۱۰ نکته برای عکاسی از غذا

۱۰ نکته برای عکاسی از غذا

عکاسی از غذا بسیار هیجان انگیز است. گاهی ممکن است مردم فکر کنند که شما یک عشق عکاسی هستید که در مهمانی ها قبل از خوردن غذاها شروع می کنید به عکس گرفتن از آنها. در عکاسی اجسام بی جان شما سوژه هایی کاملا مطیع دارید که می توانید بخوبی و خلاقانه آنها را کنترل کنید. حسشان تغییر نمی کند، فشار احساسی و مشکلات اخلاقی وجود ندارد.

یک عکاس زمان و تلاشی که برای آماده سازی غذا صرف می شود را درک می کند. غذا یا دسری که به خوبی آماده شده باشد ارزش عکس گرفتن را دارد. گاهی عکاس خلاقیتش را برای زیباتر کردن عکس و استایل دادن به غذا بجای آشپز بکار می برد. مانند دکور کردن یک اتاق یا طراحی یک کارت در خانه. در انتها یک عکس زیبای هنری نصیب او خواهد شد.

در ادامه مقاله ای از زبان کورتنی اسلازینیک می خوانیم تا نکاتی برای زیباتر جلوه دادن غذاها در عکاسی از غذا بیآموزیم. کورتنی با استفاده از نمونه مثال هایی این نکات را بیان می کند.

۱: با یک دیافراگم باز، به بافت غذاها بیشتر اهمیت داده و بر روی یک محل خاص تمرکز کنید.

بخشی از غذا را که به نظر خوشمزه تر/آبدارتر/چسبناک می رسد را انتخاب کردهو بر روی آن زوم کنید. چون من دوست دارم بصورت دستی عکس بگیرم، پس می توانم به راحتی زوایا و سطح عکسبرداری را تغییر بدهم. اگر شما هم بصورت دستی عکس می گیرید، از سرعت شاتری حداقل ۱/۱۲۵ استفاده کنید و عکسی واضح تر بگیرید. همچنین سعی کنید از پایین تر بگونه ای که هم سطح با مواد غذایی باشد،  عکس بگیرید.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۲-در عکاسی از غذاها از وسایل مناسبی استفاده کنید که غذا مورد نظر را بهتر جلوه دهد.

وسایل صحنه مناسبی مانند رومیزی ها،  ظروف غذا و یا ظروف سرو غذا را پیدا کرده و از آنها برای تزئین کردن غذا، وابسته به طعم  و رنگ غذا، استفاده کنید. اخیرا وقتی من برای یک مجله محلی عکس می گرفتم ،چون از طعم دسری که قرار بود از آن عکس بگیرم باخبر بودم با خودم توت فرنگی، لیمو و تمشک به صحنه عکاسی بردم. همچنین تعدادی پارچه، رومیزی، بشقاب و تعدادی وسایل سرو کردن غذا که همرنگ با لیمو ترش و لیمو شیرین با خودم بردم. از زیر بشقابی ای با رنگ های روشن نیز استفاده کردم تا طعم غذا را بیشتر نشان دهد. سوژه عکاسی دسر بار توت فرنگی با طعم لیمو بود. برای همین من تلاش کردم طعم لیموی آن را با استفاده از لیمو ها و وسائلی با رنگ لیمو در پس زمینه به عکس القا کنم.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۳- از وسائلی که در هنگام طبخ غذا و یا سرو غذا بکار برده می شود، برای نشان دادن این که غذا خانگی بنظر برسد،  استفاده کنید.

برای مثال، قفسه های خنک کننده، میز برش، یا یک چاقوی خاص یا هرچیز دیگر از وسائل سرو غذا. این وسائل همچنین می توانند به عکس بافت، اضافه کنند. مثلا در این عکس از صفحه برش چوبی در عکاسی از غذا استفاده کرده ام.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۴- وقتی از دسر ها عکس می گیرید، ترسی برای استفاده از خطوط و لایه های مختلف برای نشان دادن عمق کامپوزیشن و پرسپکتیو نداشته باشید.

چیزی بهتر از نشان دادن یک دسر لذیذ وجود دارد؟ بله استفاده از دو یا سه تا دسر. نه تنها وقتی تعدادشان بیشتر باشد بیشتر خوشمزه بنظر می رسند بلکه تجربه خوبی برای استفاده از پرسپکتیو با به خط کردن این دسرها نیز کسب خواهید کرد. در عکاسی از غذاها شما می توانید آنچه که بعنوان کامپوزیشن برای دیگر عکاسی ها یاد گرفته اید، استفاده کنید. برای مثال، در این عکس من از قانون یک سوم و مارپیچ طلایی استفاده کردم. فضای خالی کنار ظرف غذا را دوست دارم چون چشم ها را به سمت ظرف غذا می برد.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

 ۵- تا آنجا که امکان دارد در عکاسی از غذاها از نورهای طبیعی محیط استفاده کنید تا نور و سایه هایی طبیعی داشته باشد.

نور غیر مستقیم از پنجره بهترین روش است. نور خورشیدی که مستقیم به غذا بخورد مناسب عکاسی از غذاها نیست. پس سعی کنید بزرگترین پنجره ممکن را پیدا کنید و غذا را تا آنجا که امکان دارد نزدیک پنجره قرار دهید. مگر اینکه شما بخواهید یک ظاهر احساسی به عکس بدهید که سایه های بیشتری دارد، پس از پنجره فاصله بگیرید. اگر تنها انتخاب شما رنگ لامپ زرد تنگستن است، شما می توانید رنگ را بعد از عکس گرفتن در هنگام ادیت های بعد از عکاسی درست کنید. من بیشتر علاقه دارم نزدیک به پنجره عکس بگیرم چون عکس های روشن را بیشتر دوست دارم. ولی مسلما زمانی وجود دارد که شما نور طبیعی ای برای عکاسی در دسترتس ندارید. از هر نوری که در فضا وجود دارد استفاده کنید. مثلا در این عکس ، نوری که توسط نور شمع بر روی غذا بازتابیده شده است، عکس را رویایی تر کرده است.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۶- در عکاسی از غذا، جزئیات را فراموش نکنید، آنها هویت و اهمیت طعم غذا را به آن اضافه می کند.  
تزئینات در روی غذایتان یا در کنار بشقاب، آن را حرفه ای تر نشان داده و تکمیل می کند. لیمو هایی در پس زمینه، بارهای لیمو یا پودر نارگیل پاشیده شده بر روی بشقابی که پای خامه نارگیلی را نگه داشته است می تواند طعم غذا را مشخص کند. انواع دیگر تزئینات مانند پودر شکر، چیپس های شکلات، برگ های جعفری، آجیل، لیمو یا توت ها هم رنگ های زیبایی و هم جزئیات را به خوبی به ظرف غذا اضافه می کنند.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۷- مراقب باشید، در ادیت بعد از عکاسی، از رنگها بیش از حد استفاده نکنید تا غذایتان غیر طبیعی یا دوست نداشتنی جلوه نکند.

هدف این است که غذایتان به نظر اشتها آور برسد. حواستان به رنگ های قرمز و یا سبز که ممکن است بر روی غذایتان بازتاب کنند، باشد. هدف شما در عکاسی از غذاها باید این باشد که وقتی یکی به عکستان تنها یک نگاه می کند، دهانش آب بیافتد.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۸- از رنگ های ساده برای ظروف و پارچه هایی با چاپ های ظریف استفاده کنید، که باعث نشوند حواس بیننده از غذا پرت شود.

من رنگ سفید ظروف را بیشتر ترجیح می دهم. باعث می شود تا رنگ غذا بیشتر دیده شود. اگر شما از پارچه و دستمال سفره هایی پرینت شده استفاده می کنید، مطمئن شوید که تنها موضوعات طرح دار در عکس باشند. و هرچه این چاپ ها ساده تر باشند بهتر است. مثلا خال خالی ها یا راه راه ها مناسبند. توجه کنید که شما می خواهید غذا توجه دیگران را بخود جلب کند نه پس زمینه آن.

۹- رنگ های ساده و یا حتی پس زمینه ای محو در واقع نگاه ها را به سمت غذا می کشاند.

زیربشقابی ها را براحتی می توان از مغازه های صنایع دستی و یا لوازم خانگی خرید کنید، که در رنگ های مختلفی از آنها وجود دارد. انتخاب رنگ آنها باید براساس رنگی که می خواهیم در غذا بیشتر اهمیت پیدا کند، می باشد. بیشتر رنگ هایی که من استفاده می کنم، آبی روشن، سفید، زرد، خاکستری و قهوه ای است. من از شخصی کمک می گیرم تا آن ها را در پس زمینه هنگامی که در حال عکاسی از غذا هستم، نگه دارد. یا اینکه آنها را زیر بشقاب پهن می کنم، اگر رنگ و یا بافت چوبی زیر آن را دوست نداشته باشم. در عکس زیر من کیک های فنجونی نارگیلی را برای روز پدر درست کردم و از یک دستمال سفره صورتی برای پس زمینه آن استفاده کردم تا با رنگ های قرمز و صورتی در کیک فنجونی هماهنگی داشته باشد.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

۱۰-حس و حال مناسب با استفاده از وسائل ایجاد کنید.

اگر از یک بشقاب غذای رمانتیک عکس می گیرید، سعی کنید شمع ها و لیوان های نوشیدنی را به پس زمینه عکس غذا اضافه کنید. ظرف صبحانه است؟ از وسائلی استفاده کنید که نشان دهد صبح است. یک کاسه زغال اخته، یا یک گیاهی که بر طاقچه پنجره آشپزخانه قرار دارد، گزینه های خوبی هستند.

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

منبع : Courtney Slazinik

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
نشانی دفتر:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تماس دفتر:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹ (پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ ، پنجشنبه ها ۹ الی ۱۵)

شماره تماس مدیریت:

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴ (پاسخگوئی در تمام ایام هفته از ساعت ۹ الی ۲۱)

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰ (صرفاً جهت اطلاع رسانی و پشتیبانی)

عکس مارکت وب سرویس ارائه دهنده خدمات نوین چاپ و طراحی در ایران

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد