چگونگی عکاسی از رنگین کمان

چگونگی عکاسی از رنگین کمان

عکاسی از رنگین کمان از آنجا که، رنگین کمان ها در طبیعت بسیار نادر هستند،  بسیار چالش برانگیر است. برای رخ دادن آن ها، چندین رویداد همزمان باید اتفاق بیافتد، در ابتدا، باید در آسمان رطوبت وجود داشته باشد، پس یک روز بارانی یا یک رگبارسریع، اولین پیش شرط‌ها در ایجاد رنگین کمان می باشد. دوم، خورشید باید در افق در زاویه کم، حدود ۴۲ درجه نسبت به بیننده، قرار گیرد. سوم، بخشی از آسمان که خورشید در آن قرار دارد، باید صاف بوده و هیچ مانع و یا ابری در آن نباشد، در حالی‌که بخشی از آسمان که رنگین کمان در آن ظاهر می شود، همچنان دارای رطوبت و یا بارانی باشد.

زمانی که تمام این شرایط در کنار هم برقرار شوند، اشعه‌ی خورشید در برخورد با قطرات باران، دچار بازتاب و شکست می شوند، و خطای بصری‌ای که “رنگین کمان” نامیده می شود، خلق می شود. زمانی که شما یک رنگین کمان را می بینید، خیلی طبیعی است که بخواهید آن را با دوبین خود ثبت کنید. چه کسی نمی خواهد، این زیبایی را که شمال طیف رنگی کامل قابل دیدن با چشم است، در دوربین خود ضبط کند. و اگر شما در مکان مناسب قرار بگیرید، رنگین کمان، می تواند یک المان بسیار ساده را، به یک المان خارق العاده تبدیل کند. حتی مناظر عادی و کسل کننده، با یک کمان کامل رنگین کمان، تغییری کلی خواهد کرد.

عکس گرفتن از رنگین کمان، می‌تواند بسیار چالش‌برانگیر باشد، مخصوصاً اگر شما ابزار مناسب برای آن را نداشته باشید. در این مقاله، Nasim Mansuruv با بیان نکاتی، شما را در این نوع عکاسی راهنمایی کرده است.

انواع رنگین کمان

هرچند تمام رنگین کمان ها، بسیار شبیه به هم هستند، و بهتر است آن ها را به چند دسته متفاوت تفسیم نکنیم، با این حال، آن ها در اثر شرایط متفاوت ایجاد می شوند، و به صورت کامل و یا جزئی، ظاهر می شود. برای مثال، رنگین کمان ها با اشعه های مستقیم از خورشید، یا اشعه های منعکس شده از ماه، ظاهر می شوند. نوع دوم را معمولاً به نام رنگین کمان های قمری می شناسند، که می تواند یک پدیده ی بسیار زیبا برای گرفتن عکس با دوربین باشد. برای مثال، Lower Yosemite Falls درYosemite National Park،  یکی از محبوب ترین مکانها در آمریکا می باشد که می‌توان از رنگین کمان‌های قمری عکس گرفت. اگر شرایط مناسب باشند و آسمان کاملاً مرطوب در جهت مخالف منبع نور باشد، شما می توانید یک کمان کامل را، که از یک سمت افق به سمت دیگر افق می رود، ببینید. اغلب اوقات این رنگین کمان های کامل، با یک رنگین کمان ثانویه، همراه می شود، که رنگین کمان دوگانه نامیده می شود، همانطور که در عکس زیر می بینید.

عکاسی از رنگین کمان-X-E1 + Touit 2.8/12 @ 12mm, ISO 200, 1/105, f/5.6

عکاسی از رنگین کمان-X-E1 + Touit 2.8/12 @ 12mm, ISO 200, 1/105, f/5.6

رنگین کمان های دوگانه، بسیار نادر هستند و حتی گاهی رنگین کمان های سه گانه و چهارگانه نیز دیده شده اند.

شرایط هوایی


همانطور که در بالا گفته شد، رنگین کمان های طبیعی تنها زمانی رخ می‌دهند که رطوبت در اتمسفر محیط وجود و خورشید یا ماه در زاویه ی ۴۲ درجه ای بیننده یا دوربین قرار داشته باشد. این بدین معنی است که احتمالاً، شما در یک روز ابری باید بیرون رفته و به دنبال یک منطقه بارانی باشید! روزهایی برای شما مناسب خواهند بود که بخشی از آسمان بدون ابر، و بخش دیگری از آن با ابرهای تیره پوشیده شده است. به موقعیت خورشید دقت کنید، اینکه کجا غروب می کند، و ببینید آیا در آن منطقه، آسمان، بدون ابر است. اگر هست، به سمت منطقه ی بارانی رفته و اجازه دهید نور خورشید بین ابرها عبور کند. اگر بخواهم صادق باشم، بهتر است بگویم که واقعاً یافتن رنگین کمان سخت است، چون ممکن است از یک مکان خاص آن را نبینید، و باید در اطراف منطقه ی بارانی جرکت کرده تا شاید آن را بیابید. زمانی که به دنبال آن هستید، مطمئن شوید که در جهت مخالف مکانی که خورشید قرار دارد را ببینید.

چگونگی عکاسی از رنگین کمان - NIKON D700 + 24-70mm f/2.8 @ 24mm, ISO 800, 1/1600, f/8.0

چگونگی عکاسی از رنگین کمان -NIKON D700 + 24-70mm f/2.8 @ 24mm, ISO 800, 1/1600, f/8.0

عکاسی در باران را زمانی انجام دهید که کاملاً از پتانسل های ریسک هایی که ممکن است برای وسائل و ملزومات عکاسی شما بوجود آید، آگاهی داشته باشید. اگر دوربین و لنز شما، عایق شده نیستند، من به شما توصیه می کنم که از محافظ های خوب برای جلوگیری از ورود آب به درون وسائل خود استفاده کنید. یک چتر ساده می تواند به شما کمک کند، اما اگر شما به هردو دست خود نیاز دارید، بهتر است از یک کاور حفاظتی مناسب استفاده کنید. انواع مختلفی از کاورهای باران در بازار وجود دارند. نوع Op/Tech’s rainsleeve یک راه حل خوب برای روزهای بارانی است و بر روی بیشتر دوربین های DSLR قرار می گیرد.

یافتن رنگین کمان


زمانی که رنگین کمان را یافتید، حتی اگر رنگ های آن بسیار تار باشند، حال زمان آن است که در اطراف چرخیده و منتظر باشید.

بعضی از رنگین کمان ها، بسیار محو شروع شده و بعد از مدتی رنگ های آن‌ها شدت پیدا کرده و شکل می گیرند! پس دوربین را بیرون برده و شروع به عکاسی کنید، حتی اگر تنها جزئی از آن را ببینید.

لنزها


رنگین کمان های دوبل و کامل می توانند منطقه ی وسیعی را در برگیرند، برای همین به شما توصیه می کنم که یک لنز زاویه باز با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید از رنگین کمان کامل، عکس بگیرید. یک لنز ۲۴mm بر روی دوربین full frame می تواند یک رنگین کمان کامل را ثبت کند، اما برای عکاسی از رنگین کمان دوگانه مناسب نخواهد بود. اگر شما می‌خواهید یک رنگین کمان دوگانه را ثبت کنید بهتر است از لنزی مشابه لنزهای ۱۶ تا ۳۳ میلیمتر استفاده کنید. تنها زمانی که می خواهید بر روی عکاسی از بخشی از رنگین کمان تمرکز کنید، از لنزهای تلفوتو استفاده کنید.

چگونگی عکاسی از رنگین کمان- NIKON D700 + 24-70mm f/2.8 @ 48mm, ISO 200, 1/320, f/8.0

چگونگی عکاسی از رنگین کمان – NIKON D700 + 24-70mm f/2.8 @ 48mm, ISO 200, 1/320, f/8.0

برای داشتن یک دیافراگم ایده آل، بهتر است عمق میدان خود را ماکزیمم کنید، تا تمام المان های پس زمینه و پیش زمینه بر روی عکس شما، واضح به نظر برسد. برای همین،  بهترین مقدار f-Stop بین محدوده ی f/8 و f/11 خواهد بود. شما می توانید این مقدار را برای داشتن دیافراگم‌های کمتر به f/22 برسانید، اما توجه کنید که این میزان انکسار بر روی وضوح کلی تصویر مؤثر خواهد بود.

فیلتر پلاریزه


اگر شما می خواهید رنگ های رنگین کمان را به خوبی ثبت کنید، از فیلتر پلاریزه استفاده کنید! بله، یک فیلتر پلاریزه، می تواند تفاوت بسیاری را بین رنگ های زیبای رنگین کمان، آسمان و المان های دیگر در پس زمینه و پیش زمینه، ایجاد کند. اما در استفاده از این فیلتر دقت داشته باشید، موقعیت های قطبی طبیعی می تواند با بلوکه کردن رفلکشن ها، رنگین کمان را ناپدید کند. پس تنها از LCD پشت دوربین و یا ویوفایندر آن برای دیدن صحنه در حین عکاسی از رنگین کمان استفاده نکنید. هر از چند گاهی به آسمان نگاه کنید و ببینید که آیا رنگین کمان هنوز هم به وضوح دیده می شود یا نه، شاید مجبور باشید که فیلتر را بیشتر بچرخانید.

رنگین کمان ها معمولاً در نور کم ایجاد می شوند، برای همین شما باید از دیافراگم های کوچک برای عمق میدان ماکزیمم استفاده کنید تا سوژه ها و المان ها در پیش زمینه، را نیز پوشش دهید.

 بنابراین، یک سه پایه، یک ابزار ضروری برای عکاسی از رنگین کمان ها با کمترین مقدار نویز می باشد. بهتر است یک سه پایه ی قابل اعتماد و مناسب را خریداری کنید تا شانس لرزش دوربین را کاهش دهد

چگونگی عکاسی از رنگین کمان - Canon EOS 6D + 50mm @ 50mm, ISO 100, 1/500, f/5.6

چگونگی عکاسی از رنگین کمان- Canon EOS 6D + 50mm @ 50mm, ISO 100, 1/500, f/5.6

کامپوزیشن


به وضوح، کامپوزیشن، در عکاسی از رنگین کمان اهمیت فراوانی دارد. اگر شما یک رنگین کمان کامل را می بینید، به دنبال، سوژه جذابی بگردید که آن را در میانه ی رنگین کمان قرار دهید. یک درخت تنها، یک ساختمان کوچک، یا یک قله ی زیبای کوه  می‌توانند گزنیه‌های خوبی برای کامپوزیشن باشند. گاهی نشستن روی زانو و گرفتن عکس از گل یا گل‌های وحشی در گوشه ای از رنگین کمان هم می تواند، تصویر زیبایی را رغم زند. به قوانین کامپوزیشن معمول نیز دقت کنید،  قانون یک سوم،  خطوط راهنما و غیره، می تواند بالانس بیشتری به عکس داده و آن را جذاب تر کند. در عکس زیر، من رنگین کمان را در سمت چپ صحنه،  حدود ۱/۳ از لبه چپ قاب، قرار داده ام، سپس یک گل آفتابگردان را در محل یافته و آن را در جهت مخالف گذاشتم، که به عکس بالانس و المان پیش زمینه ی زیبایی داده است:

چگونگی عکاسی از رنگین کمان-NIKON D3S + 24-70mm f/2.8 @ 38mm, ISO 3200, 1/50, f/8.0

چگونگی عکاسی از رنگین کمان-NIKON D3S + 24-70mm f/2.8 @ 38mm, ISO 3200, 1/50, f/8.0

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام