چگونه و توسط چه ابزاری یک تم رنگی مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه و توسط چه ابزاری یک تم رنگی مناسب انتخاب کنیم؟


انتخاب تم رنگی در واقع کلیدی بر موفقیت در طراحی است. حال چگونه بتوانید بهترین ترکیب رنگی را برای پروژه طراحی خود انتخاب کنید؟ سم همپتون اسمیث به خوبی و سادگی آنرا برایتان توضیح می دهد.

رنگ وجه ذهن گرای طراحی است؛ بعضی از مردم مجموعه مشخصی از رنگ ها را دوست دارند و برخی دیگر از داشتن سلیقه و  انتخاب های یکسان ممانعت می کنند. بنابراین، در اینجا مجموعه ای از قوانین کلی گفته می شود که شما می توانید دنبال کنید تا مطمئن شوید به مجموعه رنگ هایی که برای ایجاد یک تم رنگی در طراحیتان نیاز دارید، دست پیدا کنید.

بسیاری از ابزارهایی که ما در انتها درباره آنها صحبت خواهیم کرد از معادلات ریاضی برای انتخاب رنگ ها بر پایه این قوانین کلی استفاده میکنند، و ما در اینجا وارد مسائل مکانیکی این انتخاب ها  توسط نرم افزار نمی شویم، اما نگاهی سریع به روش انتخاب یک رنگ پایه برای تم رنگی مان می اندازیم.

از روانشناسی و نمادشناسی رنگ ها برای انتخاب تم رنگی استفاده کنید

%d8%b1%d9%86%da%af1

تم رنگی، رنگ های مختلف نماد احساسات مختلف هستند، مانند قرمز که نشان خطر و سبز که نشان امنیت است.

استدلال های زیادی وجود دارد که آیا روانشناسی رنگ ها می تواند به طراح برای انتخاب رنگ کمک کند یا نه، برای درک بهتر به مثال های ذکر شده مبنی بر تصمیم های هنرمندان و تصویرگران ، می پردازیم.با این حال، درست است که پیوستگی های خاصی وجود دارد که ما تلاش می کنیم به آنها در نتیجه استفاده ی رنگ های مختلف برسیم.

سبز به طور مثال، معمولأ برای نشان دادن تازگی یا جوانی مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که آبی تیره امنیت و وابستگی را نشان می دهد. رنگ های بنفش روشن و صورتی منعکس کننده زنانگی، و بنفش تیره ثروت و دولتمندی را ارائه می دهد. شما جهت دانستن نماد ها و روانشناسی رنگ های تم های مورد علاقه تان می توانید در این زمینه مطالعات بیشتری داشته باشید.

بازار هدف خود را در نظر بگیرید.

تم رنگی

تم رنگی، در سال نو چینی میلیون ها کیف قرمز فروخته می شود و به کودکان هدیه داده می شود.

اگر شما آگهی های بانک ها را در تلویزیون دنبال کرده باشید، شما می دانید که رنگ قرمز، شور ، خطر و ریسک را نشان می دهد در حالی که همین رنگ در چین برای نشان دادن ثروت مورد استفاده قرار می گیرد.

این نمونه مثال ها به خوبی به شما تفاوت فرهنگی در درک رنگ ها را نشان می دهد و روش مفیدی است برای یادآوری اینکه قبل از طراحی برای مشتری ابتدا باید خصوصیات مخاطبان آن را در نظر بگیریم.

همیشه دو مسأله ، یک خصوصیات جمعیت مخاطبانتان ( جنس، سن و غیره) و دو فرهنگ آنها را در انتخاب تم رنگ مورد نظرتان به خاطر بسپارید.

 از منابعی که در اختیارتان قرار گرفته است برای انتخاب تم رنگی راهنمایی بگیرید.

تم رنگی

تم رنگی، نرم افزار Kuller  به شما اجازه می دهد که عکسی را برای آنالیز خودکار آن و تولید تم رنگی از روی آن آپلود کنید.

اگر تمام تلاش های شما شکست خورد، به منابعی که در اختیارتان قرار گرفته است نگاهی بیندازید. این منابع می تواند لوگو و یا برند سازی های قدیمی مشتری شما باشد.

لوگو و نمونه کارهای برند سازی های قبلی اصولا می تواند به سوالات شما پاسخ مناسبی بدهد، آنها می توانند یک اشاره ای به جهت و مسیر طراحی شما باشند. ولی دقت کنید یک لوگوی زرد نباید به یک سایت و یک بروشور زرد منتهی شود.

اگر شما لوگویی برای کار کردن با آن ندارید، به هر عکسی که به شما داده شده است برای معرفی پروژه نگاهی بیندزید. اگر یک رنگ غالب در همه آنها وجود دارد، از آن به عنوان نقطه شروع استفاده کنید.

پالت رنگ خود را محدود کنید.

تم رنگی

تم رنگی، بسیاری از استادان نقاشی بعلت بالا بودن قیمت رنگ، از پالت های رنگ محدودی استفاده می کردند.

رنگ مانند هرچیز دیگری، بهتر است در حد تعادل استفاده شود. و استفاده از این نکته بدین معنی هست که اگر شما به استفاده از سه رنگ اولیه در تم رنگی تان بسنده کنید، در انتها نتیجه ی راضی کننده ای خواهید داشت.

انتخاب بیش از سه رنگ اولیه می تواند در جاهایی اثر داشته باشد ولی کم بودن تعداد این رنگ ها بهتر خواهد بود؛  مخصوصا اگر شما از رنگ ها برای قرار دادن المان های مختلف در کنارهم در طراحی تان برای ایجاد حس انسجام بین آنها استفاده می کنید.

از سایه ها و ته رنگ ها در انتخاب تم رنگی استفاده کنید.

تم رنگی

تم رنگی، یکی از روش ها برای داشتن یک تم رنگی موثر استفاده از یک رنگ پایه ای و مابقی رنگ ها در سایه و یا ته رنگ آن رنگ پایه باشند.

اگر شما می خواهید رنگ های دیگری را به طرح تان اضافه کنید ، بهتر است از ته رنگ ها و سایه ها استفاده کنید. این رنگ ها با اضافه کردن رنگ سیاه ( برای ایجاد سایه رنگ) یا اضافه کردن رنگ سفید ( برای ایجاد ته رنگ ) به رنگ پایه ایجاد می شوند.

ته رنگ ها و سایه ها به صورت خودکار به رنگ پایه مرتبط می شوند، اما طرح رنگی متفاوتی را در کار شما ایجاد می کنند. یکی از زیباترین و موثرترین تم رنگی استفاده از یک رنگ پایه ای اصلی با رنگ های سایه ای و ته رنگ ها در کنار آن است.

اصیل و جسور باشید

تم رنگی

تم رنگی

لوگوی المپیک یک محدوده از رنگ های شعله ور را استفاده میکند، و باعث غوغا به پا شدن در زمان پرده برداری میشود.

مانند تمام قوانین دیگر، زمانی که شما آنها را به خوبی فهمیدید و از آنها استفاده کردید، شکستن آنها هر از چند گاهی برای طراحی کاری که مدت ها باقی بماند، ضرری نخواهد داشت. گاهی اوقات ارزش دارد که جسور باشید و از دو رنگی که معمولا در کنار هم در طراحی ها قرار نمی گیرند، استفاده کنید.

بعضی از لوگوها و برند های مورد علاقه ما معمولا در اولین رونمایی شان به علت شکستن قوانین طراحی ، یا ترکیب رنگ ها یا هر دو ، بسیار شوکه کننده بودند.

ابزارهای مفید در انتخاب تم رنگی

 

Adobe Kuler

تم رنگی

تم رنگی، Adobe Kuler  با استفاده از یک رنگ پایه ،  تم رنگی کاملی را تولید می کند و در اختیار شما قرار می دهد .

شاید یکی از معروف ترین ابزار های تم رنگی در وب ، Adobe Kuler است ، شما می توانید یک عکس را در آن آپلود کنید و آن برای تان تم رنگی را طراحی می کند که شما می توانید آن را برای استفاده های بعدی تان ذخیره کنید و یا به اشتراک بگذارید. این برنامه حتی یکپارچه شدن مستقیم با برنامه های Creative Suite  پالت های قابل دانلود شدن برای اشتراک گذاری را ارائه می دهد.

Colors on the Web

 

تم رنگی

تم رنگی،Colors on the Web :این برنامه یک رنگ مشخص را می گیرید و مجموعه ای از تم ها را خروجی می دهد

برنامه Colors on the Web یک رنگ را در مبنای شانزده ای یا RGB می پذیرد و مجموعه ای از تم های رنگی بر پایه یک سری از توابع ریاضی خروجی می دهد، مانند Kuler. این ابزار بر روی آیپد یا آیفون قابل استفاده نیست چون از نرم افزار Flash استفاده می کند.

ColoRotate

تم رنگی

تم رنگی، ColoRotate : به بعضی از نرم افزار های Creative Suite بخوبی سازگار می شود.

کاربردی مانند Kuler دارد اما تجسم سه بعدی زیبا از چرخ های رنگ و توانایی ایجاد بیشتر از ۵ رنگ برای هر تم رنگی، از مزیت های آن است. ColoRotate همچنین یک جایگزین خوب برای پیشنهادات Adobe را ارائه میدهد و همچنین به بعضی از نرم افزار های Creative Suite به خوبی سازگار می شود.

Toucan

تم رنگی

تم رنگی، Toucan: یک پالت رنگی با ۲۰ رنگ مختلف را می سازد.

بخشی از ابزار آنلاین Aviary suite است،  Toucan به شما اجازه می دهد پالت رنگی با ۲۰ رنگ مختلف با استفاده از هسته ی توابعی که در همه ابزار وجود دارد، درست کنید. از آنجا که با نرم افزار Flash  کار می کند پس بر دستگاه های HTML5 مانند آیپد قابل به کارگیری نیست.

منبع : Creative Bloq

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد