۱۰ نکته در طراحی بسته بندی و لیبل ها

۱۰ نکته در طراحی بسته بندی و لیبل ها

شاید در ابتدا، طراحی بسته بندی و لیبل ، ترسناک به نظر برسد، اما لازم نیست، حتماً اینگونه باشد، بسیاری از طراحی های مؤثر، به طور شگفت انگیزی بر پایه ی تمپلیت های ساده هستند.

چه به دنبال نکاتی برای طراحی بسته بندی های زیبا،  چه جعبه های غذا، لیبل بطری ها، یا جعبه های الهام گرفته از اوراگامی هستید، مطمئن باشید این مقاله، الهامی برای شما می باشد.

بسته بندی ها معمولاً به صورت دو بعدی طراحی می شوند و به گونه های طراحی شده ی سه بعدی، لمسی و چاپ شده، تبدیل می شوند، این روش، یکی از مؤثرترین راه ها برای دادن ظاهری قدرتمند به یک برند است، که مشتری را برای خرید متقاعد می کند. در این مقاله از زبان Grace Fussel، ما به ده نکته ی حرفه ای برای طراحی یک بسته بندی چشم نواز و شیک، می پردازیم. در کنار آن، نکات فنی در انتخاب تمپلیتها، نرم افزار و مراحل اتمام چاپ را بررسی می کنیم.

۱. سبک های اوراگامی، تنها برای طراحان شجاع نیست.

گاهی اوقات، شما با بسته بندی ای روبرو می شوید، که در حین سادگی، زیبایی اش، نفس شما را در سینه حبس می کند. طراحی های الهام گرفته از اورگامی ها، تا شده،  ظاهری خارق العاده داشته و بسته بندی را به یک اثر هنری تبدیل می کنند.

بسیاری از طراحی های الهام گرفته شده از اورگامی ها، به صورت شگفت انگیری در هسته، بسیار ساده، و بر پایه تمپلیت ها و قالب های مشخصی هستند. با استفاده از نمونه های بسته بندی های خلاقانه در سایت هایی مثل Envato Market ، این طراحی ها که به ظاهر پیچیده به نظر می رسند، از دسترس شما خارج نبوده و برای شما سخت نخواهند بود.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ، نمونه ای از بسته بندی نمک حمام

بسته بندی عحیب و زیبای این نمک های حمام، ظریف، قابل حمل، با ظاهری زیبا هستند، که با تکه هایی از میوه های مرکبات، زیباسازی شده اند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از بسته بندی نمک حمام

اگر شما آنقدر شجاع هستید، که بخواهید طرح اوریگامی خود را از پایه بریزید، بهتر است قبل از اینکه به سراغ کامپیوتر بروید، از mock- up های قدرتمند بر روی کاغذهای درجه پایین  استفاده کنید. این روش به شما کمک می کند تا تصور کنید، چگونه لایه دو بعدی به یک محصول سه بعدی تبدیل می شود.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از بسته بندی نمک حمام

سبک اوراگامی همیشه بهترین و کاربردی ترین نوع طراحی بسته بندی نیست، برای همین سعی می شود، در عوض ظاهر خوبی از خود نشان دهند.

۲.بسته بندی خود را با یک لیبل، ساده کنید.

دو طرف این طیف وسیع طراحی های بسته بندی، از یک سو به زیبایی های سبک های اوریگامی و از سوی دیگر به سادگی لیبل هایی که به آسانی تولید می شوند، می رسد.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از لیبل بسته بندی صابون

لیبل ها به بطری های چسبیده می شوند، یا در اطراف محصولات، به صورت آزاد بسته می شوند. طراحی آن ها بسیار آسان هستند (هیچ نوع طرح تاشدنی عجیبی برای آن لازم نیست)، آن ها برای پرینت گرفتن ارزان قیمت هستند، که برای شرکت ها و طراحانی که بودجه کمی دارند، مناسب است.

تمام آنچه که گفته شد، بدین معنی نیست که، لیبل ها تاثیرگذاری کمتری دارند، یک لیبل با طراحی خوب، ظاهری دست ساز به بسته بندی می دهد، همانطور که این کار را با لیبل های صابون روستایی کرده است.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از لیبل های بسته بندی صابون

لیبل ها برای مشاغل مستقل و کسب و کارهای کوچک که به دنبال برندسازی بسته بندی های خود به سرعت و با هزینه کم، هستند، مناسب می باشند، و می توانند جذابیت را به محصول اضافه کنند. لیبل ها و استیکر های ساده، بسیار کاربردی هستند، به راحتی ادیت می شوند و به سرعت می توانند تغییر سایز یافته تا برای محصولاتی مختلف مناسب باشند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  تمپلیت لیبل بسته بندی برای صابون

۳.اجازه دهید تایپوگرافی به محصول جلوه دهد.

تایپوگرافی یکی از متحول کننده ترین المان ها در طراحی گرافیک است، یک فونت کلاسیک را انتخاب کرده و محصول قابل انتظار را به مشتری معرفی کنید، و یا یک فونت مدرن و جذاب را انتخاب کرده و به ناگهان محصولی زیبا و مد روز خواهید داشت.

بسته بندی برای بطری نوشیدنی ها، نمونه های خوبی برای استفاده از تایپوگرافی برای جلوه دادن آن در یک بازار به خصوص می باشد.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از لیبل  بطری

حتماً تا به حال توجه کرده اید، بیشتر لیبل ها بر روی بطری ها از فونت های کلاسیک یا هدرهای قدرتمندی استفاده می کنند، که کیفیت بالا و لاکچری بودن را به مخاطب منتقل می کند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از لیبل  بطری

نوشیدنی های ارزان قیمت مانند، آبمیوه ها، معمولاً از فونت های غیر حرفه ای یا گرانجی استفاده می کنند، که طبیعت آرام کننده بودن محصول را به مخاطب نشان دهند. بطری ها به نسبت قیمت محتوای آن ها از فونت های مختلف استفاده می کنند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از لیبل  بطری

زمانی که برای بسته بندی خود طراحی می کنید، انواع مختلف فونت ها را در طراحی های اولیه خود امتحان کنید. طراحی های مختلف را به دوستان و آشنایان خود نشان دهید، تا دریابید کدام برای آن ها جذاب است؟ آیا سن و سال، یا نحوه زندگی، در بین گروه های مختلف مردم، تاثیری بر فونت های مد نظر آن ها دارد؟

زمانی که شما تجربیات لازم را کسب کردید، احساس بهتری نسبت به نوع فونتی که در طراحی خود انتخاب کرده اید، خواهید داشت.

۴. از پالت های رنگ طبیعی استفاده کنید.

زمان بسته بندی های پر رنگ گذشته است، برای اینکه به بازار مدرن بیشتر نزدیک شوید، باید تون رنگی را نیز کمتر کنید.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه هایی از بسته بندی صابون طبیعی

رنگ هایی که از طبیعت الهام گرفته اند، تاثیر آرام کنندگی بیشتری داشته و این روزها، در بازار تجاری، حسی اخلاقی و اقتصادی بیشتری را به محصول می دهد.

از ته رنگ های روشن برای دادن حس شستشو استفاده، یا از المان هایی با ترکیب رنگ هایی از کاغذها یا کارت های طبیعی قهوه ای، در طراحی خود استفاده کنید. مانند آنچه که در طراحی بسته بندی برای صابون های طبیعی زیر بکار گرفته شده است.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ، نمونه هایی از بسته بندی صابون طبیعی

اگر محصولات شما ۱۰۰% ارگانیک نیستند، یا تازه از بازار نمی آیند، با این حال، هنوز می توانید حس سالم و بی خطر بودن را به آن ها با استفاده از پالت رنگ های کم رنگ، منتقل کنید.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ، تمپلیت از بسته بندی صابون طبیعی

۵. ترکیب عکاسی با سبک های مینیمال

مدهای بسته بندی، روز به روز تغییر می کنند، ولی تنها مدلی که همیشه در بازار باقی می ماند، استفاده از مجموعه المان های گرافیکی است که با محصول هم خوانی دارند. در این دوره زمانی، گرافیک های تصویر سازی شده یا طراحی های تایپوگرافیک ساده، از محبوب ترین نمونه های گرافیکی هستند.

هرچند عکاسی، در این زمان، جایگاه مناسبی در بسته بندی ندارد، اما این بدین معنی نیست، ظاهری شیک و مرتبط را به بسته بندی نمی دهد، مخصوصاً اگر به خوبی برای بسته ی مورد نظر طراحی شده باشد.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ، نمونه ای از بسته بندی جعبه

برای اینکه با عکاسی بر روی بسته بندی، ظاهری مدرن و صیقلی ایجاد کنید، عکس هایی گرافیکی و زیبایی را انتخاب کرده و در عین حال، عکس های سیاه و سفید را نیز در نظر بگیرید. به کار گیری عکس های رنگی می تواند، ظاهری گیرا و طبق مد روز به طراحی بدهد.

نمونه های مینیمال زیر از محصولات زیبایی، می توانند برای شما الهام بخش باشند، تا چگونه از عکس های رنگی، همراه با فونت های ساده با رنگ های هماهنگ، در طراحی خود استفاده کنید.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه بسته بندی تیوب

اضافه کردن گرافیک هایی با یک رنگ solid و همراه کردن آن با حروفی به رنگ سفید، ظاهری فرامدرن و شیک به آن داده است.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل

۶. هنرمند باشید

درست است که لیبل باید کوچک باشد، اما این بدین معنی نیست که نمی تواند تاثیرگذار باشد. لیبل ها بهترین موقعیت برای خلاق بودن هستند، و آن ها می توانند بخشی از رویای طراحان گرافیک را به واقعیت مبدل کنند.

برندهای بسیاری، به دنبال راهی هستند که محصولاتشان، ظاهری منحصربفرد داشته باشند و حتی بعضی از حرفه ها، یک سری ورژن خاصی از محصول را تنها برای مشتریان وفادار خود آماده می کنند، تا میان آن ها بیشتر محبوب شوند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ، نمونه لیبل روی بطری نوشابه

در نتیجه، همکاری بین هنرمندان در دنیای طراحی بسته بندی ها، معمول تر شده است. لیبل هایی که هنرمندانه طراحی شده اند، محصول را منحصربفرد، خاص و ایده آل به دیگران معرفی می کنند، مخصوصاً برای محصولات زیبایی، لباس ها، و بطری های نوشابه.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل،  نمونه ای از لیبل بطری نوشابه

پرداخت های هنرمندانه، سبک فونت های غیر معمول، و تصویرسازی هایی با دست کشیده شده، ظاهری خارق العاده را به بسته بندی داده و باعث می شود مدت بیشتری در ذهن بیننده باقی بماند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل

اگر شما در استفاده از قلم موها ماهر نیستید، نگران نباشید، هنر دیجیتال و وکتورها، این روز ها در طراحی بسته بندی مدرن، به همان میزان مورد پسند مردم است.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل

۷. از رنگ های سیاه و سفید برای مردان، استفاده کنید.

اگرچه این یک واقعیت است که بیشتر خرده فروشان، محصولات خود را برای بازار مربوط به هر دو جنس مؤنث و مذکر آماده می کنند، اما با این حال، هنوز هم تقسیم بندی بصری محصولات برای یک جنس مشخص از زن یا مرد، وجود دارد.

برای محصولاتی که برای مردان در نظر گرفته شده اند، مانند محصولات مربوط به اصلاح و بهداشت آقایان، همچنان یک کد مشخصی در طراحی، از نوع فونتی که استفاده می شود تا رنگ مد نظر برای بالا بردن فروش، وجود دارد.

هرچند من از نمونه ی سنتی انتخاب رنگ ها، مانند آبی برای پسران و صورتی برای دختران، نمی توانم بگذرم، با این حال شما می توانید از ترکیب رنگ سیاه و سفید برای دادن حس مردانه و یا حتی در گاهی اوقات دو جنسه، به طراحی بسته بندی خود، استفاده کنید. نمونه زیر، دقیقاً همین روش را بکار برده است، که از لحاظ بصری، بسیار قدرتمند بوده و و احساس مردانه را منتقل می کند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه های بسته بندی برای مردان

ترکیب طراحی های سیاه و سفید با استفاده از فونت های کلاسیک چهارگوش، ظاهری مدرن به بسته بندی سنتی مردانه می دهد.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه های بسته بندی برای مردان

۸. یا حس زنانه را با استفاده از نقش ها به طراحی بسته بندی و لیبل بدهید.

طراحی زنانه، بدین معنی نیست که محصول شما تنها برای زنان بکار برده می شود، در حقیقت، اضافه کردن المان های زنانه، به بسته بندی خود، تنها به معنی این است که شما می خواهید ویژگی های خاصی را به طراحی خود اضافه کنید، که تا بسته بندی در بازار مورد پسند کاربران قرار بگیرد، و زیبایی و ظرافت محصول را نشان دهد.

اضافه کردن نقش به طراحی بسته بندی، یکی از راه های جذاب برای زیبا کردن طراحی خود است. طراحی هایی به سبک کاغذ دیواری های میانه ی قرن ۲۱، به تمام محصولات، ظاهری سنتی می دهد. یا اصلاً چرا از طرح های شلوغ استفاده نکنید؟ مانند طراحی الگویی William Morris در نمونه بسته بندی زیر ؟

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از بسته بندی صابون

بسته بندی های نقش دار، نه تنها زیبا، بلکه بهترین راه برای خلق یک مجموعه ی هماهنگ در بسته بندی ها هستند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از بسته بندی صابون

این صابون ها می توانند، بوهای مختلفی داشته باشند، اما آن ها در یک دسته بندی یا برند قرار می گیرند، می توان تنها با تغییر رنگ نقش، بدون نیاز به تغییر کل آن، این تفاوت را نشان داد.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ، نمونه ای از بسته بندی صابون

نقش ها معمولاً برای طراحی، آسان هستند، چون المان هایی تکراری در آن ها بکار گرفته شده است. تنها یک واحد را طراحی کنید، و بعد آن را برای تمام کاغذ و طرح خود، تکرار کنید، و در انتها، طرح انتهایی را به سادگی در تمپلیت بسته بندی قرار داد.

۹. درباره ی تمام کاربرد های محصول فکر کنید.

طراحی بسته بندی تنها به جعبه ی آن خلاصه نمی شود. زمانی که بسته بندی محصول باز شد، شما باید به نوعی که بسته بندی، باز می شود، به لیبل ها و دیگر جعبه های درونی آن نیز در نظر بگیرید.

مثلاً در طراحی یک بسته برای یک خرده فروش لباس، زمانی که فروشنده بسته را باز کرد، لباس چگونه درون آن دیده شود؟ شما می توانید یک استیکر برای برند خلق کنید تا بر روی کاغذ رنگی آن قرار گیرد. یا می توانید یک تگ لباس طراحی کنید تا درون لباس قرار گیرد.

محدوده ی کاملی از بسته بندی های مربوط به چای کیسه ای زیر، یک نمونه ی خوب از این مدل است که طراحی بسته بندی خود را برای تمام المان های محصول، آماده کرده است. یک استایل هماهنگ، استفاده از رنگ ها، نقش ها و لوگویی قدرتمند، در تمام طراحی از جعبه بزرگ اصلی تا بسته ی خود چای کیسه ای و  لیبل درون آن، بکار گرفته شده است.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ی بسته بندی چای سنتی

توجه داشته باشید که بسته بندی تنها برای به نمایش گذاشتن ظاهر خوب محصول نیست، برای اینکه مشتری به خرید محصول ترغیب شود، تمام تجربه ی او از باز کردن آن تا درگیر شدن با این بسته بندی، برای او باید لذت بخش و آسان باشد. طراحی بسته بندی ای که تمام این موارد را در نظر بگیرد، بر روی مشتری تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ی بسته بندی چای

۱۰. بسته بندی خود را به یک تبلیغ متحرک تبدیل کنید.

درباره ی اینکه بسته بندی را در کجا خواهید دید، فکر کنید. در ویترین یک مغازه و یا در قفسه های سوپرمارکت، معمولاً محل هایی هستند که انتظار دارید محصول را ببیند. اما شما می توانید گسترده تر از این ها فکر کنید، و طراحی خود را به یک تبلیغ متحرک از محصول یا شرکت خود، تبدیل کنید.

کیف های برند، یکی از بهترین راه ها برای گسترده کردن تبلیغ خود از یک مشتری به یک مجموعه ی گسترده تری از مخاطبان است.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از کیف خرید برند Social media

اگر حرفه ی شما برای یک کنفرانس، و یا یک نمایشگاه غرفه ای را، تهیه کرده است، یکی از موثرترین راه ها برای تبلیغ خود در محیط کنفرانس یا نمایشگاه، استفاده از این کیف ها می باشد. این کیف های برندسازی شده، بسیار گیرا و شیک هستند، که می توانند هم کاربردی باشند و هم توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

طراحی بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و لیبل ،  نمونه ای از کیف خرید برند Social media

اگر بودجه کافی برای تهیه و پرینت این کیف ها را ندارید، چرا یک استیکر یا برچسب ساده را براساس برند خود طراحی نمی کنید که با یک کیف ساده ی کاغدی به مشتری بدهید؟

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسختماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
لطفا گزینه زیر را تیک بزنید تا صحت اطلاعات تایید شود.

نشانی دفتر:

اصفهان – چهارباغ بالا ، ایستگاه متروی شریعتی ، بن بست 25 ، ساختمان سینا ، طبقه همکف ، واحد A

شماره تماس دفتر:

۰۲۱-۴۷۶۲۴۸ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد

telegram
Support_AxMarketپشتیبانی تلگرام