شارپنینگ یا شفاف سازی عکس

شارپنینگ یا شفاف سازی عکس

شفاف سازی عکس: همه ی عکاسان می دانند که باید عکس هایشان را شفاف سازی کنند ولی افراد کمی هستند که می دانند، شفاف سازی چگونه کار می کند و چرا اهمیت دارد. در این مقاله ما می خواهیم در عمق شفاف سازی نفوذ کرده و در مورد آن آموزش های لازم را بدهیم. این مقاله توسط هری گاینس نوشته شده است و تلاش می کند، در عوض بیان چندین توصیه که ممکن است تا حدودی صحیح یا غلط باشند، تا آنجا که ممکن است آنچه که یک عکاس آماتور نیاز دارد را بیان کند. در این مقاله ما به سمت مسائل فنی آن می رویم، که مطمئن باشید ارزش صرف زمان برای مطالعه ی آن را دارد. شما یاد می گیرید که شفاف سازی واقعا چیست.

شفافیت عکس چیست؟

قبل از اینکه شروع به شفاف سازی عکس کنید، ما باید ابتدا به بررسی شارپنس یا شفافیت بپردازیم. بزرگ ترین مسأله در اینجا این است که شارپنس یک امر ذهنی است.

شارپنس ترکیبی از دو فاکتور : وضوح عکس و اکیوتنس (کیفیت لبه ها در عکس)، است. وضوح عکس امری فاعلی و سر راست نیست. وضوح درباره ی اندازه ها، در پیکسل های فایل عکس است. اگر تمام فاکتورها برابر باشند، در جایی که عکس رزولیشن بالاتری دارد ( بیشترین پیکسل را داراست)، عکس می تواند شفاف تر هم باشد. اکیوتنس و کیفیت لبه ها کمی پیچیده تر است. کیفیت لبه ها یک اندازه فاعلی در کنتراست روی لبه هاست. هیچ واحدی برای اکیوتنس وجود ندارد، شما یا فکر می کنید که لبه ها کنتراست دارند یا ندارند. لبه هایی که با کنتراست بیشتر ظاهر می شوند، بیشتر توسط سیستم بینایی آدم ها دیده می شوند.

شفاف سازی عکس

شفاف سازی عکس، هر دوی این T ها وضوح یکسانی دارند اما اکیوتنس متفاوتی دارند. کدام شفافتر بنظر می رسد؟

شارپنس کمک می کند تا جزئیات در عکس تعریف شود، مخصوصأ جزئیات کوچک آن. برای مثال، اگر مژه یک سوژه عکس به صورت  یک سیاهی محو ظاهر شود، کسی نمی خواهد آنها شفاف باشند. اما اگر سوژه یک مژه را در دست بگیرد ، آنگاه شفافیت آن اهمیت پیدا می کند.

شفاف سازی چیست؟

شفاف سازی عکس، یک تکنیک برای افزایش وضوح در عکس است. هنگامی که یک عکس گرفته می شود، فوتوشاپ نمی تواند بصورت جادویی جزئیات بیشتری به عکس اضافه کند: وضوح واقعی عکس ثابت باقی می ماند. بله، شما می توانید اندازه فایل را بیشتر کنید اما الگوریتم های ادیتور عکس، میزان شفافیت در جزئیات را کاهش خواهد داد.

به معنای دیگر، تنها راه افزایش ظهور شفافیت در عکس بالا بردن اکیوتنس عکس است. اگر شما می خواهید عکس تان به نظر شفاف تر برسد، شما باید در لبه ها کنتراست را اضافه کنید.

شفاف سازی عکس

شفاف سازی عکس، من در اینجا افکت Unsharp Mask را در فوتوشاپ به عکس دادم. اولین عکس، نمونه اصلی فایل است، دومی نمونه محو، سومی نمونه ی تفریق شده از نمونه های دیگر است که تنها لبه ها قابل تشخیص اند، و چهارمی نمونه اصلی با شفاف شدن در لایه های لبه هاست.  Unsharp Maskیکی از تکنیک های شفاف سازی قدیمی است. در این روش یک نمونه ی محو(غیر شفاف) از عکس اصلی کم می شود تا تمام لبه ها مشخص شود. یک ماسکی که از تمام لبه ها ساخته شده است. سپس کنتراست در لبه ها افزایش می یابد و افکت بر عکس اصلی وارد می شود.Unsharp Mask در واقع یک تکنیک برای ساخت فیلم بوده است که الان روش پایه ای برای شفاف سازی عکس دیجیتال است.

چرا عکس ها باید شفاف شوند؟

سه دلیل اصلی برای شفاف کردن عکس وجود دارد: برای غلبه بر محوشدن تصویر در اثر تجهیزات دوربین،  برای جلب توجه به منطقه اصلی عکس و افزایش قابلیت های بصری عکس.

فایل های خام از دوربین های مدرن معمولأ همیشه تا حدودی غیر شفاف هستند. هر مرحله از پروسه عکس گرفتن تا حدودی تاری را به عکس وارد می کند. با گذشتن نور از المان های لنز (هرچقدر هم عالی طراحی شود) کمی از جزئیات گم می شوند. وقتی سنسور ها، فوتون هایی که وارد آن می شود را پردازش کنند، انتقال شفافیت متوسط است و تا حدودی محوی را به عکس می دهد. وقتی که سه کانال  رنگی مختلف برای ایجاد عکس نهایی بکار برده می شود، دوباره مقداری محوی به آن اضافه می شود.

شفاف سازی عکس

شفاف سازی عکس، یک عکسی که مستقیمأ خروجی دوربین است در مقابل عکسی که شفاف سازی شده است. من تمام تن های رنگ را حذف کردم و برای مقایسه بهتر آن را روتوش کردم.

چشم های انسان به سمت کنتراست جذب می شود. وقتی ما به عکس نگاه می کنیم، نگاه مان به سمت جزئیات شفاف کشیده می شود. اگر شما می خواهید بیننده را هدایت کنید، شفاف سازی انتخابی یکی از بهترین راه ها برای آن است.

در انتها، شفاف سازی عکس باعث می شود که جزئیات مهم آن آسان تر دیده شود. متن ها راحت تر خوانده می شوند، برگ ها به خوبی دیده و چهره ها در جمعیت هم قابل تشخیص می باشند.

مقدمات شفاف سازی در فوتوشاپ

حال ما می خواهیم نگاهی سریع و اجمالی به چگونگی شفاف کردن عکس در فوتوشاپ بیندازیم. این روش به شما درک خوبی از اینکه چگونه ادیتورها می توانند اکیوتنس و کیفیت لبه ها را بیشتر کنند، به شما می دهد.

یک عکس آزمایشی را باز کنید و یک کپی از لایه بک گراند تهیه کنید. سپس به Filter Sharpen> Unsharp Mask بروید. که یک باکس کار برای شما باز می کند، همان طور که در تصویر زیر می بینید.

شفاف سازی عکس

شفاف سازی عکس، استفاده از فیلتر Unsharp Mask

سه بخش برای کار کردن در آن اهمیت دارد: Amount یامقدار،Radius یا شعاع، Threshold یا آستانه

  •  مقدار : مقدار درصد بین ۱ تا ۵۰۰ است و مقدار افکت کنتراست لبه ها را برای وارد کردن بر آنها، اندازه گیری می کند.
  • شعاع مقدار محوی از لایه غیر شفاف را کنترل می کند. شما می توانید تاری را بین ۰.۱ تا ۱۰۰۰ پیکسل تغییر دهید. هر چقدر کمتر محو کنید، لبه های نرم تری نیز تشخیص داده خواهد شد.
  • آستانه برای جلوگیری از زیاد ازحد شفاف شدن استفاده می شود. حتی در سطح هایی با رنگ های ثابت، مقدار کمی واریانس وجود خواهد داشت. آستانه کمترین مقدار واریانس روشنایی را قبل از اینکه در لبه ها کنتراست اضافه شود، تعیین می کند.

ارزش مقدار را در حدود ۱۰۰% تا ۲۰۰% بر اساس میزانی که می خواهید عکس تان قوی باشد قرار دهید. شعاع را به ۰.۱ کم کنید و سپس آن را اضافه کنید تا جایی که کنتراست لبه ها در جزئیاتی که شما می خواهید بر آنها تاکید کنید، ایجاد شود. در انتها، به سطوح صاف، مخصوصأ سطوح سایه دار عکس تان نگاه کنید. مقدار آستانه را بگونه ای تنظیم کنید تا نویز هایی که بطور تصادفی شفاف سازی شده است، حذف شوند. این گزینه ها پایه ی شفاف سازی عکس های دیجیتالی هستند.

ملاحظات درباره شفاف سازی عکس

وقتی شما شفاف سازی عکس را انجام می دهید، فاکتور های زیادی را باید مورد توجه قرار دهید. وضوح فایل، رسانه ای که عکس در آن به نمایش در می آید و اندازه جزئیات در عکس،  تمام مسائلی هستند که باید به آنها دقت کرد.

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که عکاس ها انجام می دهند، تنظیم عکس بر روی وضوح کامل در  زمانی که شروع به شفاف سازی می کنند، می باشد و سپس فکر می کنند که کارشان تمام شده است. سطوح مختلف شفاف سازی برای وضوح مختلف عکس نهایی نیاز است.

شفاف سازی عکس باید در پروسه نهایی، ادیت های بعد از تولید، انجام شود. وقتی تمام کارهای لازم بر روی عکس انجام شد، مخصوصأ تغییر سایز، آنگاه باید شفاف سازی صورت بپذیرد. برای مثال، یک عکس با وضوح بالا برای چاپ شدن، نیاز به مقدار کمتری شفاف سازی نسبت به فایل با وضوح پایین برای وب سایت که افکت مد نظر است، نیاز دارد. وقتی شما یک عکس را شارپنینگ می کنید، شما باید آن را به وضوح خارجی نهایی برسانید.

نمونه نهایی عکسی که در رسانه قرار می گیرد، میزان شارپنینگی که نیاز دارد را مشخص می کند. عکس هایی که در صفحه نمایش قرار می گیرد، مانند عکس های درون وب سایت، شفاف تر ظاهر می شوند، پس نیاز به شفافیت کمتری نسبت به آنهایی که چاپ می شوند، دارند. برای عکس هایی که چاپ می شوند، ماده و نوع کاغذ مورد استفاده نیاز به سطوح شفاف سازی مختلفی نیز دارد. عکس هایی که بر روی کاغذ های شیشه ای چاپ می شوند نیاز به شفاف سازی کمتری نسبت به آنها که بر روی کاغذ مات چاپ می شوند، دارند. سطوح دیگری مانند فلز، اکریلیک یا شیشه نشان می دهد که چه مقدار  عکس ها بر آنها شفافیت دارد و چه مقدار شفافیت باید به آنها اضافه شود.

اندازه جزئیاتی که شما می خواهید بر آنها تأکید کنید، یکی از فاکتورهای مهم است. اگر شما یک عکس پرتره را چاپ می کنید، بعید است که شما بخواهید هر روزنه از پوست در عکس مشخص باشد. از طرف دیگر، برای مناظر خاص، شما می خواهید که لبه های هر علف هم در آن واضح باشد. جزئیاتی که شما می خواهید مردم ببینند باید شفاف شوند و آنهایی که می خواهید نادیده بگیرند را نباید شفاف کنید. پس این کار نیاز دارد که بیش از یک فلیتر شارپنینگ بکار ببرید.

منبع :Harry Guinness

 

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد