چرا قانون یک سوم ؟

چرا قانون یک سوم ؟

قانون یک سوم در عکاسی یکی از اصولی است که به گیرایی هرچه بیشتر عکس کمک می کند. در ادامه مقاله ای از دیوید پترسون درباره ای قانون، چرایی و چگونگی برقرار کردن، و شکستن آن می خوانیم.

مقدمه

قوانین در مدرسه شروع شدند و در تمام طول زندگی ما را همراهی کردند. این قوانین ساخته شده اند تا ما را راهنمایی کرده و آرامش را در زندگی برای ما برقرار کنند. با اینحال گاهی گفته می شود که این قوانین را می توان شکست.

اگر قرار باشد قوانین در جایی شکسته شود، آن در جایی است که شما نیاز به خلاقیت داشته باشید. حقیقت اینست، اگر شما بخواهید قوانین را بشکنید، در وهله اول باید با آنها به خوبی آشنایی داشته باشید. قانون یک سوم در عکاسی یکی از این قوانین است که برای شکستن آن باید ابتدا آن را شناخت. عکاس های تازه کار زیادی تنها به یک دلیل بسیار ساده آن را می شکنند، آنها درمورد این قانون اصلا اطلاعی ندارند و حتی در مورد آن نشنیده اند. اما یک عکاس با تجربه، و آنهایی که اطلاعات بیشتری دارند، می دانند چگونه بر روی این قانون وفادار بمانند، اما با این حال می دانند که چگونه آن را بشکنند و یا دور بزنند.

سوال اینست که، چرا اصلا این قانون یک سوم لازم است وجود داشته باشد؟ مردم هرچیز سه قسمتی را بیشتر دوست دارند و بخاطر می سپارند … مانند ABC ، ۱۲۳، سه بره، سه خوک، و غیره. اما قانون یک سوم بیشتر یک قانون بصری است.

یک درس تاریخی سریع

0

قانون یک سوم

از آنجا که درباره قوانین و مدرسه صحبت کردم، می خواهم کمی از تاریخ قانون یک سوم برای شما بگویم. این قانون توسط عکاسان، معرفی نشده است. در حقیقت، این قانون توسط نقاشان در دوره رنسانس خلق شده است. که هدف آنها برای ایجاد این کامپوزیشن، ایجاد کردن یک پس زمینه برای نقاشی هایشان بود تا توسط آن داستانی را بیان کنند. نقاشان دوره رنسانس کشف کردند، که چشم ها در نقاشی پرتره در مرکز نقاشی قرار ندارند، درحالیکه چشم ها دروازه ای به درون سوژه نقاشی هستند.

نحوه کارایی قانون یک سوم چگونه است؟

با داشتن همین موضوع در ذهنتان، هرچند دلایل عمیق تری هم برای استفاده از این قانون وجود دارد، در اینجا به چگونگی استفاده از آن در عکاسی مدرن می پردازیم.

شما حتما متوجه شبکه ها بر روی صفحه دوربین خود شده اید. وقتی بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود، صفحه را به ۹ قسمت مساوی تقسیم می کند. که در واقع سه ردیف افقی و سه ردیف عمودی را ایجاد می کند. ایده اصلی درباره این قانون می گوید، که سوژه بهتر است در قسمت های یک سوم بالایی، یا پایینی، یا راست یا چپ صفحه نمایش قرار بگیرد. قسمت مرکزی آن محلی غیر قابل دسترس است. ایده اصلی بدین گونه است که شما صحنه عکسبرداری  را به نسبت ۲به۱ ( یک سوم و دو سوم ) ،بجای نصف کردن، تقسیم کنید.

چرا این روش اهمیت دارد.

قانون یک سوم

قانون یک سوم

هم عکاسان و هم هنرمندان از قانون یک سوم برای خلق یک اثر هنری استفاده می کنند همچون که این تئوری سالیان سال است که اثبات شده و استفاده شده است. یک راه برای توضیح اینکه چرا این روش کارایی دارد اینست که مانند شرایط زیر به آن فکر کنید: اگر سوژه شما در وسط عکس قرار بگیرد،و شما  آن را استاتیک در نظر بگیرید. چشم شما به سمت آن کشیده می شود و دیگر جایی نیست که به آن نگاه کنید چون موضوع در فاصله مساوی در هر جهت قرار دارد. ولی هنگامی که سوژه در فاصله نزدیک به یکی از لبه ها قرار گرفت، چشم های شما با دیدن مرکز صفحه مجبور است به دنبال سوژه بگردد و آن را پیدا کند. و این باعث می شود که مخاطب بر روی عکس برای مدت طولانی تری باقی بماند. این روش برای زیباتر کردن عکس ها چون تعامل بیشتری را برقرار می کنند، کارایی دارد. مثل اینکه بین شما و عکس مکالمه ای صورت گرفته باشد.

این عکس از قایقران را بعنوان مثال در نظر بگیرید. او در یک سوم سمت راست عکس قرار داد و بعنوان یک بیننده شما بطور طبیعی نگاهتان به دنبال حرکت قایقران به سمت آب می رود، و تقریبا احساس می کنید که خودتان در قایق قرار دارید. اگر قایقران در مرکز عکس قرار گرفته بود، دیگر نگاهتان به هیچ سمتی کشیده نمیشد. اگر در سمت چپ تصویر بود حس عجیبی را به شما منتقل می کرد ولی در این حالت که قایقران در سمت راست قرار دارد فضای کافی برای جایجایی چشم شما وجود دارد.

نقطه مقابل

قانون یک سوم

قانون یک سوم

استفاده از اصل نقطه مقابل، در این قانون گاهی بسیار پیچیده می شود. معنی آن اینست که، اگر نقطه کانونی اولیه در موقعیت یک سوم قرار بگیرد، نقطه کانونی ثانویه باید در موقعیت یک سوم مورب مخالف آن قرار بگیرد. عکس بالا را بصورت شبکه ای نگاه کنید، آن را بیشتر از یک عکس در نظر گرفته تا نقاط تقاطع بین خطوط را ببینید. این ها، نقاط کانونی هستند. بازهم، در عکس قایقران، چشم های قایقران و مسیر پارو به سمت نقطه مقابل است که در یک سوم بالایی سمت راست و ستون چپی پایینی قرار دارند. به همین سادگی، زیاد سخت نبود.

چه زمانی قانون یک سوم را بشکنیم

قانون یک سوم

قانون یک سوم

اگر تعادل در عکس،هدف اصلی شما در عکاسی است، قرار دادن سوژه در مرکز راهیست که باید به سراغ آن بروید! و برای اینکار شما ابتدا باید قانون یک سوم را می آموختید تا بتوانید هوشمندانه این قانون را بشکنید، بگونه ای که ببیندگان تان متوجه این شکست قانون بشوند، اما همچنین چرایی شما برای شکستن آن را درک و قدردانی کنند. قوانینی که با دلیل خوبی شکسته شوند، اثر هنری خوبی را خلق می کنند. و نشان می دهد که خلق کننده آن زمان مناسبی را برای درک کردن آن قانون، صرف کرده و سپس آنها را پیچانده است. اگر شما می توانید عکس بهتری را با شکستن قانون ، بگیرید، پس اینکار را بکنید.

یکی از نمونه ها برای شکستن قانون یک سوم، گرفتن عکس پرتره است که از فرد در نمای نزدیک و در وسط صفحه گرفته می شود. این نمونه عکس بالایی از زوجی شاد، از سوژه ها برای جبران عمق میدان در وسط عکس استفاده کرده است. چرا؟ چون چشم به سمت عمق میدان های سطحی کشیده می شود، که علاقه ی زوج را نشان می دهد. اگر پس زمینه ای واضح می داشت، زوج در وسط عکس با شاخ و برگ های پشتشان گم می شدند. پس هرچند آنها در وسط زمینه قرار دارند اما عمق میدان بیننده را همچنان به سمت عکس جلب می کند.

دلیل دیگری که این عکس ارزشمند است داستانیست که توسط این زوج بیان می شود. به معنای دیگر، عکس خسته کننده نیست. یک زن و مرد جوان که به شادمانی از هوای پاییزی لذت می برند. احساسات فراوانی در این صحنه همراه با خلاقیت فراوان موج می زند.

نکته انتهایی: زن و مرد به دوربین نگاه نمی کنند. بلکه نگاهشان به سمت کناره است که شما را درگیر خودش می کند و می خواهید بدانید چه می بینند. پس نگاهشان را برای دیدن آن دنبال می کنید.

این عکس نمونه بسیار خوبی از شکستن این قانون است. عمق میدانی خوبی دارد. داستانی را بیان می کند و زوج مستقیما به دوربین نگاه نمی کنند. تمام این مسائل باعث می شود که بیننده با عکس درگیر شود. پس یک قانون شکنی موفق را ایجاد کرده است.

منبع :David Peterson

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد