۷ راه برای طراحی صفحه ی اول وب سایتتان

۷ راه برای طراحی صفحه ی اول وب سایتتان

این مقاله ی نوشته شده توسط کری کازینز به شما برای طراحی صفحه اول وب سایت کمک زیادی خواهد کرد. صفحه اول اولین قسمتی است که کاربر می بیند و باعث جذب کاربر به وب سایت شما می شود. این تصویر در قسمت بالایی و قبل از اسکرول سایت قرار می گیرد، بدون توجه به اینکه کاربر به وب سایت از طریق کامپیوتر، تبلت یا موبایل دسترسی پیدا کرده باشد.

اطلاعاتی که شما در طراحی صفحه اول استفاده می کنید کلیدی برای موفقیت وب سایت شما است. این طراحی می تواند کاربران را جلب خود کرده و در سایت نگه دارد ؛ حتی می تواند آنها را مجبور کند که از منو برای دیدن مابقی صفحات سایت استفاده کند. ولی آنچه که باید در صفحه اول قرار بگیرد قبل از اینکه کاربران، شروع به پیمایش در سایت بکنند، چیست؟ بیایید به آنها نگاهی بیاندازیم.


طراحی صفحه اول به شکل مجزا

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

اولین تأثیر گذاری با صفحه اول آغاز می شود. شما باید این تأثیر گذاری را با یک ضربه آغاز کنید.

پس یک المان بصری بزرگ مانند عکس، ویدیو یا تصویر  برای جذب کردن توجه مخاطب در همان لحظه اول، می تواند بسیار مفید باشد. عکس باید بگونه ای باشد که مخاطب نتواند به آن نگاه نکند. و این عکس بهتر است انحصاری بوده و مانند هیچ وب سایت دیگری نباشد.

این تصویر را با چند کلمه کلیدی برای بیان کردن هدف سایتتان و آنچه که ارائه می دهد، همراه کنید ( این بهترین شانس برای شماست) .

عکس و متن در صفحه اول باید کاملا بر صفحه نشسته و قابل دیدن و خواندن باشند، محتوا بگونه ای تنظیم باشد که کاربر برای خواندن آن و یا دیدن تصویر کامل مجبور نباشد صفحه را بالا، پایین و یا چپ و راست ببرد.

استفاده از منوی پنهان در طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

دیگر زمان منوهایی که در قسمت بالایی صفحه در نوار کناری یا به صورت افقی و منظم در کنار هم قرار داشتند، گذشته است.  مدل های های پنهان و کشویی روز بروز محبوبیت بیشتری پیدا میکنند ( بیشتر بخاطر موبایل ها) و برای انواع طراحی های سایت نیز قابل قبول تر هستند.

اما باید توجه کنید، منو را بگونه ای پنهان نکنید که دیده نشود و استفاده از آن را سخت کند. چه شما دوست داشته باشید چه نه، مدل منوهای فشرده معروف به همبرگری بیشترین استفاده را دارند و کاربران کار کردن با آنها را یاد گرفته اند، و به آسانی صفحات مدنظر خود را با آنها می یابند.

پس آیکون مربوط به منو را در محلی از صفحه اول قرار دهید که به راحتی پیدا شود (برای این کار شما می توانید آنها را بزرگتر از مابقی آیکون ها طراحی کنید) و مطمئن شوید که منو با کلیک کردن کاملا جوابگو است. Uve در عکس بالا یک مثال خوب برای استفاده از منوهای همبرگری است که کاربران لازم نیست برای چگونه استفاده کردن از آنها با حدس و گمان کار کنند.


یک نقطه تمرکز درون صفحه اول تان طراحی کنید.

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

طراحی یک پیغام یا آیکونی که یک نقطه تمرکز بر روی صفحه ایجاد کند، وقتی که شما فقط بر روی یک صفحه مشخص کار می کنید ، مانند صفحه اول، اهمیت فراوانی دارد. کاربران به سمت سایت شما می آیند، از روی قصد یا به صورت شانسی، و نیاز دارند بدانند که هدف سایت چیست.

یک مفهوم بصری مستقل می تواند به کاربر برای درک اینکه شما که هستید و یا چه کاری انجام می دهید، کمک کند. این هدف می تواند با استفاده از عکس ها یا متون در چندین روش مختلف، نشان داده شود.

هرچند روش های پیچیده می توانند کارایی داشته باشند ولی شما با طراحی ساده آغاز کنید. مینیمالیسم هم می تواند خاص و همچنین  برای انتقال اطلاعات موثر باشد.


یک رونوشت هدفدار بنویسید.

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

صفحه اول را مانند یک کاور کتاب بدانید نه مانند صفحه اول یک رمان.

نوشته های درون صفحه اول شما، باید به کاربران کمک کند تا با سایت شما درگیر شوند. یک عنوان ساده و یک نوشته کوتاه می تواند به خوبی این کار را انجام دهد. در این حالت بهتر است از حروف کمتری استفاده شود که مطمئنأ زمان زیادی طول خواهد کشید تا یک متن مناسب را تهیه کنید. پس نوشتن یک متن ساده، واضح و موجز بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

برای راهنمایی به هدف سایت خودتان فکر کنید. چرا کاربران به سایت سر می زنند؟ چه کاری می خواهند ما برای شان انجام دهیم؟ از نوشته ای استفاده کنید که ارتباط برقرار کند و داستانی را روایت کند. مزایای سایت تان را در اختیار کاربر قرار دهید.


به کاربرانتان هدف بدهید،(کاری برای انجام دادن)

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

در حالی که وب سایت ها هر کدام تجربه های بصری مجزایی را ارائه می دهند، اما باید برای کاربران هدفی را فراهم کنیم که باز هم به سمت سایت بیایند. پس صفحه اول بهتر است که چیزی به کاربر برای انجام دادن بدهد.

این کار می تواند شامل موارد زیر شود:

  • پر کردن یک فرم، مانند دادن یک ایمیل
  • یک بازی
  •  اشتراک با صفحات اجتماعی
  • جستجو کردن بین آیتم ها برای خرید
  • نظر دادن و درگیر شدن با محتوا
  • نگاه کردن فیلم یا اسلایدرها

نه تنها اهمیت دارد که صفحه اول شامل یکی از این عمل ها باشد، بلکه بهتر است به خوبی مشخص شود این عمل چه می کند و کاربر باید چه کارهایی را انجام دهد. طراحی باید به اندازه کافی کاربر را جلب کند که حس کند مجبور به انجام دادن این عمل است.

وب سایت فیلم Big Short ، که در عکس بالا می بینید، کارهای زیادی برای انجام دادن در اختیار مخاطب قرار داده است. کلیپ هایی از فیلم برای جلب علاقه شما به فیلم، کافی هستند، و دکمه ای برای  دیدن تریلر نیز وجود دارد. آیا اصلأ شما به داستان این فیلم علاقه ای دارید؟ دکمه ای برای دیدن انتقادها نیز وجود دارد. قبلأ آن را دیده اید و می خواهید افکار و نظرات تان را به اشتراک بگذارید؟ دکمه هایی برای صفحات اجتماعی وجود دارد. راه های بسیاری برای تعامل با سایت از همان ابتدا وجود دارد.


فضایی را برای برند کنار بگذارید.

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

وب سایت نمی تواند تأثیر مثبتی بر روی مخاطب بگذارد اگر شما ندانید برای چه کسی کار می کنید. پس حتمأ طراحی صفحه اول باید شامل لوگو یا هر چیز مرتبط با برند حمایت کننده سایت باشد.

یک برند یا نام کمپانی مشروعیت و اعتبار برای سایت ایجاد می کند. و نام سایت را بیشتر واقعی می کند. ( این موضوع بخصوص برای سایت هایی که شامل معاملات مالی و شخصی می شوند، اهمیت فراوانی دارد. تا بدین طریق کاربران بدانند اطلاعات شان را در اختیار چه کسانی قرار می دهند) .

برندهای بزرگتر نسبت به برند های کوچکتر بیشتر این امکان را دارند که صفحه اول آنها شامل نام برند نباشند، چون مردم آنها را از قبل میشناسند. ( چه کسی در کل جهان برند سامسونگ را نمی شناسد؟) برای برندهای کوچک تر، نشان دادن واضح لوگو و استایل آن اهمیت فراوانی دارد تا بتواند برای سایت و برند شخصیت سازی کرده و اعتماد کاربران را جذب کند.

انحرافات را به حداقل برسانید.

طراحی صفحه اول

طراحی صفحه اول

المان های زیادی برای دیدن یا درگیر شدن در صفحه اول خود قرار ندهید. طراحی صفحه اول باید ساده، متمرکز و کارآمد باشد.

اگر شما محتوای زیادی دارید، در چند صفحه تقسیم کنید ( این کار می تواند درگیری با سایت را بیشتر کرده و از بهم ریختگی و بی نظمی آن جلوگیری کند. )

سایت Melanie DaVeid  با یک زیبایی ساده به خوبی این نکته را نشان داده است که باعث می شود شما علاقه مند شوید کارهای دیگر او را ببینید. با یک انیمیشن ، رنگ و متون زیبا در صفحه اول یک حس خاص و متمرکز را به شما منتقل می کند.

نتیجه گیری

وقتی پیمایش در سایت اهمیت پیدا کند، روش طراحی ما نیز تغییر می کند. بهترین طراحی سایت یک طراحی ریسپانسیو است که از ویژگی پایین آمدن با استفاده از صفحات موازی برای ایجاد تجربه ای به یادماندنی برای کاربران، استفاده کرده باشد.

و باز هم بیان می کنم اولین صفحه مهمترین آنهاست. پس مطمئن شوید که یک صفحه ای مجزا، قابل خواندن و دیدن و جذاب را طراحی می کنید که کاربران را ترغیب به ماندن در آن بکند.

منبع: Carrie Cousins

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد