس دومی ، از طرف دیگر، عکس نهایی گرفته شده از صحنه می باشد. در این ورژن، به جای نشان دادن تمام جزئیات منظره، من از قصد،  قسمت هایی که برای هدف نهایی من اهمیتی ندارند، تیره کردم ( در مرحله پس از تولید). قاب بندی من بسیار متفاوت بوده است، و گیاهانی که منحرف کننده بوده اند را از سمت راست عکس حذف کردم. دومین عکس، دقیقا همان  پیغامی را منتقل می کند که من می خواهم: یک مود آرامش بخش، و یک سوژه زیبا.

دومین عکس به دلیل سادگی توانسته موفقیت بیشتری را کسب کند. بعد از اینکه درباره ی صحنه فکر کردم، پیامی که می خواهم از این صحنه دریافت کنم، لطافت و آرامش است. هرچند، عکس اول، جزئیات بیشتری را در عکس ها نشان می دهد، اما هیچ کدام از این جزئیات هیچ زیبایی را به عکس اضافه نمی کند. برای همین، من تمام المان هایی که عکس را از پیغام مد نظر من دور می کرد، از عکس حذف کردم، و بدین ترتیب عکس تبدیل به یک اثر موفق شد. این پروسه، حذف کردن المان های منحرف کننده، شما را به مفهوم حذف یا EXCLUSION  می رساند

حذف یا Exclusion


وقتی من عکسی را می گیرم، اولین فکر من این است، که آیا می توانم المانی را حذف کنم تا عکسی قویتر داشته باشم؟ برای داشتن یک ترکیب غم انگیر، گل های وحشی را در لبه ی عکس حذف می کنم؛ برای اینکه منظره ی بیابانی را وحشی جلوه دهم، از هر جای پایی بر روی زمین عکس می گیرم. هر زمان که شاخه های درخت، بی هدف، آسمان را می پوشانند، شما سادگی عکس را از دست می دهید، درست مانند تمام زمانی که ما از یک صحنه عکس می گیریم و کامپوزیشن را در آن رعایت نمی کنیم.

ساده سازی، درباره  واضح سازی پیغام خود، با خارج کردن جزئیات غیر مفید، است.

هدف شما این است که تنها المان هایی را در عکس نگه دارید که به عکس شما ارزشی را اضافه کنند. به تمام المان ها در قاب خود توجه کنید. نورپردازی چگونه است؟ آیا پیغام عکس شما را تکمیل می کند؟ سوژه چطور؟ از خود این سوال ها را بپرسید. اگر تمام المان ها، ارزشی را به کل عکس اضافه می کند، پس شما عکسی موفق را گرفته اید.

این بدین معنی نیست که عکس های خوب تنها حاوی چند المان جذاب هستند. بلکه عکس آن درست است، بسیاری از عکس های عالی در جهان به دلیل پیچیدگی خود، موفق بوده اند.

سادگی در عکاسی NIKON D800E + 20mm f/1.8 @ 20mm, ISO 6400, 15, f/1.8

سادگی در عکاسی NIKON D800E + 20mm f/1.8 @ 20mm, ISO 6400, 15, f/1.8

سادگی در عکاسی در مقابل پیچیدگی


من باور دارم که یکی از دلایلی که Ansel Adams به سرعت مشهور شد، پیچیدگی درون عکس های او بوده است. کامپوزیشنی که او به کار می برد به سادگی درک می شود، با اینکه بسیار ظریف است و با جزئیات مملو شده است. یکی از عکس های مورد علاقه ی من از Ansel Adams، برای مثال، عکس The Tetons and the Snake River می باشد. با وجود، یا به علت، پیچیدگی آن، این عکس پیغام قوی از دراما و زیبایی را منتقل می کند. هرچند که این عکس با المان های مختلفی همراه شده است ( رودخانه، ابرها، کوه های برفی، درختان کنار رودخانه و غیره )، هر کدام از آن ها پیغام Ansel Adam را قوی تر می کنند.

سادگی در عکاسی

سادگی در عکاسی Ansel Adams: The Tetons and the Snake River

پیچیدگی با ایده ی ساده سازی با هم کاملاً در تضاد نیستند. در حقیقت، من عتقاد دارم که بیشترعکس های پیچیده برای آن موفق هستند که در مرکز و هسته ی خود ساده اند. برای مثال، عکس های Ansel Adams، در بالا، بسیار پیچیده اند و با المان ها و جزئیات بی شماری همراه شده اند. در عین حال، پیغام نهفته در آن بسیار واضح است، زیبایی دراماتیک از Snake River در زیر آسمان طوفانی.

به همین دلیل است که یک عکس از یک دیوار ساده و سفید، یک عکس ساده از یک سوژه ساده، ذاتا خسته کننده است. ساده سازی، پیغام شما را واضح تر می کند، اما شما باید در ابتدا پیغامی ارزشمند را برای کارخود در نظر گرفته باشید. یک عکس بسیار ساده، خسته کننده است، اما یک عکس بسیار پیچیده، درک کردن آن غیر ممکن است. چه شما از یک جنگل شلوغ عکس بگیرید، چه از یک تپه ی غلتان و ناهموار عکس بگیرید، پیغام نهفته در آن بیش از هرچیزی به حساب می آید.

سادگی در عکاسی

سادگی در عکاسی

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام