۹ راهنمایی برای عکاسی معماری

۹ راهنمایی برای عکاسی معماری

عکاسی معماری برای عکاسانی که زیاد مسافرت می کنند، یکی از زیباترین نوع عکاسی است. یکی از بهترین تمثال ها از محلی که شما به ملاقات آن می روید، معماری آن شهر یا منطقه است. از خانه ها تا ساختمان ها و نقاط دیدنی شهر، هر ساختاری که برای شما داستانی را تعریف کند. عکس گرفتن از این معماری ها می تواند به شما کمک کند تا این زیبایی های ساخت دست انسان را ثبت کنید و به اشتراک بگذارید. در ادامه مقاله ای از زایدا باروس، عکاس ساکن ایتالیا،  درباره عکاسی معماری می خوانیم.

معماری یکی از سوژه های مورد علاقه من است و من امیدوارم که این راهنمایی ها به شما کمک کند تا روش ها جدیدی برای عکس گرفتن از آنها کشف کنید.

۱- جستجو برای طراحی المان هایی در عکس

اغلب اوقات وقتی ما به یک ساختار نگاه می کنیم، ما علاقه داریم که آن را به صورت کامل و یک دست ببینیم و از جدا نگاه کردن به المان هایی که با هدفی در طراحی ساختمان بکار برده شده اند، خودداری می کنیم. با وسیع تر کردن دیدتان و نگاه دقیق به محیط اطرافتان ،شما می توانید از گذرگاه ها، راه پله ها، درگاه ها، پنجره ها، بازتاب ها و تفاوت در هندسه ها که دید معمار را نشان می دهند، عکس بگیرید.

عکاسی معماری

۲- زاویه بازی وجود ندارد ؟ مشکلی نیست

فرض می شود که، حضور یک لنز با زاویه باز در هر کیف دوربین، آن را کیفی حرفه ای و عالی میکند، مخصوصأ برای عکاسی معماری ، اما گاهی اوقات این لنز درون کیف نیست، یا شما اصلأ یکی از اینها را ندارید یا اینکه همراه خود نبرده اید.

شما باز هم می توانید بدون آن عکس بگیرید، و تنها چیزی که نیاز دارید کمی پردازش بعد از عکس گرفتن است. دوربین تان را به صورت تنظیم دستی قرار دهید، تنظیمات را بگونه ای قرار دهید که نورپردازی در تمام عکس ها برابر باشد، و دو تا شش عکس از هر تکه از منطقه در حالت پرتره یا چشم انداز بگیرید، و مطمئن شوید که کمی همپوشانی بین آنها وجود داشته باشد.

عکس ها را به نرم افزار ویرایش برده، و بین گزینه های مختلف برای ترکیب عکس ها که توسط نرم افزار ارائه شده است، گردش کنید. این عکس زیبا از کتابخانه Peabody  در بلتامور، از دو عکس جدا تشکیل شده و در Adobe Camera Raw در کنار هم قرار گرفته اند.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

۳- در عکاسی معماری ، صبور باشید

عکاسی معماری

هرچند شما می توانید عکسی با ازدحام کمتر را از یک ساختمان تاریخی با مد Median Stack  در فوتوشاپ بگیرید، ولی شما می توانید دوربین را بر روی سه پایه قرار داده و مقدار زیادی عکس بگیرید. با این حال، اگر شما سه پایه ندارید یا اگر ترجیح می دهید با دوربین در دست تان عکس بگیرید، تمام آنچه که شما نیاز دارید پیدا کردن نقطه درست و کمی صبوری است.

دوربینتان را بر روی هدف قرار دهید، فوکوس کنید و دست تان را ثابت نگه دارید و آن زمان جادویی که مردم و ماشین ها از چهارچوب خارج شوند، ایجاد خواهد شد.

۴- نسبت به اطرافتان آگاه باشید.

المان های طبیعی و ویژگی های خارجی می تواند به شما کمک کند تا زیبایی را به هر ساختمانی اضافه کنید. به اطراف به خوبی برای تغییرات در نور ، ساختارهای مجاوری که می تواند تضاد را ایجاد کند و درختانی که می توانند چهارچوبی در اطراف ساختمان باشند، یا آبی که می تواند بازتاب را ایجاد کند، نگاه کنید. این چیزها خصوصیات ویژه ای را به عکس اضافه می کند و آن را بیشتر جذاب و از لحاظ بصری زیبا می کند.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

۵- از سه پایه ها در شب  برای عکاسی معماری استفاده کنید.

ساختارها و ساختمان های تاریخی وقتی خورشید غروب می کند از لحاظ بصری تغییر میکنند و بگونه ای بنظر می رسند که انگار به دو محل مختلف نگاه می کنید. آنها چراغ ها را روشن می کنند و دو نوع زیبایی مختلف را نشان می دهند، زیبایی که در روز نمی توان نشان داد. بهترین راه برای گرفتن عکس مناسب در شب استفاده از سه پایه است.

اگر دوربینتان قابلیت و توانایی بالا در نور کم را دارد، شما می توانید عکس عالی ای را با گرفتن دوربین در دست، بگیرید. اما برای داشتن عکسی بلند و واضح ، یک سه پایه می تواند برای شما بهترین دوست تان باشد.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

۶- به بالا نگاه کنید.

از پرسپکتیو پایین به بالایی برای گرفتن عکس استفاده کنید که آسان ترین راه برای عکاسی از ساختمان بلند، قسمت های درونی و بیرونی آن است، چون این روش دقیقا اندازه ساختمان را در عکس نشان می دهند.

مخصوصا اگر سوژه یک ساختمان تاریخی معروف در جهان باشد که همیشه با جمعیت زیادی احاطه شده است، این پرسپکتیو بهترین کاربرد را دارد.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

۷- به جزئیات توجه کنید.

هنگامی که به معماری فکر می کنید، شما ممکن است تنها به ساختار آن فکر کنید، هر چند در این زمینه حق دارید، ولی جزئیات کوچک در واقع بخشی از آنچه که ساختمان را کامل میکنند، می باشد. از اینکه نزدیک تر شوید یا از زوم کردن لنز برای گرفتن این جزئیات نترسید.

بر روی دیوار تکیه دهید و از بافت ها عکس بگیرید؛ از دستگیره ها یا از تاج های گچ سفید ، به صورت کلوز آپ عکس بگیرید، یا یک عکس ماکرو از موزائیک ها و کاشی های رنگ، یا عکس از جزئیات، از نقاشی های دیواری یا سقف بگیرید.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

۸- از آب و هوای بد نترسید!

برخلاف انواع دیگر عکاسی،  بدی آب و هوا نباید در گرفتن عکس زیبایی  از معماری ها دخالتی داشته باشد. باران، آسمانی مه گرفته، ابرهای سنگین می توانند المان بصری قوی ای را به ساختار ساختمان اضافه کنند،  و به شما کمک کنند تا صحنه هایی تیره یا احساسی را در نور های مختلف از ساختمان به نمایش بگذارید.

فراموش نکنید در با یا طوفان شدید از وسایل عکاسی خود محافظت کنید.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

۹- عکسی مانند عکس های مشهور بگیرید.

من این فرصت استثنایی را برای دیدن ساختمان آبریزان که ساخته شده توسط فرنک لوید رایت هست را داشته ام. ساختمان آبریزان یکی از مهمترین خانه ها در تاریخ معماری مدرن است چون یکی از زیباترین نوآوری ها در زمان خودش بوده است. من بارها عکس آن را در کتاب های معماری دیده ام و دیدن این خانه از نزدیک برای من رویایی بود که به واقعیت پیوست.

وقتی من از آن عکس می گرفتم و تلاش می کردم زاویه جدیدی از آن بیابم ؛ من درک کردم که در این زمان ، گرفتن هیچ عکسی برای من شادی آورتر از آن عکس به خصوص– عکس مشهوری از این خانه-  که من بارها در کتاب ها، در تلویزین و یا اینترنت دیده بودم، نیست.

من همچنان به دنبال زاویه های جدید و ایجاد خلاقیت در عکاسی معماری از محل های مشهور هستم اما فکر میکنم بهتراست همه ما یک عکس مانند عکس مشهور آن محل بگونه ای که همیشه آن را در ذهن مان مرور کرده ایم، داشته باشیم.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

آخرین چیز اما یکی از مهم ترین ها اینست که از عکاسی تان لذت ببرید، امیدوارم این نکات بتوانند به شما برای داشتن تجربه ی عکاسی معماری موفقی ، در مراتب بعدی که دوربین تان را به همراه خود می برید، کمک کنند.  

منبع : Zayda Barros

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد