۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت

خلاقیت در  یافتن ایده‌های جدید، گاهی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، چه شما که یک شخصی منطقی، و جزئی نگر که قسمت چپ ذهنتان قوی‌تر است، باشید، چه شخصی هنرمند، و حسی که قسمت راست مغزش قویتر است، باشید.

زمان هایی برای شما وجود خواهد داشت، که برای یافتن راه حلی خلاقانه برای حل مشکلات، یا رسیدن به ایده های نوآورانه جدید، به چالش بیافتید. در این مقاله از زبان Chelsea Alventosa، به راه هایی برای افزایش خلاقیت می پردازیم.

حقیقتی که وجود دارد، این است که تمام مغوله ی راست مغز و چپ مغز، تا آنجا که ما در یافته ایم تنها یک افسانه است و هیچ اثباتی برای تاثیر گذاری آن وجود ندارد.

این درست است که عملکرد های ما از طریق سمت چپ یا سمت راست مغز ما دستور داده می شوند. اما مغز ما، از دو نیمکره پیچیده تشکیل شده است که با هم برای گذراندن وظایف خود کار می کنند که بسیار پیچیده تر از راست یا چپ بودن آن می باشد، که شما بخواهید خود را تنها به یکی از ان ها محدود بکنید.

10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت

اگر شما کلاً انسان خلاقی نیستید، و یا اگر خلاق هستید ولی با اینکه چگونه ایده های خام خود را به یک نتیجه ی مناسب برسانید، مشکل دارید، ادامه مقاله را مطالعه نمایدد. در این مقاله، ما ۱۰ روشی که از لحاظ علمی به شما کمک می کند که پتانسیل خلاق خود را بروز دهید، آمده است.

مابین کار خود به صورت مکرر، وقفه بیاندازید


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت - Jean Jullien

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Jean Jullien

شاید این نکته را قبلاً هم شنیده بودید، اما ارزش تکرار کردن هم دارد. اگر شما به دنبال یافتن ایده های جدیدی هستید، اما خلاقیت شما راه نمی افتد؛ الان زمانی برای استراحت و کمی راه رفتن است. راه رفتن، جریان خون را در مغز شما فعال می کند که ثابت کرده است، جریان ایده ها را نیز فعال می کند.  این کار به شما کمک می کند  تا در انتها به آن لحظه ی “آها” برسید.

اینکه به ذهن خود اجازه دهید، در طول این وقفه، آزاد باشد، اهمیت فراوانی دارد. یک مطالعه در دانشگاه British Columbia  یافت که خیالبافی یک فرآیند شناختی بسیار مهم است که شاید تمرکز ما را از وظیفه ای که در دست داریم ، بهم زند، اما باعث یک سری ارتباطات در ذهن ما می شود که به ما در حل مشکلات بزرگتر کمک می کند. Science Daily توضیح می دهد:

” این مقاله پیشنهاد داد که خیالبافی، کم ممکن است یک سوم زمان بیداری ما را به خود مشغول کند، یک حالت شناختی است که توجه ما را ناخودآگاه از وظایف فوری خود دور کرده و به سمت مشکلات مهم تر زندگی ما می برد.”

پس چرا شک می کنید؟ در کار خود وقفه ایجاد کنید.

یک دفترچه را، همیشه در کنار خود نگه دارید


۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت -MMMG

خب، درست است، نگه داشتن یک دفترچه فیزیکی در کنار خود، به ناگهان و به صورت جادویی، شما را خلاق نمی کند. اما همه شما این لحظه را تجربه کرده اید که یک ایده ی خوب داشته اید، در حالیکه کاری کاملاً بی ربط به آن ایده انجام می دهید،  بعد از آن دیگر هیچ وقت به خاطر نیاوردید که آن ایده چه بوده است.

اجازه ندهید که آن لحظات، به راحتی از زیر انگشتان شما بلغزد! یک دفترچه را با خود همراه کنید ( حتی از یک دفترچه تلفن استفاده کنید)، در حال دویدن، زیر دوش (بله، برای همین دفترچه های ضد آب ساخته شده اند)، و حتی در حال رانندگی ( می توانید،  نکات را به صورت صوتی ضبط کنید،  در هنگام رانندگی یادداشت برندارید!)

دلیلی که ما به بهترین ایده های خود در زمان های نامناسب، می رسیم، همان است که در آیتم اول توضیح دادم. زمانی که ذهن ما رهاست و بر روی مساله ای فوکوس و تمرکز ندارد، برای ایجاد ارتباطاتی که در حالت متمرکز، شناخته شده نیستند، آزاد است. زمانی که مغز ما در حالت ریلکس و استراحت قرار دارد، ایده های خلاقانه بروز می یابند و این وظیفه شماست که آن ها را میان افکار دیگر گم نکنید.

برای الهام گرفتن به طبیعت نگاه کنید


۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Jean Jullien

یکی از مفیدترین راه  ها برای شما، چه خود را خلاق بدانید، چه غیر خلاق، این ایده می باشد. زمانی که به دنبال ایده های نوآورانه هستید، نگاهی به نقش ها و روش های مورد استفاده در طبیعت،  بی اندازید.

همانطور که Benyus، موسس شرکت Biomimicry، توضیح می دهد:

” طبیعت تا کنون مشکلات بسیاری را که ما با آن دستت و پنجه نرم می کنیم،حل کرده است. حیوانات، گیاهان، و حتی میکروب ها مهندسان کاملی هستند. بعد از میلیاردها سال تحقیق و توسعه، فسیل ها شکست خورده اند، و آنچه که اطراف ما را احاطه کرده است،راز زنده ماندن است.”

انسان ها علاقه دارند که مسائل را بسیار پیچیده کنند. با عطف به آنچه که در طبیعت رخ می دهد، ما می توانیم از تم رنگی ( الگوهای استتار) تا طراحی های ساختاری تکامل یافته ( کندو های زنبور)، الهام گرفته و ایده های جدیدی را ارائه دهیم که در حالت عادی آن ها را نمی بینم.

به دنبال، تجربه های جدید باشید


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت -Dennis Cortes

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت -Dennis Cortes

 

به صورت گسترده پذیرفته شده است که ایده های جدید، از کشف رابطه ی بین علوم می آید. ما زمانی دانش کسب می کنیم، که چه به صورت خوداگاه چه نا خودآگاه، حاضر به تجربه های جدید باشیم. این تجربه جدید می تواند از روش های واضحی مانند گرفتن کلاس، یا خواندن کتاب، مسافرت رفتن و یادگیری درباره ی فرهنگ های دیگر، می باشد که به ما کمک می کند تا بر روی حل مشکل کار کنید و مهارت های ارتباطی خود را توسعه دهید.

داشتن تجربه های جدید و یادگیری نکات جدیدتر، دانش بیشتر و دیدگاه های مختلف، را برای شما فراهم می کند. داشتن تجربه های مختلف، نظرات و دیدگاه های نویی را به زندگی شما وارد می کند که ارتباطات بین المان های مختلف، را برای شما فراهم می کند.

منظور از تجربه جدید، بدین معنی نیست که این تجربه باید زندگی شما را تغییر دهد. این تجربه می تواند، عوض کردن مسیر کار شما، راه جدید برای دویدن، یا کافی شاپ تازه باشد. این تغییرات بسیار کوچک در روتین روزانه، می تواند ایده های جدیدی به شما fدهد که قبلاً به آن دست نیافته باشید.

مدیتیشن


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت -

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت -Nico Encarnacion

 

فواید مدیتیشن، به خوبی ثبت شده اند، و می توان گفت، این روزها، مدیتیشن تنها برای بوداهی ها نیست. افراد بیشتری روز به روز، از مدیتشن در زندگی روزانه ی خود به عنوان تمرینی برای تمرکز و یا ریلکس کردن، به علت تمام فوایدی که دارد، استفاده می کنند که باعث می شود خلاقیت آن ها نیز افزوده شود.

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳، در دو نوع مدیتیشن، کاوش کرد، مدیتیشن برای تمرکز focused-attention meditation FA، که شخص تنها بر روی یک فکر تمرکز کرده و به صورت فعال، حواس پرتی ها و احساسات جانبی، را نادیده می گیرد. و مدیتیشن نظارت باز Open-Monitoring ، که شخص می تواند آنچه که در اطرافش رخ می دهد و افکار و احساسات را درک کرده و مشاهده کند.

هدف آن ها، درک این است که سبک های مختلف مدیتیشن چه تاثیری بر دو نوع اصلی افکار خلاقانه، تفکر همگرا و تفکر واگرا، دارد. در تفکر همگرا، ما تلاش می کنیم که به یک راه حل خلاقانه بر روی یک مساله خاص، برسیم. در تفکر واگرا، هدف ما، خلق ایده های مختلف برای یک موقعیت است که شاید یکی از این راه حل ها جواب دهد.

آنچه که در انتها، محققان دریافتند،این است که FA از آنجا که، افراد در این نوع مدیتیشن، متمرکز هستند، بر  تفکر همگرا تاثیری ندارد. مدیتیشن OM با این حال، تفکر واگرا را توسعه می دهد ( تولید ایده)  و باعث بهبود خلاقیت می شود. پس بهتر است، آن را درون روتین خود قرار دهید.

بر خود محدودیت هایی اعمال کرده تا خلاقیت خود را برانگیزید


۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Ben The Illustrator

این روش شاید غیر قابل درک  باشد، اما ارزش یک بار امتحان کردن را دارد. در یک مقاله که در مجله Organizational Behavior، ارائه شده است، محققان دریافته اند که خلاقیت تحت، شرایط برنامه ریزی شده، بالا رفته و یا حتی زمانی که محدودیت هایی بر آن وارد شده باشد، بیشتر هم می شود.

این بدین معنی است که، اگر شما محدودیت های خاصی را بر خود اعمال کنید، شما می توانید خلاقیت خود را تقویت بخشید. این ایده بر این اساس است که، وجود گزینه های نامحدود، و جهت های مختلفی برای طی مسیر، ذهن ما مسدود می شود. اعمال محدودیت ها، به ساختار ذهنی شما کمک کرده و تکاپوی شما را برای یافتن راه جدید، بیشتر می کند.

محدودیت هایی مانند، محدود کردن زمان، مانند مهلت های کوتاه مدت، یا انجام تنها یک عمل، یعنی تنها بر روی یک کار خود تمرکز کرده و مانع از میل خود به انجام چند کار همزمان شوید. شما حتی می توانید یک پله بالا رفته و خود را مجبور کنید که تعداد خاصی ایده را خلق کنید یا ایده ی خود را در کلمات محدودی بنویسید.

ایجاد طوفان  فکری یا Brainstorm


۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Tom Froese

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت –

مشکل این روش، این است که بیشتر ایده های واضح، معمولاً قبل از همه بیان می شوند و راه را برای ایده های جدید و خلاقانه می بندد. این اتفاق به تفکر گروه گرایانه منتهی می شود، و گروه بر روی یک ایده مشخص متمرکز می شوند، پس متأسفانه، بیشتر ایده های خلاقانه ای که به مقداری تفکر بیشتر در جهت یافتن لغات مناسب برای بیان درست آن، نیاز دارند، هیچ گاه شنیده نمی شوند. یکی از هوشمندانه ترین راه حل ها استفاده از Brainwriting که توسط پروفسور Paul Paulus در دانشگاه Arlington مطرح شد. این ایده باید قبل از صحبت های گروهی اجرا شود.

در مطالعه ای که او انجام داد، یک گروه شرکت کننده، ایده های خود را برای کاربردهای مختلف یک گیره کاغد بر روی یک تکه کاغذ با رنگ های مختلف خودکار، نوشتند و ما بین هم دست به دست کردند، هرکدام از ۴ شرکت کننده ایده ای را اضافه کردند. و این دوره، ۱۵ دقیقه طول کشید. گروه دیگر، هر شخص، ایده خود را نوشت.

Paulus دریافت که بیشترین تعداد ایده ها در شرایط گروه نویسی خلق شد، و حتی اگر شرکت کنندگان محدود شوند که تمام ایده های درون لیست را بخاطر بسپارند، این ایده ها حتی بیشتر نیز می شود.

Brainwriting یکی از بهترین و موثرترین ابزارها و راهیست که تیم شما می تواند برای خلق ایده های خلاقانه استفاده کند.

آگاهانه بر روی خلاق بودن بیشتر خود، تمرکز کنید


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت - Magdalena Konečná

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Magdalena Konečná

برخلاف باور عموم، خلاقیت را می توان آموزش داد و یاد گرفت. هرچند، برای اینکه چیزی را یادبگیریم، باید با آن مانند مهارتی رفتار کنیم، که باور داریم می توانیم یاد بگیریم. و این بدین معنی است که درباره ی خلاقیت به گونه جدیدی فکر کنیم، به جای آن که آن را مهارتی بدانیم که با آن بدنیا می آیم، آن را چیزی بدانیم که می توانیم فرا بگیریم و در آن بهتر شویم.

در یک مطالعه، محققان، تلاش کردند، دریابند که آیا می توان خلاقیت را در دانشجویان مهندسی پرورش داد. آن ها آزمون خلاقیت را بر روی ۶۴ دانشجو، بعد از اینکه سه سخنرانی درباره ی خلاقیت را دیدند، انجام دادند. سپس دانشجویان را از هم جدا کردند، و ۳۷ دانشجو، راهنمایی هایی مازاد را بر اساس جواب آزمون خود، دریافت کردند، در حالی که ۲۱ دانشجوی دیگر تنها سخنرانی های نرمال را دیدند.

بعد از ۶ هفته، آن ها دانش جویان را دوباره آزمایش کردند و دریافتند، که دانش جویان راهنمایی شده، نوآورتر از دانشجویانی که راهنمایی نشده اند، هستند. به دانشجویانی که مشورت داده شده، به طراحی ماشینی بسیار خلاقانه تر و ظریف تر، نسبت به دیگر دانشجویان، می پردازند.

یادگیری مهارتی که شما فکر می کنید، که بصورت ژنتیکی و مادرزادی از آن بی بهره اید، بسیار ترسناک به نظر می رسد. اما با کمی تمرین می تواند به شما در کسب خلاقیت بیشتر کمک کند.

از خود سوالات جدید بپرسید


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت - Ariel Wilson

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Ariel Wilson

زمانی ما به ایده های جدید دست پیدا می کنیم که به جواب هایی برای سوال هایی که از خودمان پرسیده ایم، دست یابیم. مساله این است، که اگر همیشه سوالات یکسانی را از خود بپرسیم، به تعداد محدودی از جواب ها خواهیم رسید.

خوشبختانه، سوالات جدید، مغز ما را به سمت جواب های جدید، و ایده های خلاقانه بیشتر، راهنمایی می کند. انیشتن، یکی از ذهن های علمی در طول ایام، بسیار خلاق نیز بوده است. او گفته است: ” اگر من، تنها یک ساعت برای حل مشکل زمان داشتم، و زندگی من به حل آن وابسته باشید، حدود ۵۵ دقیقه اول را برای یافتن سوال مناسب صرف خواهم کرد، زمانی که سوال مناسب را بدانم، حل کردن آن کمتر از ۵ دقیقه طول خواهد کشید.”

از زاویه های مختلف به شرایط و موضوع مورد نظر نگاه کنید، این کار شما را مجبور می کند تا سوال های تازه ای از خود بپرسید. گفته شده است که، رسیدن به سوالات جدید، آسان نخواهد بود. از اینکه از خود سوالات خاصی بجای سوالات نامفهوم بپرسید، مطمئن شوید. برای مثال، شخصی که می خواهد نقاشی بکشد، می تواند به بوم خالی نگاهی انداخته و از خود بپرسد، ” چه احساسی برای نقاشی کردن دارم؟” یا می تواند بپرسد، ” چگونه می توانم نگرانی و هیجان ناشی از شروع یک بخش جدید از زندگی خودم را با نقاشی به نمایش بگذارم؟”

جرقه ی ایده ها، در دومی بیشتر می باشد، پس بهتر است از خود سوالاتی این گونه بپرسید تا خلاقیت خود را تقویت کنید.

از واقعیت ها فاصله بگیرید


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت - Cosmo Photo Collage

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Cosmo Photo Collage

شنیدن اینکه برای بالا بردن خلاقیت خود، بهتر است از واقعیت فاصله بگیرید، عجیب بنظر می رسد،  بخصوص اینکه موانعی که باید با آنها روبرو شویم بسیار  واقعی هستند، و جدا شدن از واقعیت، به نظر فرار کردن از آن می رسد.

اما، بنا بر گفته ی نویسندگان، Oren Shapira  و Nira Liberman،  فاصله ی روانی از مشکلات، می تواند به شما برای افزایش خلاقیت خود در حل مشکلات کمک کند.

ما فاصله ی روانی را در روش های مختلف، ایجاد می کنیم. ما می توانیم مشکلات خود را از دید شخص دیگری تصور کنیم، یا درباره ی موقعیت، مانند یک مساله ی دور از ذهن، فکر کنید. با انجام دادن این روش، سوالات را انتزاعی تر کرده، و به ما اجازه می دهد که ارتباطات مختلفی، بیش از زمانی که موضوعات مشخص و واضح هستند، ایجاد کنیم.

خلق یک فاصله ی موقتی زمانی، از طریق تصور خود در سالی دور و چگونگی تصویر سازی حل مشکل، یا ایجاد یک فاصله ی مکانی ذهنی، با تصور کردن اینکه سوال از فاصله ی بسیار دور می آید، از روش هایی است که می توانید برای ایجاد فاصله ی روانی استفاده کنید. و روش هایی هستند که ثابت شده، افکار خلاق خود را گسترش دهید.

هنوز فکر می کنید خلاق نیستید؟


10 راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت - Jean Jullien

۱۰ راه برای ترکیب علم و هنر و دست یابی به خلاقیت – Jean Jullien

چه شما شخصی باشید که در پتانسیل خلاق خود شک دارید یا شخصی که راه خلاق خود را گم کرده است، این روش ها به شما کمک کرده تا مسیر خود را بیشتر هموارد کرده و اجازه دهید تا مغز شما به مسیر اصلی خود باز گردد.

زمانی برای استراحت مغز خود دهید، و اجازه دهید ذهنتان رها باشد، و مدیتیشن را به برنامه روزانه خود وارد کنید. از خود سوالات جدید بپرسید، و بر روی افزایش خلاقیت خود تمرکز کنید. از روش های “طوفان مغزی” جدید استفاده کرده یا بر روی ذهن خود محدودیت هایی قرار دهید تا انرژی خلاقیت خود را بیشتر کنید.

با استفاده از این روش ها و تمرین ها، برای بالابردن میزان خلاقیت خود استفاده کنید.

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام