عکاسی نوزاد: راهنمایی ها و مثال

عکاسی نوزاد: راهنمایی ها و مثال

عکاسی نوزاد می تواند رشته ای ترسناک در عکاسی به نظر برسد. اینکه از طبیعت عکاسی کنید یا عکاس پرتره باشید که می توانید از دستورالعمل های مشخصی استفاده کنید، یک چیز است. اما کار کردن با موجود شکننده و غیرقابل پیش بینی ای مانند بچه ای که تازه بدنیا آمده است، می تواند باعث ایجاد اضطراب در حتی باتجربه ترین عکاس شود. در این مقاله به راهنمایی هایی برای عکاسی نوزاد از زبان هنسی، یکی از عکاسان کودک، می پردازیم.

امنیت، بالاترین اهمیت را در عکاسی نوزاد  دارد.

در عکاسی نوزاد و کودکان باید امنیت در اولین اولویت ها قرار بگیرد. نکات درباره برقراری امنیت، می تواند لیستی طولانی را پوشش دهد، اما در حالت کلی، بهتر است که از حس قضاوتی خودتان استفاده کنید. هیچ وسیله ی تیز یا سختی بعنوان وسائل صحنه برای عکاسی نوزاد استفاده نکنید. نوزاد را در سطوح بالاتر یا غیر ثابت بدون محافظ قرار ندهید. و توجه کنید که بیشتر عکس های نوزادان که مورد علاقه شماست درواقع از کامپوزیت ها استفاده می کنند. در زیر یک نمونه مثال را می بینید.

در ادامه عکس های دوست داشتنی ای از کودکان و گیتار دیده می شود.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

اضافه کردن بعضی المان های شخصی به عکس ها به شما کمک می کند تا عکس های خلاقانه ی زیبایی از نوزادان تهیه کنید. از آنجا که، گیتارها دارای سطح ثابتی برای نگهداری نوزاد ندارند، باید از شخصی بخواهید که به شما در این زمینه کمک کند. با قرار دادن دوربین بر روی سه پایه، ترکیب عکس بهم نخواهد خورد. یک عکس ( سمت چپ) تنها از گیتار گرفته می شود و عکس دیگر با قرار دادن نوزاد بر روی گیتار در حالیکه شخصی او را بخوبی نگه داشته است گرفته می شود (سمت راست).

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

با استفاده از کمی جادوی فوتوشاپ، عکس ها با هم ترکیب می شوند و شما عکس مرکبی را خواهید داشت که در اولین تصویر می بینید.

پس از این به بعد هر زمانیکه شما عکسی از کودکی می بینید که از یک شاخه آویزان است یا بر روی توپ بسکتبال قرار گرفته است یا هر موقعیت زیبای دیگر، خواهید دانست که عکس ها بدون ایجاد امنیت مناسب و تکنیک کامپوزیت گرفته نشده اند.

بر لوازم مورد نیاز برای عکاسی تمرکز نکنید.

شما باید این قابلیت را داشته باشید که عکس های زیبا در حد پوستر های مجلات از کودکان و نوزادان را با تقریبا هر نوع دوربین و لنزی، بگیرید. که این توانایی با یادگرفتن نوردهی مناسب، خلاقیت و استفاده از زاویه های دوربین در شما بوجود خواهد آمد. هرچند یک دوربین حرفه ای مانند Canon 5K mark III که دوربینی با فریم کامل است، عکس هایی با کیفیت بهتری نسبت به دوربین کامپکت پیشرفته مانند Sony NEX می گیرد. دوربین Sony NEX برای گرفتن عکس از نوزادان کافی خواهد بود. در زیر یک موقعیت عکس با دو دوربین مختلفی که دربالا ذکر شد، را می بینید. که عکس با دوربین Canon در سمت چپ و عکس با دوربین Sony  در سمت راست قرار دارد.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

برای عکاسی نوزاد  ، نوزاد خود را راحت نگه دارید.

در عکاسی نوزاد ، شما به دنبال دو ظاهر از آنها هستید،  یک اینکه نوزاد کاملا خوابیده باشد و یا اینکه بیدار و شاد باشد. اگر کودک راحت نباشد، این ریسک برای شما وجود دارد که شروع به جیغ و داد کند، گریه کند، و زمان سختی را برای هر کسی در این عکس برداری دخیل است، ایجاد کند. مثلا بهتر است شما از دستکش استفاده کنید اگر دستتان سرد است. اگر اتاق گرم نباشد، بهتر است از هیتر و گرم کننده استفاده کنید.

بهترین زمان برای عکاسی از نوزاد را انتخاب کنید.

بهترین زمان برای عکاسی از نوزاد در ۱۴ روز اول بعد از بدنیا آمدن است. نوزادان در این زمان برای عکاسی راحتتر است چون در این دوره بیشتر زمان خودش را می خوابد. همچنین در این دوره راحتتر هم قابلیت سازگاری دارند. گرفتن عکس از نوزادتان را به بعد از اینکه بند نافشان افتاد ( که معمولا بعد از روز ۵ ام است ) منتقل کنید.

ژست هایی که بیشتر برایتان مهم است را در اولویت قرار دهید.

خلاق بودن بخش مهمی از عکاسی نوزاد است، اما مطمئن شوید که عکس های پایه، عکس هایی که حتما باید گرفته شوند را فراموش نکنید. بهتر است با عکس های پایه ای شروع کنید و سپس به سراغ عکس های پیشرفته تر بروید تا اگر کودک شروع به گریه کرد و شما مجبور شدید مابقی جلسه را کنسل کنید،  مشکلی برایتان پیش نیاید. تعدادی از عکس های پایه ای که قبل از گرفتن عکس های پیچیده، و مشکل، که نیاز به صرف زمان زیاد دارند، باید به آنها پرداخت، در زیر آمده است.

ژست های به کمر خوابیده نوزادان

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

ژست های به کنار خوابیده نوزادان

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

ژست های به شکم خوابید نوزادان

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

جزئیات کوچک

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

از دکوری  خلاقانه برای عکس از نوزادان استفاده کنید.

دکور خلاقانه می تواند تفاوت بین عکس حرفه ای و آماتور را مشخص کند. دکور نوزادان لازم نیست حتما گران قیمت باشد و می توانید بیشتر چیزهایی که لازم دارید را در خانه یا مغازه های محلی پیدا کنید. برای ایده ها شما می توانید از وسایل سرگرمی والدین آنچه که به فرهنگ و سنتشان وابسته است، رنگ های مورد علاقه شان یا آنچه که شخصیتشان را نشان می دهد، استفاده کنید. عکس زیر با توجه به اینکه مادرش در پاریس زندگی می کرد انتخاب شد.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

استفاده از هماهنگی رنگ برای صحنه

با استفاده از سایت هایی که رنگ ها را مشخص می کنند مانند وب سایت Kuler by Adobe به شما کمک می کنند تا رنگ های مکمل و مشابه که می توانند کنارهم قرار بگیرند، را انتخاب کنید.  این سایت به شما کمک می کند تا رنگ ها را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید ار پروپ ها و پس زمینه هایی با  ترکیب رنگ هایی که انتخاب کرده اید در عکستان استفاده کنید و زمان زیادی را ذخیره کنید. مثلا در عکس سمت چپ زیر رنگ های صورتی و زرد که باهم هماهنگ هستند را می بینید که به شما کمک می کند تا لوازمی با این ترکیب رنگی برای دکور خود استفاده کنید.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

از بازتابنده و نور پنجره برای عکاسی نوزاد استفاده کنید.

شما لازم نیست برای نوردهی به عکاسی، از لوازم شیک و حرفه ای استفاده کنید. تمام آنچه که نیاز دارید یک پنجره بزرگ برای اجاد نور اصلی ،  یک رفلکتور بزرگ است که به شما کمک می کند تا از سایه در عکس اجتناب کنید. در زیر عکسی از صحنه عکاسی آمده است.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

با نوزاد همراه باشید، انعطاف پذیر باشید.

نوزاد تازه متولد شده برنامه ی خواب و زندگی مشخصی دارد. وقتی که خسته می شوند بهتر است زمان را نگه دارید و صبر کنید تا آرام شود. شما گاهی سه تا ۴ ساعت برای عکاسی نیاز دارید، و تنها ۲۰ دقیقه در زمان آرامش او می تواند به شما کمک کند تا عکس هایی که لازم دارید بگیرید. اینکار آسان نخواهد بود پس مطمئن شوید زمان مناسبی برای آن کنار بگذارید. زمان عکسبرداری شما به میزان وسایل صحنه و دکورتان وابسته است پس بهتر است انعطاف پذیر باشید و بر اساس زمان قیمت گذاری نکنید بلکه براساس دکور های مختلف و یا تعداد عکس ها و یا تعداد جلسه عکسبرداری،  قیمت گذاری را انجام دهید.

ادیت پس از تولید مناسب برای عکاسی نوزادان را فرا بگیرید.

خدمات پس از عکسبرداری برای عکاسی نوزادان نسبت به انواع دیگر عکاسی ها بیشتر نیاز به نور دارد. افکت های سیاه و سفید، یا محو را در نظر بگیرید. همینطور تکنیک فوتوشاپ حرفه ای را مانند جداسازی فرکانسی  را فرا بگیرید.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد

نتیجه گیری

عکاسی نوزاد در ابتدا بنظر دلهره آور می رسد، اما مانند تمام دیگر انواع عکاسی با تمرین، شما به نتایج بهتری خواهید رسید. زمان خود را استفاده کنید، صبور باشید، و به خودتان شک نکنید. با یک برنامه ریزی مناسب، تحقیق کردن و خلاقیت در انتخاب دکور مناسب، به علاوه ی اولویت قرار دادن امنیت و دقت در مراحل عکاسی ، شما در هر جلسه عکاسی حتما تعدادی عکس عالی خواهید گرفت.

منبع : Hanssie

 

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد