نکاتی برای استفاده از ترکیب چندین عکس در طراحی

نکاتی برای استفاده از ترکیب چندین عکس در طراحی

عکاسی و استفاده از ترکیب چندین عکس یکی از منابع مهم در طراحی است. در اینجا ما به خواندن مقاله ای از زبان جاشوا جانسون می پردازیم که راه های منحصربفرد و هوشمندانه ای را برای ایجاد طراحی های وابسته به عکس توسط چندین عکس را ارائه داده است.

چرا باید از ترکیب چندین عکس در طراحی مان استفاده کنیم؟

همیشه کم کردن میزان محتوای درون صفحه برای داشتن یک صفحه ای تمیز که بتوان آن را به سادگی نگاه کرد، یکی از هدف های طراحان بوده است. استفاده از یک عکس به عنوان تصویر اولیه همراه با متن یک مدل طراحی ساده است که برای بیشتر هدف های کاری قابل استفاده است، اما وقتی که کار کردن باری مشتری های جهانی شما احتمالا یک فولدری پرشده از عکس ها را در اختیار شما قرار می دهند که انتظار می رود شما از آنها استفاده کنید.

به عنوان یک طراح، معمولا انتخاب روشی جذاب برای ترکیب چند عکس مختلف برای ایجاد یک طرح منسجم مشکل خواهد بود، مخصوصأ اگر می خواهید از حروف به جای یک فضای خالی نامحدود استفاده کنید. زمان خودتان را برای یادگیری با خواندن نمونه مثال های بکار برده در اینجا ذخیره کنید. برای استفاده از این ایده ها راحت باشید و ایده های خودتان را نیز به آنها اضافه کنید.

ترکیب چندین عکس

عکس های سرتاسری در طراحی هم جذاب هستند، هم می توانند چشم ها را به سمت صفحه هدایت کنند. اغلب اوقات هر چند، طراحان ایده استفاده از عکس در سرتاسر صفحه را وقتی که می فهمند باید از دو عکس یا بیشتر استفاده کنند، کنار میگذارند.

با این حال، استفاده از دو عکس در بزرگترین حالت شان در یک طراحی بسیار آسان است. برای آماتورها؛  صفحه را به دو قسمت تقسیم کرده و دو فضای مساوی به هر کدام از عکس ها بدهید.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

همان طور که می بینید،  اضافه کردن متن در جای مناسب در عکس ها بسیار سخت خواهد بود برای همین من به سادگی یک نوار برای قرار دادن عنوان در آن استفاده کردم. برای اینکه از زیاده روی در رنگ تیره جلوگیری کنم،  من نوار متن را محو کردم تا عکس های زیری آن تا حدودی مشخص باشد.

این افکت نه تنها برای نشان دادن ارتباط بین عکس ها بلکه برای رساندن مفهموم دوگانه طراحی مناسب خواهد بود : بافت نرم و سخت، روز و شب و بودن، غیره .

از طرح های چهارگوش استفاده کنید

با داشتن همان ایده در ذهن ، شما می توانید به افکت های مختلفی دست پیدا کنید. برای مثال، در طراحی زیر، من از طرح های مورب به جای نوار محتوای افقی استفاده کرده ام.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

توجه کنید که من متن ها را در حالت عادی خودشان نگه داشتم. نه عکس و نه متن، مورب نیستند بلکه تنها شکل نوار وسط مورب است که بر اساس این ایده طراحی شده است. در این روش تمام المان ها چه برای خوانش و چه ارتباط برقرار کردن به زیبایی و آسانی در کنار هم قرار گرفته اند در حالی که به شما اجازه می دهد طرحی منحصربفرد را خلق کنید.

عکس های گرید

یکی از مجبوب ترین ها و کاربردی ترین روش های عکاسی استفاده از چندین عکس در یک صفحه با قالب طرح شبکه ای یا گرید در کنار همدیگر است.

در نمونه زیر، من با استفاده از راهنمای فوتوشاپ، یک گرید چهارگوش با عکس ها درست کردم. این روش به شما کمک می کند که مطمئن شوید به درستی طرح تان را آماده کنید و از هدر رفتن زمان جلوگیری کنید. از این طریق شما چند عکس را انتخاب کرده و آنها را بر اساس چهارچوب گرید مورد نظر در طرح، شکل می دهید.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

همان طور که می بینید در نمونه بالا ، بعضی از فضاهای خالی را با رنگ های یک دست پر کرده ام که باعث می شود توجه نگاه را به عکس های کناری شان بکشانند. شما باید همیشه به این نکته دقت کنید که بلوک هایی که از رنگ های یک دست استفاده می کنید باید با عکس های اطراف شان همخوانی داشته باشند و بهترین راه این است که رنگ ها را در کنار عکس ها قرار دهید و چک کنید.

استفاده از خطوط بین گرید ها

لایه های گرید در انواع بسیار زیادی وجود دارند و می توان آن ها را حتی بیشتر هم تغییر داد. با تغییر دادن اندازه ها و نسبت رنگ های مختلف استفاده شده در عکس ها و غیره می توان لایه های مختلفی استفاده کرد. یکی از روش های معمول برای برجسته کردن یک سری عکس بخصوص ایجاد کردن مناطقی برای جدا کردن عکس ها از همدیگر است. در واقع با ایجاد یک خط سفید در اطراف لبه های عکس ها شما افکتی ایجاد می کنید که هم متفاوت است و هم به همان اندازه جذاب است.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

مجله مانند

برای ظاهری مانند مجله داشتن عکس ها، می توان طرح زیر را بکار برد. در اینجا از یک عکس درجه اول استفاده کنید و سپس یک عکس مربوط به همین عکس را به همراه آن در پایین در کنار متن قرار دهید. این روش مانند روش بالا خیلی ساده نیست،  ولی در این روش از عکس های کمتری استفاده می شود.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

یک نکته مهم در استفاده از چندین عکس در یک طرح مشخص : مطمئن شوید که رنگ ها در کنار هم به خوبی قرار بگیرند. هنگامی که من طرح بالا را می زدم، عکس اولی در طرح سیاه و سفید قرار گرفت و عکس دومی بصورت رنگی گرفته شد ولی بالانس خوبی با رنگ سفید داشت. رنگ آبی موجود در عکس ترکیب رنگی ای که من میخواستم را از بین برده بود برای همین اشباع در رنگ آن را کم کردم و ناگهان  هر دو عکس بگونه ای در آمدند که انگار با همدیگر گرفته شده بودند.

متن ها  با پس زمینه عکس

من یکی از علاقه مندان به قرار دادن عکس ها درون متن ها هستند و در اینجا ما از این روش برای قرار دادن دو عکس مرتبط در مدلی جدید و ظریف ، استفاده می کنیم.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

از آنجا که عکس اولی از پل چوبی بود، من از بافت چوبی برای متن استفاده کردم و نتیجه آن به خوبی در متن و عکسی که در زیر آن قرار گرفته بود، ترکیب شد. خیلی بیشتر از هر نوع رنگی که ممکن بود  برای متن استفاده شود.

بصورت موازی کنار هم قرار دادن ترکیب چندین عکس

آخرین پیشنهاد من استفاده از نوارهای موازی از عکس ها در کنار هم است، برای زمانی که می خواهید محیط یا مودی کلی را درست کنید و حتما لازم نیست تمام عکس ها را نشان دهید، روش خوبی است.

ترکیب چندین عکس

ترکیب چندین عکس

اگر از این افکت بیش از اندازه استفاده کنید، این طرح مورد پسند مخاطبان قرار نخواهد گرفت. همچنین قرار دادن متنی در بالای تعداد زیادی عکس مشکل خواهد بود. برای همین دلیل ها، بهتر است که یک عکس را جدا کرده و آنرا مهم تر جلوه داده  و اندازه بزرگتری از آن را نشان دهید.

یک بار دیگر توجه کنید تقسیم بندی ای که من در تصویر بالا انجام داده ام بر پایه هدف و منظور بوده است. ابتدا صفحه را به دو قسمت و سپس سمت راست آن را به سه قسمت تقسیم کرده ام.


درس هایی که از این راهنمایی ها گرفتیم :

ما در اینجا چندین نکته را بسیار سریع خلاصه کرده ایم. که علاوه بر مثال هایی که زده شد درس هایی هم به شما دادم. ابتدا، شما می توانید از دو عکس در کنار هم در تمام صفحه بصورت کامل استفاده کنید. و حواس تان باشید که لازم نیست شما از خطوط افقی یا عمودی استفاده کنید.

دوم، از عکس های گرید استفاده کنید، و مطمئن شوید که از راهنمای هر طرح استفاده کنید تا آماده سازی آن به خوبی انجام شود. هر فضای خالی را با رنگ ها پر کنید. خطوط لبه های گرید را پنهان کنید یا به خوبی آنها را به نمایش بگذارید.

در انتها، هنگامی که با چند عکس مختلف کار می کنید، انتخاب یک عکس با کیفیت به عنوان عکس مهم تر و اولیه معقولانه تر خواهد بود. با اینکا برای عکس هایتان سلسله مراتب ایجاد کرده و از اینکه تمام عکس ها را با یک ظاهر نشان دهید پرهیز کنید.

نتیجه گیری

من امیدوارم که عکس ها و درس ها به ذهن شما کمک کند تا بهتر فکر کنید و ایده های جدیدی به شما بدهد تا از آنها برای کنار هم قرار دادن چندین عکس در طراحی استفاده کنید.

توجه کنید، که ایجاد کردن یک صفحه طراحی شلوغ و درهم کار بسیار آسانی است. پس حواستان به مرتب بودن آنها باشد و محدودیت هایی را در عکس ها فراهم کنید. همان طور که المان های بصری به صفحه تان اضافه می کنید، به خاطر بسپارید که زمانی که تاثیر عکس ها در طراحی کم شود شما با کاهش بازدهی روبرو خواهید شد.

Joshua Johnson

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد