۱۰ نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی

۱۰ نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی

طراحی پوستر یکی از جذاب ترین راه ها برای ارسال یک پیغام است. همه طراحان گرافیک تا به الان حتما یک بار پوستر یا برگه آگهی چه برای خودشان چه برای مشتریانشان طراحی کرده اند.

طراحی پوستر با یک قالب مشخص شروع می شود. سایز پوستر های معمول از ۸.۵ در ۱۱ اینچ (یا A4)، ۱۱در ۱۷ اینچ و ۲۲ در ۳۴ اینچ هستند. سایز های بزرگتر آن معمولا ۲۴ در ۳۶ اینچ هستند. پوسترها می توانند بصورت افقی یا عمودی طراحی شوند، اما بیشتر بصورت عمودی طراحی می شوند. امروز ما به ۱۰ راهنمایی کاربردی از زبان کری کازینز، یکی از طراحان و نویسندگان مجله Design Shack، برای بالا بردن توانایی طراح برای طراحی پوستر، نگاهی می اندازیم.

کاری کنید تا از مسافت طولانی هم به راحتی خوانده شود.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

هدف یک پوستر اینست که بطور کلی یک اتفاق و رویداد را ببه دیگران اطلاع دهد. پس اطلاعات مهم درون این پوستر باید کاملا از راه دور قابل خوانش  باشد تا نظر مردم را به خود جذب کند. و بهتر است برای متون درون پوستر از سلسله مراتب استفاده کنید.

هنگامی که بحث طراحی پوستر می شود شما باید به سه نوع متن در سه سطح اهمیتی مختلف که معمولا در پوستر درج می شوند، دقت کنید.

 عنوان: عنوان بزرگترین و اصلی ترین المان متن در طراحی پوستر است. می تواند با المان های هنری ترکیب شود و یا خودش تبدیل به یک المان هنری شود. یک فونت قابل خواندن که جالب باشد و توجه دیگران را جلب کند، انتخاب کنید.

جزئیات: چی، کی و کجا؟ در سطح دوم پوستر باید جواب این سوال را داد. چه اطلاعاتی باید به مخاطب منتقل شود؟ پوستر شما چه چیزی از آنها می خواهد؟ اطلاعات را بصورت مختصر بیان کنید. برای اندازه آنها دو گزینه وجود دارد، اندازه آن را به اندازه نصف عنوان قرار دهید تا مراتب آن کاملا مشخص باشد یا همچنان از اندازه های بزرگتر استفاده کنید و از روش های دیگر برای مشخص شدن تفاوت ها بکار ببرید. (انتخاب این روش اغلب وابسته به المان های دیگر و اهمیت این متون ثانویه، می باشد.)

نوشته های ریز زیر پوستر: این بخش کاملا خودش را توضیح می دهد. بخوبی در پوسترهایی که فیلم ها را معرفی می کنند، دیده می شود. حاوی هر اطلاعاتی که طراح فکر می کند نیاز است به پوستر اضافه شود، است. برای آنها از سایز های کوچک استفاده کنید و از مسیر بقیه قسمت های طراحی دور نگهشان دارید.

کنتراست را بالا ببرید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

شما تنها باید بر روی اولین نگاه مخاطب برای جلب کردن توجه او حساب باز کنید. کنتراست بالا بین المان ها می تواند برای اینکار به شما کمک کند. از مجموعه رنگ های یکنواخت و کمرنگ دوری کنید و به رنگ های شاد و پررنگ بهای بیشتری بدهید. طراحی پوستر این شانس را به شما می دهد تا بتوانید از متون درشت تر و رنگ های تندی که برای پروژه های دیگر نامتعارف بنظر می رسند، استفاده کنید. و با آنها تجربه کسب کنید.

در مورد یک پس زمینه رنگی هم، فکر کنید. اکثر اوقات طراحان پوستر تنها با پس زمینه های سفید شروع می کنند. منتها اگر چاپگرتان به شما اجازه می دهد، از رنگ های تند که کل صفحه را پوشانده است در پوسترتان استفاده کنید تا در مقابل مابقی طراحی ها مدت زمان بیشتری به خاطر سپرده شود.

اندازه و موقعیت قرارگیری پوستر را در نظر بگیرید.

توجه به اینکه پوستر در کجا قرار می گیرد اهمیت فراوانی دارد. این مساله بر چند چیز تاثیر می گذارد،  از جمله اندازه پوستر و نسبت ابعاد، میزان درهم برهمی اطراف پوستر و اینکه آیا وقتی مردم پوستر را می بینند از انتخاب های شما بعنوان طراح لذت می برند؟

اینکه پوستر و طراحی آن، در کجا قرار است مسیر خود را ادامه دهد به شما کمک می کند تا انتخاب های بهتری برای طراحی زیبا و مناسب داشته باشید. نه تنها کنتراست بصری اهمیت بالایی در طراحی شما دارد، بلکه بسیار مهم است که فاکتور های خارجی را نیز برای این طراحی در نظر بگیرید. اینگونه به آن فکر کنید: اگر پوستر قرار است بر روی دیواری سبز رنگ نصب شود شما احتمالا ترجیح خواهید داد تا از رنگ های متضاد آن برای طراحی استفاده کنید تا پوستر با محیط ترکیب نشود.

یک سایز کوچک از آن را طراحی کنید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

درحالیکه طراحی پوستر در درجه اول پروژه ایست که به چاپ ختم می شود، ابتدا یک ورژن کوچک آن را که می توان در جاهای دیگر از آن ها استفاده کرد، تهیه کنید. یکی از اصول اولیه ی بازاریابی را بخاطر بیاورید، یک شخص باید ۲۰ بار در معرض یک المان بصری قرار بگیرد تا آن را به خاطر بسپارد. ورژن های مختلفی از پوستر می تواند به شما برای رسیدن به این هدف کمک کند.

  • یک سایز کوچک آن، که بتوان در صفحات اجتماعی استفاده کرد، آماده کنید.
  • یک ورژن از آن در اندازه یک برگه یا یک کارت طراحی کنید تا دست به دست شود.
  • ورژن پوستر برای قرار دادن آن در وب سایت را فراموش نکنید.
  • و یک ورژن را برای ارسال با ایمیل نیز، آماده کنید.

از یک تصویر بزرگ استفاده کنید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

چه شما یک عکس، یک تصویر یا متن را انتخاب کنید، یک عکس غالب و در پس زمینه اهمیت بالایی دارد. و این عکس مانند متن باید قابل دیدن از فاصله دور باشد.

وقتی که پوستری را طراحی می کنید خوب در مورد، یک تصویر بسته از چهره یا المان، تصویر سازی از یک موضوع، یک صحنه مشترک با یک نقطه کانونی،  تایپوگرافی های جدید، آن فکر کنید. هنگامی که شما تصویر مورد نیاز را انتخاب کردید در مورد المان هایی که لایه سازی می شود، نیز دقت بخرج دهید. نوشته ها و عکس ها باید باهم کنتراست داشته باشند تا بطور مستقل بتوان آن ها  را دید و خواند.

از فضای زیاد در طراحی پوستر استفاده کنید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

در طراحی پوستر بهتر است، از فاصله گذاری های اغراق شده بین المان ها استفاده کنید. در ابتدا شاید این کار بیشتر خنده دار به نظر برسد ولی حقیقت این است که فاصله زیاد بین المان ها باعث بالا رفتن اثر دیده شدن المان ها می شود و میزان خوانده شدن را در فاصله طولانی بهتر می کند.

تعدادی از مکان هایی که وجود فاصله باید در آنها رعایت شود:

  • بین هر کلمه. فاصله کم بین کلمات باعث مات شدن نوشته ها در فاصله زیاد می شود.
  • بین خطوط نوشته ها
  • در حدود داخلی حاشیه های پوستر
  • مابین المان ها از انواع محتلف مانند عکس ها و متون
  • اطراف مهمترین المان طراحی. چه چیزی را می خواهید مردم اول از همه ببینند.

استفاده از Call to Action

طراحی پوستر

طراحی پوستر

هدف از هر پوستر این است که به مردم خبری را ارائه دهد. بیشتر آنها افراد را به کاری دعوت می کنند،  مانند یک کنسرت یا فیلم یا دیگر رویدادها. در این حالت استفاده از روش Call To Action یا عنوان کردن اطلاعات تماس ضروری است. به آن درست مانند زمانی که یک Call for Action برای سایت طراحی می کنید، فکر کنید و حالا بالاترین میزان اهمیت را در طراحی این پوستر، به آن بدهید.

تفاوت آن با طراحی در وب سایت اینست که در طراحی پوستر استفاده از این روش آسان نیست. (در طراحی سایت ” عضو شوید” یا ” ایمیل بزنید” از انواع Call for actions ها هستند ولی نمی توان از آنها در پوستر استفاده کرد. Call of Action اغلب اطلاعات تماس یا مکان یک رویداد بر روی پوستر است. وقتی شما بفهمید که کاربران با دیدن این پوستر باید چه بکنند ، سپس شما به خوبی می فهمید چگونه از Call of Action استفاده کنید. ( بعضی از طراحان دوست دارند تا از کد QR استفاده کنند تا کاربران را برای گرفتن اطلاعات تشویق کنند؛ تنها زمانی از این روش استفاده کنید که در بازار کار شما معمول باشد و مخاطبان پوستر با این روش آشنایی داشته باشند.)

در طراحی پوستر تبلیغاتی توسط تایپوگرافی تمرکز ایجاد کنید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

طراحی پوستر یکی از موقعیت هایی است که شما می توانید جسارت به خرج داده و از تایپوگرافی های زیبا استفاده کنید. بسیاری از پوسترهای زیبایی که تا حالا طراحی شده اند ترکیبی از نوشته ها و رنگ هستند بدون حضور هیچ عکس یا تصویری.

تمام اصول تایپوگرافی ای که در مابقی طراحی ها باید استفاده شوند نیز در اینجا هم بهتر است، بکار ببرید. ده نوع فونت را در یک طراحی نمی شود به کار برد. ولی با بولد کردن، بزرگ کردن،  پهنتر کردن نوشته ها سعی کنید تجربه کسب کنید.

یک محدوده و رنج تایپ را برای پروژه تان انتخاب کنید و با آن پیش بروید. از نوشته هایی استفاده کنید که با حس و حال رویداد مناسب باشد و این حس و حال را از این طریق به دیگران منتقل کنید. هرچند در ابتدا بنظر سخت می رسد، اما با تمرین کردن می توانید توانایی خود را در این روش تقویت کنید.

در چاپ خلاقیت خرج کنید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

وابسته به محلی که نصب می شود و مخاطبان پوسترتان، استفاده از یک نوع تکنیک چاپ جالب می تواند، تاثیرگذارتر باشد. شما می توانید روی کاغذ عملیات های زیادی انجام دهید که در حالت دیجیتال امکان پذیر نیست. طراحی پوستر یکی از زمان هایی است که شما می توانید چاپ برجسته، استفاده از فولی ها یا استفاده از لایه های UV  را امتحان کنید.

بسیاری از این تکنیک ها برای پروژه ها و یا رویداد های با سطوح پرستیژی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند.

قبل از هرچیزی با چاپگر خودتان صحبت کنید ببینید توانایی پیاده کردن این تکنیک ها را در سایزی که شما نیاز دارید، دارند یا نه. استفاده از تکنیک های پرینت معمولا هزینه بیشتری نیاز دارد. پس مطمئن شوید از این لحاظ مشکلی پیدا نکنید.

از کارتان لذت ببرید.

طراحی پوستر

طراحی پوستر

 طراحان در حین طراحی پوستر، لذت فراوانی می برند. در حالیکه مسائل زیادی موجود است، که باید به آن ها توجه کنید، ولی در عین حال می توانید قوانین را بشکنید و کمی شیطنت کرده و طراحی های جدیدی را تولید کنید.

پس به سراغ آن بروید. آنچه از تکنیک و مهارت را که همیشه می خواستید امتحان کنید و موقعیت آن نبوده است را در آن پیاده کنید. تخیل خودتان را ورزش دهید تا طراحی ای جدید و تازه تولید کنید. هدف از پوستر جلب توجه از فاصله طولانی است؛ پس خلاق باشید!

نتیجه گیری

در این عصر که طراحی بیشتر حول وب سایت ها و نرم افزار ها می گردد،  هنر در طراحی پوستر در جایگاه دوم قرار دارد. طراحی پوستر می تواند جذاب باشد و به شما کمک کند تا خودتان را در طراحی تقویت کنید.

پوسترها می توانند در روش های مختلفی تقریبا برای هر پروژه مورد استفاده قرار بگیرند. آنها فرم  مناسبی برای پیشرفت هستند و می توانند به شما بخوبی کمک کنند تا پیغام مشتری یا، حرفه، شخصی را به دیگران نمایش دهید.

 

منبع : Carrie Cousins

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد